מסע השלום 2022: ממיסות את הפחד מול חומות עכו

אל מול חומות עכו, התכנסנו מאות נשים (ואנשים) עושות שלום, מכל רחבי הארץ יחד עם נשות השמש מרחבי הגדה המערבית והזנקנו את #מסעהשלום2022.

המון אנרגיה ויחד היו שם על הבמה ובקהל, בעברית ובערבית, בדיבור, בשירה ובריקוד והכל בקריאה אחת משותפת – די!
די למלחמות, די לאלימות, די לסבל, די לפצועים ולהרוגים.
דווקא על רקע הימים הקשים האלה, הקריאה הזאת חזקה מתמיד.
 

 

 
אז הנה מה שאמרו חברות התנועה יעל אדמי בעברית והיאם טאנוס בערבית:
"כמה כוח וכמה תקווה יש פה ברגע המרגש הזה של פתיחת מסע השלום של תנועת נשים עושות הישראלית ותנועת נשות השמש הפלסטינית!
ברגע הזה שבו איתנו פה נשים מעכו, ממעלות, משכם, מבית לחם, מנהריה, ממשגב, מעוטף עזה ומהערבה, מחברון וממודיעין ועוד עשרות אלפי נשים ישראליות ופלסטיניות מהאזור כולו ומהעולם שאיתנו פה בליבן, תומכות ומחזקות אותנו.
 
 
 
 

 

וכמה התקווה הזו נחוצה במיוחד הימים אלו כאשר מעגל השכול גדל, כאשר עוד ועוד אימהות מבכות את ילדיהם והייאוש מחלחל לכל לב.
ולכן, דווקא היום אנחנו יוצאות למסע השלום כדי להביא תקווה למקומות של כאב וייאוש וקוראות מכאן להנהגות של שני הצדדים, הקשיבו לאימהות הישראליות והפלסטיניות, הקשיבו לאימהות המאוחדות בשאיפה לעתיד של שלום, חירות וביטחון, ופתחו מיד במשא ומתן מכבד וקשוב כדי לסיים את הסכסוך.
סכסוכים נגמרים בזכות הנהגות אמיצות, סכסוכים נגמרים כשנשים מובילות, משפיעות ויוצרות מציאות חדשה. סכסוכים גדולים ומרים בעולם נפתרו וזה יכול לקרות גם כאן.
הרוב בשני העמים שותף לשאיפתנו לשלום כולנו יודעות שאת הסכסוך הזה אי אפשר לנהל, את הסכסוך הזה אי אפשר לצמצם, כי אי אפשר לנהל או לצמצם את כאבה של אם שאיבדה את בנה, את הסכסוך הזה אפשר וצריך לסיים!
 
נכון, יש ימים שזה נראה רחוק מתמיד. אבל סכסוכים מסתיימים . חומות ברלין נפלו, גם כאן זה אפשרי!
אנחנו יוצאות היום לדרך משותפת, לחודש של שלום בכל פינה גם בארץ וגם ברשות הפלסטינית, ואיתנו נשים מהצפון מהדרום, מהפריפרייה ומהתנחלויות, מהקיבוצים ומהערים המעורבות, כי השלום כל כך נחוץ, לכולנו! במיוחד עכשיו!
 
וכמה חשוב שאת מסע השלום אנחנו פותחות דווקא פה בעכו, העיר שידעה כל כך הרבה שנאה ואלימות, העיר שבה האדמה רעדה ונשרפו גשרים, דווקא מפה אנחנו יוצאות היום למסע השלום, למסע מרפא, מסע מאחד ומאחה, מסע שמביא תקווה.
הביטו על המנחות שלנו הערב, ראו את כיפאיה אייעטי, מעכו, אישה אמיצה מאין כמוה שלא מוכנה לקבל אלימות, בשום דרך, ומהווה עבור כולנו השראה גדולה, ראו את שולה בוחבוט ממעלות שמנכיחה בכל העוצמה שהשאיפה לשלום נמצאת בכל פינה, בכל קהילה. הביטו בנשים הנפלאות שארגנו את הארוע המרגש הזה…
 
והביטו על השותפות הפלסטיניות שלנו, החברות האמיצות בתנועת נשות השמש הפלסטינית, תנועת האחות של נשים עושות שלום. נשים פלסטיניות שהחליטו שדווקא מתוך האפילה הקשה, מתוך החרדה המשתקת לעתיד הילדים, צריך לצאת לאור ולפעול ! כי אי אפשר יותר לעמוד מנגד ורק להתפלל לטוב.
הנשים האמיצות האלה הקימו את תנועת נשות השמש כדי לפעול באומץ ובנחישות למען העתיד של הילדים ואיתן כבר אלפי נשים מרחבי הגדה וגם מעזה שהצטרפו לתנועת נשות השמש!
 
יחד איתן אנחנו משמיעות את הקול הנשי, האימהי, הקול שבא מהרחם, הקול שאין לו גבול כי הוא מחבר בינינו בקשר של אמת, בקשר של חיים. כמו לביאות אנחנו פועלות יחד, בתמיכה ובכוח משותף. אין כוח בעולם שיעצור אימהות ששומרות על הילדים שלהם, אין כוח בעולם שימנע מאיתנו האימהות לממש את התפקיד החשוב ביותר שלנו, לגדל ילדים לחיים, אנחנו יוצרות חיים ואנחנו שומרות עליהם!!! אין צורך במילים, אין צורך בהסברים רק מבט של אם חרדה, רק מבט מפוחד בעיניים של ילד קטן, מסבירים את הכול.
 
היום אנחנו יוצאות לדרך, דרך משותפת בה אנחנו צועדות יד ביד עם החברות הפלסטיניות שלנו, כי אנחנו לא מוכנות לעצור עד שנגיע להסכם מכובד, מוסכם ולא אלים בינינו ובין הפלסטינים כי זו הדרך היחידה שבה נוכל לגדל ילדים בשקט, ילדים שיוכלו לחלום על העתיד מבלי לדאוג האם הם יצליחו לממש את החלומות שלהם.
 
אחרי יותר ממאה שנים של סכסוך מדמם ומכאיב, סכסוך שנוהל ברובו על ידי גברים, אנחנו לוקחות את ההובלה, ואומרות די!!!