מסע השלום 2022 – גבול הצפון, הגליל וחיפה – רשמים מסיורים ומפגשים של שותפות ושלום

 

מנצרת יוצאת הבשורה :
אוטוטו יצא לדרך מסע השלום 2022 של נשים עושות שלום ונשות השמש. לקראת המסע יצאנו בסדרת סיורים להכרות עם חבל ארץ בישראל שבו חיים זה בצד זה וזו עם זו שני העמים – בגליל ובכרמל. הסיור הראשון בסימן שלום ופמיניזם התקיים ביום שישי 3.9, בהדרכתה של מרוות בסול – מורת דרך ופעילת שטח בתנועה. מרוות הובילה אותנו בסמטאות נצרת וחשפה בפנינו מקומות קדושים לשלושת הדתות שהמסר שלהם הוא שלום ואחווה, פינות חמד, נשים יזמיות ובעיות מקומיות.
"זו לא פעם ראשונה שטיילתי בנצרת, אבל בסיור שהדריכה מרוות החמודה והמקצועית גיליתי את נצרת מבפנים" אמרה יעל שהצטרפה לסיור יחד עם נשים מעילבון, טייבה, משגב ועמק בית שאן, וגם נשים שהגיעו ממרכז הארץ. נצרת היא לא רק אתרי תיירות, שוק, כנסיות ומקומות קדושים. ההכרות עם חיי היום יום המקומיים מראה שהרצון לחיות בשלום למרות המציאות הקשה מתחילה בשטח, ואת השטח הזה אנחנו רוצות להכיר, להעיר ולהאיר במסע השלום שיתקיים בחודש הקרוב בכל רחבי הארץ.

סיור לסכנין

"אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים" – עשרות נשים עושות שלום, ותיקות וחדשות, שיצאו בסוף השבוע לסיורים באזור הצפון, גילו כמה נכונה האימרה המפורסמת של ד"ר סוס.

הנה מה שאמרה נעמה על הסיור במשגב סכנין שהדריכה בשישי האחרון חנה בן יוסף: "נחשפנו למקומות, אנשים ומיזמים של חיים משותפים באזור משגב סחנין. זו היתה טעימה מרגשת שעוררה בקרב חלקנו רצון להמשיך ולהעמיק בקשרים ובהכרות, והרי זו אחת המטרות שלנו בתנועת נשים עושות שלום". והיאם שהצטרפה לסיור בחיפה בהדרכתה של נוואל אבו עיסא סיפרה: "חיפה, כלת הים התיכון, עיר האור והרב תרבויות, קיבלה את האורחות מנשים עושות שלום בהכרות ולמידה איך באמת ערבים ויהודים חיים ביחד בעיר".
באנו, פגשנו, למדנו, ועכשיו פנינו למסע השלום 2022 שיתקיים במשך חודש בכל רחבי הארץ כי דווקא עכשיו אסור להתייאש, דווקא עכשיו חשוב שהתקווה להביא את השלום תגיע לכל פינות הארץ.
 
 
סיור לחיפה:
 
הסיור לחיפה. 10.10.2022. מספרת חנה בן-יוסף, מיוזמות ומארגנות הסיורים: הצעתי את הקהילה האחמדית, ואת מרכז אשה לאשה ונוואל הציעה את הסיור בואדי ניסנאס וסיום בבית הגפן. אז היאם סגרה עם האמיר בכבאביר. איש מקסים מעמיק ורב השראה, במקום מיוחד שמעורר עניין, סקרנות ורצון לחזור אליו. להקשיב. לספוג את השלווה. את השלמות. את הרוגע. לצלול לתוך המשמעות הכי עמוקה של השלום והשלמות… (ו…ההשלמה עם העובדה שלעולם אוכל להיות דתיה. ולא משנה באיזו דת…)ערכנו היכרות קצרה ונאוול הגישה לכל אחת ואחד מאיתנו זרעים של שלום… ואז נסענו למרכז אשה לאשה. שמחנו לשמוע את גליה אביאני, פעילה מרכזית באשה ואת ליקה, צעירה מקסימה ומעוררת השראה שסיפרו על הפעילות העניפה במקום החשוב והייחודי הזה, על ההיסטוריה, המטרות האתגרים ונקודות המגע בין תחומי העשייה של 2 הארגונים שלנו. האתגרים המשותפים נגעו בנו ועוררו התעניינות רבה, הזדהות, מחשבות, רצון ללמוד ושאלות. משתתפות רבות ביקשו להשתתף ברשימת הדיוור של אשה לאשה והציעו ליצור שת"פ בין ארגוני. משם המשכנו לסיור בואדי ניסנאס. קודם בגלריה המיוחדת של סועאד, המקיימת במקום תערוכת קבע ותערוכות מתחלפות של ציוריה ושל עבודות יד ורקמות פלסטיניות יפיפיות של נשים ממקומות רבים ברשות הפלסטינית ובישראל. לאחר סיור בשוק בואדי בהדרכה מצויינת, מעוררת עניין, חיבור רגשי ומחשבה של נוואל Nawal Abo-Eissa סיימנו בבית הגפן, בארוחת צהריים מעולה שהכינה עבורנו פטמה, יזמית מוכשרת משוק ואדי ניסנאס ובשיחת סיכום הסיור. תודות מהלב לשותפותיי הנפלאות נוואל והיאם Hyam Tannous למימוש הרעיון לטעום מעט מהמקומות המיוחדים ומעט מהסיפורים שהעיר הנהדרת הזו טומנת בחובה.
 
 (תמונות גל מוסנזון)