אודות התנועה

מי אנחנו נשים עושות שלום

תנועת נשים עושות שלום קמה בקיץ 2014 לאחר מבצע צוק איתן.
נשים עושות שלום היא תנועת השטח הגדולה ביותר בארץ הפועלת לכינון הסכם מדיני, תוך שיתוף נשים בתהליך (ברוח החלטה 1325 של האו"ם) התנועה מונה היום מעל 40,000 חברות וחברים.

מטרות ודרכי פעולה

לתנועה שתי מטרות עיקריות:

 •  קידום הסכם מדיני כפתרון אסטרטגי לסכסוך הישראלי פלסטיני 

 • מטרת התנועה להביא לסיום הסכסוך הישראלי פלסטיני באמצעות הסכם מכבד, לא אלים ומוסכם על שני הצדדים. אנחנו יודעות שסכסוכים מסתיימים בהסכם, ויודעות שזה יכול אפשרי גם בסכסוך הישראלי-פלסטיני!
 • שילוב-נשים במוקדי קבלת החלטות על פי החלטה 1325 של מועצת הבטחון של האו"ם.

 • ההחלטה מכירה בעובדה כי נשים הן מפתח לקידום תהליכי שלום בני קיימא ולסיום סכסוכים אלימים ולכן חובת המדינות לשלב נשים בכל מוקדי קבלת ההחלטות, בייחוד אלו העוסקים בסוגיות של בטחון ושלום.
 • התנועה איננה מפלגתית וחברות בה נשים ממגוון הקהילות בחברה הישראלית: ימין, מרכז ושמאל,
  דתיות וחילוניות, יהודיות, ערביות, דרוזיות ובדואיות, צעירות ומבוגרות, מרכז ופריפריה. התנועה איננה
  מצדדת בפתרון כזה או אחר לסכסוך.
  בתנועה אלפי מתנדבות הפועלות במבנה של עשרות צוותי שטח ולצידם צוותים מקצועיים בתחומים כמו קשרי ממשל, קשרי פנים, קשרי חוץ, תקשורת, דיגיטל, פרוייקטים, אסטרטגיה, מגוון ועוד.
 • עושות שלום יום יום

במשך ארבע שנות פעילותה קיימנו אלפי אירועים בכל רחבי הארץ בהשתתפות אלפי אזרחיות
ואזרחים. אנו מקיימות חוגי בית ומעגלי שיח, מקרינות את הסרט על מאבקן המוצלח של נשות ליבריה למען השלום, עומדות בעשרות צמתים בכל רחבי הארץ, משתתפות בפאנלים ובכנסים, מקיימות קשרים עם חברי כנסת ואישי ציבור, ומשתתפות בדיונים שונים בוועדות הכנסת.

עושות שלום בגדול

בנובמבר 2014 השקנו את התנועה בנסיעה של 1000 נשים ברכבת לשדרות. בחורץ 2015 הקפנו את הכנסת עם 3000 נשים בקריאה ליוזמה מדינית. בקיץ 2015 במלאת שנה לצוק איתן הקמנו את אוהל צום איתן מאות נשים -
הגיעו לצום במשך 50 יום ליד בית ראש הממשלה ורבות אחרות הגיעו לתמוך. בקיץ 2016 קיימנו את
צעדת התקווה. עשרות אלפי נשים וגברים מכל הארץ צעדו במשך שבועיים מצפון הארץ לירושלים -
ובמקביל התקיימו אירועי תמיכה בכל העולם. ביוזמת התנועה הקימו חברות כנסת את שדולת הנשים למען שלום ובטחון. במאי 2017 כאשר הנשיא טראמפ ביקר בארץ הפקנו שלט אנושי ענק Ready for Peace ובאוקטובר 2017 קיימנו את מסע השלום, מסע של שבועיים בכל רחבי הפריפריה.
בשנה האחרונה 2018 הקמנו את אוהל האמהות מול הכנסת בכל ימי מושב הקיץ של הכנסת ושם קיימנו דיונים ואירחנו חברי כנסת, מובילי דעה ואישי ציבור, יזמנו מעגלי שיח אזוריים באירועי מחצלות אולגה ורמת-גן. ב 20 בספטמבר 2018 ביום השלום הבינלאומי, ארגנו אירוע גדול בו צעדו אלפי צעדו משער יפו לגן העצמאות בירושלים. הצעדה הסתיימה בשירת המונים ובטקס מרגש.
עם פתיחת מושב הכנסת האחרון, יזמנו את הצעת חוק חלופות מדיניות תחילה - חוק שיחייב את מקבלי ההחלטות – בשגרה ובחירום – לבחון חלופות מדיניות לפתרון הסכסוך, ולהפנות משאבים של זמן, קשב וכוח אדם לחיפוש פתרונות מדיניים: חוק חלופות מדיניות תחילה, שזוכה לתמיכת מומחים ואנשי ציבור רבים.
בנובמבר 2018 קיימנו את הקונגרס הבינלאומי של נשים עושות שלום "הסרת חסמים בדרך לשלום במזרח התיכון", בה השתתפו מאות צעירים, ששמעו מגוון דוברים מרתקים. לפניו התקיים האקתון למציאת פתרונות לחסמים אלה, בו השתתפו כ-50 צעירים וצעירות מכל הארץ.

בקיץ 2019, צעדנו שוב מהצפון ועד שדירות במסע התקווה 2019, בקריאה "לא מוותרות על הדרום, לא מוותרות על הביטחון, לא מוותרות על עתיד ילדינו.

ולקראת הבחירות 2019-2020, יצאנו בקריאה "לא מוותרות על הקול הנשי",  קראנו לכל המועמדים לקחת אחריות מדינית, לפתור את הפלונטר הפוליטי, להציג את הפתרון המדיני לפני הכל ולקדם ייצוג הולם של נשים במפלגותיהם.