נשים עושות שלום מזמינות לארוחות איפטאר ברחבי הארץ

מה הן אירועי האפטאר?

אפטאר הינה ארוחת שבירת הצום כל ערב בחודש הרמדאן. הארוחה נערכת לאחר תפילת המע'רב, בעת שקיעת השמש. יש הנוהגים לאכול את האפטאר במסגרת קהילתית.

בעיצומם של ימי פירוד וקיטוב בתוך החברה היהודית ובין החברה היהודית לחברה הערבית, הגיע חודש הרמדאן. בחודש זה קמה קבוצת נשים ערביות מתנועת נשים עושות שלום, ויזמה סדרת סעודות אפטאר, שבהן נשים ערביות בכל הארץ מארחות את כל חברות התנועה להשתתף באפטאר.

גם בירושלים נערך ערב אפטאר. נענו להזמנתנו פלסטינים שוחרי שלום משכם וממזרח ירושלים וגם מחברון הצליחו להגיע למרות הקושי. תקראו על האירועמה קורה כשיהודים נוצרים ומוסלמים חוגגים אפטאר ביחד בירושלים?

אפטאר באום אל פחם בבית של השפית מנאל קראמאן

האירוע הראשון התקיים ב- 14.5.19, באום אל פחם, בביתה של מנאל קראמאן, שפית שהקימה את מסעדת "הבית" - מקום ביתי ומקסים בשכונת אל שעראה, המשמש גם כמסעדה וגם לאירוח אירועים.
סביב שולחן עמוס אוכל משובח שהכינה מנאל, ישבו נשים מאום אל פחם יחד עם חברות תנועת נשים עושות שלום – ערביות ויהודיות - למפגש נשים מקרב לבבות, ולשיחות ספונטניות מלב אל לב.
המארחת מנאל החליטה שכל הכסף ששולם עבור הארוחה יועבר למשפחות נזקקות כחלק ממצוות הרמדאן.

השפית המארחת: מנאל קראמאן

סביב השולחן

אפטאר בג'לג'וליה: תיאטרון צלליות, זיקוקים וריקודים

ב-16.5 התקיים אירוע אפטאר בג'לג'וליה, כמה עשרות פעילות נע"ש מהשרון הדרומי: כפ"ס, רעננה, הוד- השרון ויישובים נוספים בסביבה.

קבלת הפנים של תושבי ג'לג'וליה החוגגים את לילות הרמדאן היתה חמה ומחבקת. התערבבנו בין מאות החוגגים ברחוב השוק ההומה כשאנו מברכות ומתברכות. הצטרפנו למספר רב של נשים, וגם גברים, לצפיה בתיאטרון צלליות הממחיש את מנהגי הרמדאן ואת יחס הדורות הצעירים והבוגרים לערכי המשפחה והתפילה. אורות צבעוניים וזיקוקים קישטו את האירוע מכל עבר.

לאחר מכן התכבדנו בכנאפה מתוקה וזכינו לברכתם של ראשי מועצת ג'לג'וליה, דארוויש ראבי; ראשת מועצת דרום השרון אושרת גני גונן ; נארימן מדאח  - מורה בהוד השרון, מובילת פרוייקט 'שכנות טובה', שגם הציגה את משמעות הרמדאן עבורם; וג'ולי סיטקוב בוגין , רכזת נע"ש בשרון הדרומי שחתמה את הברכות במילים מרגשות של שותפות.

הוזמנו לסייר ברחובות ג'לג'וליה ההומים נשים גברים וטף; הצטרפנו למעגלי הרוקדים, להפעלות לילדים, ולטעימה ממעדני הבישול המקומי; זכינו לקיים שיחות אישיות עם נשים מרשימות, שחלקן פגשנו באירוע הפותח של פרוייקט 'שכנות טובה' לפני כחודש וחלקן חדשות כמו למשל - דר' רנא ג'יוסי ראבי, מורה, סוציולוגית ויזמית חברתית, שהקימה את מרכז איבדאא" להשכלה ותרבות לנשים וילדים,  וחברה בקבוצת "תקווה ישראלית בחינוך" מטעם נשיא המדינה.

אפטאר ברמלה

במוצאי השבת השתתפנו בסעודת איפטאר ברמלה בביתה של מייסון מרסאל.

המוזמנות היו קבוצת סלאם-שלום של נשות התנועה בשפלה עם קבוצת נשים מלוד ורמלה, שמתקיימת כבר כשנתיים, ונפגשת אחת לחודש. הגענו עם בני זוג, עם חברים נוספים של המארחים.

