אודות התנועה

מי אנחנו נשים עושות שלום

תנועת נשים עושות שלום קמה בקיץ 2014 לאחר מבצע צוק איתן.
נשים עושות שלום היא תנועת השטח הגדולה ביותר בארץ הפועלת לכינון הסכם מדיני, תוך שיתוף נשים בתהליך (ברוח החלטה 1325 של האו"ם) התנועה מונה היום מעל 40,000 חברות וחברים.

מטרת התנועה

להביא לסיום הסכסוך הישראלי פלסטיני באמצעות הסכם מדיני מכבד, לא אלים ומוסכם על שני הצדדים, בהשתתפות נשים ממגוון קבוצות האוכלוסייה בישראל, בהתאם להחלטה 1325 של האו"ם

  • התנועה איננה מפלגתית וחברות בה נשים ממגוון הקהילות בחברה הישראלית: ימין, מרכז ושמאל,
    דתיות וחילוניות, יהודיות, ערביות, דרוזיות ובדואיות, צעירות ומבוגרות, מרכז ופריפריה. התנועה איננה
    מצדדת בפתרון כזה או אחר לסכסוך.
  • בתנועה אלפי מתנדבות הפועלות במבנה של עשרות צוותי שטח ולצידם צוותים מקצועיים בתחומים כמו קשרי ממשל, קשרי פנים, קשרי חוץ, תקשורת, דיגיטל, פרוייקטים, אסטרטגיה, מגוון ועוד.
  • עושות שלום יום יום

במשך ארבע שנות פעילותה קיימנו אלפי אירועים בכל רחבי הארץ בהשתתפות אלפי אזרחיות ואזרחים. אנו מקיימות חוגי בית ומעגלי שיח, מקרינות את הסרט על מאבקן המוצלח של נשות ליבריה למען השלום, עומדות בעשרות צמתים בכל רחבי הארץ, משתתפות בפאנלים ובכנסים, מקיימות קשרים עם חברי כנסת ואישי ציבור, ומשתתפות בדיונים שונים בוועדות הכנסת.

עושות שלום בגדול

בנובמבר 2014 השקנו את התנועה בנסיעה של 1000 נשים ברכבת לשדרות. בחורף 2015 הקפנו את הכנסת עם 3000 נשים בקריאה ליוזמה מדינית. בקיץ 2015 במלאת שנה לצוק איתן הקמנו את אוהל צום איתן מאות נשים -
הגיעו לצום במשך 50 יום ליד בית ראש הממשלה ורבות אחרות הגיעו לתמוך. בקיץ 2016 קיימנו את
צעדת התקווה. עשרות אלפי נשים וגברים מכל הארץ צעדו במשך שבועיים מצפון הארץ לירושלים -
ובמקביל התקיימו אירועי תמיכה בכל העולם. ביוזמת התנועה הקימו חברות כנסת את שדולת הנשים למען שלום ובטחון. במאי 2017 כאשר הנשיא טראמפ ביקר בארץ הפקנו שלט אנושי ענק Ready for Peace ובאוקטובר 2017 קיימנו את מסע השלום, מסע של שבועיים בכל רחבי הארץ.

ב- 2018 הקמנו את אוהל האמהות מול הכנסת לאורך כל מושב הקיץ של הכנסת ושם קיימנו דיונים ואירחנו חברי כנסת, מובילי דעה ואישי ציבור, יזמנו מעגלי שיח אזוריים באירועי מחצלות אולגה ורמת-גן. ב-20 בספטמבר 2018, יום השלום הבינלאומי, ארגנו אירוע גדול בו צעדו אלפי צעדו משער יפו לגן העצמאות בירושלים. הצעדה הסתיימה בשירת המונים ובטקס מרגש.

עם פתיחת מושב הכנסת האחרון, יזמנו את הצעת חוק חלופות מדיניות תחילה - חוק שיחייב את מקבלי ההחלטות – בשגרה ובחירום – לבחון חלופות מדיניות לפתרון הסכסוך, ולהפנות משאבים של זמן, קשב וכוח אדם לחיפוש פתרונות מדיניים: הצעת חוק חלופות מדיניות תחילה, זוכה לתמיכת מומחים ואנשי ציבור רבים.

בנובמבר 2018 קיימנו את הקונגרס הבינלאומי של נשים עושות שלום "הסרת חסמים בדרך לשלום במזרח התיכון", בו השתתפו מאות צעירים, ששמעו מגוון דוברים מרתקים. לפניו התקיים האקתון למציאת פתרונות לחסמים אלה, בו השתתפו כ-50 צעירים וצעירות מכל הארץ.

בקיץ 2019, צעדנו שוב מהצפון ועד שדירות במסע התקווה 2019, בקריאה "לא מוותרות על הדרום, לא מוותרות על הביטחון, לא מוותרות על עתיד ילדינו.

ב-2019, לאורך שני סבבי הבחירות הראשונים, דרשנו להעלות את הנושא המדיני על סדר היום של הבחירות וכן לקדם ייצוג הולם של נשים בכל המפלגות. במהלך אותה שנה גם ערכנו הכשרה לחברות התנועה במטרה להעמיק את הידע לגבי החלטה 1325 של מועצת הביטחון של האו״ם והבנת המציאות בישראל בנושא מגדר וביטחון.

לקראת הבחירות החוזרות ב-2020 יצאנו בשיירות מכל הארץ וקראנו שוב לכל המועמדים לפעול למען הסכם מדיני.

בתקופת משבר הקורונה, המשכנו במפגשי שיח מקוונים, עמדנו על המרפסות וקראנו לסולידריות, שלום, שוויון, ודמוקרטיה בכל עת, וחברנו לארגוני נשים בקריאה לשתף נשים משפיעות בועדת הקורונה.

עם הקמת הממשלה, החלנו בקמפיין ופעולות למניעת הסיפוח וחזרה לשולחן המשא ומתן.  ואנחנו ממשיכות לקדם את הצעת חוק חלופות מדיניות תחילה.