נעשיות במרוץ "רצים ללא גבולות"


"רצים ללא גבולות" היא עמותה לקירוב בין נוער ממזרח ומערב ירושלים באמצעות ספורט. העמותה קמה כתגובה לאירועי האלימות הקשים של קיץ 2014 בירושלים. יזמו אותה שושנה בן דוד, תלמידת תיכון וישראל הס, פעיל חברתי ירושלמי. קבוצות הריצה מורכבות מנוער יהודי וערבי ומקיימות פעילות ספורט מדי שבוע ופעילות חברתית מדי חודש. לאחרונה העמותה הרחיבה פעילותה גם ליפו. העמותה מקיימת מרוץ שנתי במקצה מקצועי, מקצה עממי ומקצה משפחות. המרוץ מתקיים בירושלים, ב"יער השלום", בין השכונות אבוטור, ארמון הנציב וג'אבל מוכבר.


ביום שישי, 11.11.22 זכינו לראשונה לחוויה המיוחדת של השתתפות במרוץ במקצה המשפחות, בהליכה של 2 ק"מ, להביע סולידריות עם הערכים המשותפים.
היינו כחמישים חברות נשים עושות שלום, חלקנו עם ילדינו ובני זוגנו, מרחבי הארץ. הגיעה קבוצה מרשימה מעילבון, חברות מבית זרע, כפר יסיף, יקנעם, לפיד, מודיעין, קדימה, צורן, ת"א וכמובן מירושלים ומבשרת ציון.  השתתפו השנה במרוץ בסה"כ כשבע מאות משתתפות ומשתתפים, מהם למעלה מ-40% ערבים.

היתה אוירה מצויינת. לסלי חיון הפעילה אותנו בתרגילי חימום. רכשנו את חולצות התנועה עם הלוגו החדש וצעדנו אתן, כך שהיתה לנו חשיפה בולטת.
בהזנקה, עם המעבר בשער המרוץ, הכרוז קרא ברמקול : "נשים עושות שלום" בעברית ובערבית. היתה התעניינות בנו, חילקנו את "קריאת האמהות" ומדי פעם החלפנו טלפונים. כשהגענו לקו האמצע שרנו שירי יחד ושלום. ההליכה נתנה הזדמנות גם להכרות בין חברות התנועה מאזורים שונים. לחלק מהנשים ההליכה לא היתה קלה, אך אף אחת לא ויתרה וכולנו הגענו ביחד בשמחה לקו הסיום.

 

עם תום המרוץ וחלוקת המדליות, התכנסנו להתרעננות ולשיחה מרתקת עם ישראל הס, הרוח החיה בעמותה, ועם מועטז, רכז נוער ממזרח ירושלים, לשמוע על האתגרים וההצלחות.

להעשרת היום ערכנו סיור באתרים בירושלים בהם פסלים להאדרת סובלנות, חיים משותפים ושלום. פסל הסובלנות, פסל השלום ומזרקת האריות. בכל מקום קיבלנו הסברים מעניינים על המשמעות ועל הרקע להקמתם.
לסיום, בכולנו עברה צמרמורת כאשר לנוכח פסל השלום, הצופה לעיר העתיקה, חברות קראו בערבית ובעברית את השיר "המלחמה תיגמר" מאת המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש.


היום היה מעורר השראה ותקווה. נקוה שזו התחלה של מסורת השתתפות של נשים עושות שלום  במרוץ של "רצים ללא גבולות" בשנים הבאות.


קישור לכתבה אודות המרוץ ב"משדרות שלום" (מדקה 7:50):
https://www.youtube.com/watch?v=x_CVV-PJczg