אפטאר ביפו

רוקדות ביחד, ברקע של אורות יפו

ספא, שיזמה ואירגנה את האירוע המקסים.

אפטאר ברהט: "אנחנו כאן בנגב וגם בכל הארץ, רואות את המשותף לערבים ויהודים"

ביום רביעי, 22.519 בבית משפחת אלכמאלאת בעיר רהט, התאספו יהודים וערבים יחד סביב השולחן לסעודת האפטאר.

אמל נסאסרה, ממנהלות עמותת סדרה בירכה את הבאים והבאות, וגברת אבו ג'אפר הסבירה לקהל על חודש הרמדאן, על משמעות הצום וחשיבותו. גדיר האני סיפרה על תנועת נשים עושות שלום ודיברה על תפקידן של נשים בתהליכי פתרון סכסוכים ברחבי העולם.

"הנשים הערביות פעילות בתנועה כי אנחנו כאן בנגב וגם בכל הארץ, רואות את המשותף לערבים ויהודים", אמרה האני. "כמו שראינו בסבב האלימות האחרון בעזה, נהרגו ארבעה אנשים, ובהם צעיר מהכפר סויוין, וטיל שנפל על בית משפחה בלקיה נהרס כמעט לחלוטין. קבוצת נשים מתנועת נשים עושות שלום באו לבקר את המשפחה שביתה נהרס ולשוחח עם המשפחה. אני רואה את תפקידנו, הערביות בישראל, כמקדמות יוזמות לחיים משותפים. הערבים מהווים את גשר לקירוב והבנה הדדית ויכולים לעזור להתגבר על מחסומים וחומות", סיכמה האני.

אפטאר בטייבה: סיור בשבילי החלק העתיק של טייבה ותחרות בישול!

ביום ראשון ה 26.5.19 היינו אורחי העיר טייבה בראמאדן מארקט.
ההזמנה לערב איפטאר בטייבה, כבר הופכת למסורת בת כמה שנים. הגענו כ - 50 חברות מנשים עושות שלום מכל איזור השרון, מעמק חפר ומאזורים נוספים - והתקבלנו בקבלת פנים חמה ומשובבת לב.

ראש העיר, שעאע מנסור מסארווה הצטרף אלינו הזמין אותנו לשבוע הבא לעיד אל פיטר, לאירוע שיהיו בו 10,000. את הסיור והמפגשים, הובילה סוזן עבד אלקאדר בשארה, חברה בתנועת נשים עושות שלום. סוזן לקחה אותנו לסיור בשבילי ורחובות ילדותה בחלק העתיק של טייבה. בדרך, זכינו להתכבד במאכל אופייני נפלא - עטאייף מתוק ומלא אגוזים וקינמון.

חזרנו לשוק, שם התקיימה סדנה ותחרות בישול, בניצוחם של כמה שפים ידועים, ביניהם השף חמודי, השף אבי ביטון, והשפית פותנה ג'אבר. פותנה ג'אבר, בירכה וסיפרה על פעילות נשים עושות שלום, בעיברית ובערבית, וכל הקהל הריע.

לסיקור מלא של האירוע הקליקו כאן

סוזן עבד אלקאדר בשארה וג'ולי ס"ב, האחראיות לקיום האירוע.

ירח הרמאדן

אפטאר באוניברסיטת תל אביב

ביום שני, 27.19 סטודנטים יהודים וערבים התאחדו סביב שולחן ברחבת האוניברסיטה לסעודת האפטאר.

דונא סעאבני, רכזת הסטודנטים הערבים, ארגנה את האירוע ודאגה לכל פרט כולל בקשת אישורים. האירוע היה מעולה: יותר מ 70 סטודנטים השתתפו. במהלכו הקרינו את הסרט ״לרכב על אופניים״ ולאחריו היה גם דיון על הסרט.

איפטאר אוניברסיטת תל-אביב

איפטאר אוניברסיטת תל-אביב

אפטאר בעכו

ארוחת איפטאר בחוף הסוסים בעכו, ב-30.5.
כ- 200 אורחים מעכו, ג׳וליס, מהגליל ומכל רחבי הארץ
מקום מהמם, ארגון למופת של כיפאיה אתיאה ואירית פילמוס
נאומים מרגשים של כרימה כתילי , פעילה חברתית , פעילת שלום רבת זכויות, יקירת העיר עכו, ח״כ לשעבר, זוהיר בהלול, מנאר אבו דאחאל, וכיפאיה.

אירוע מקרב, מחבר ומרחיב את הלב והנשמה

Ramadan akko

Ramadan akko2