מה קורה כשיהודים נוצרים ומוסלמים חוגגים אפטאר ביחד בירושלים?

תאריך/זמן 21/05/2019 18:45 - 20:45

קטגוריות


המרכז הפינלנדי “שלהבתיה” בירושלים אירח ביום שלישי, 21.5.19, סעודת אפטאר (סעודת שבירת הצום בכל יום בחודש הרמדאן) שהשתתפו בה יהודים, נוצרים ומוסלמים יחדיו.

מפגש זה הוא אחד מ-12 מפגשים שיזמה קבוצת נשים ערביות מתנועת נשים עושות שלום ברחבי הארץ. עשרות נשים וגברים, ביניהם גם ערבים ממזרח ירושלים ומהגדה, השתתפו במפגש.

יזמו את הערב גאדיר האני, רונית ברמט, אהובה תמר בץ וברוס שפר. גדיר האני ורונית פתחו את הערב. רונית ברמט דיברה על מקורותיה של אמא ואביה מטורקיה וממרוקו, וסיפרה כי זו לה הפעם הראשונה בחייה שהיא משתתפת בסעודת אפטאר.

 

פרופסור מוחמד דג’אני מאוניברסיטת אלקודס ומייסד תנועת “ווסטיה”, דיבר על חודש הרמדאן וחשיבותו למוסלמים. “זהו חודש שמטרתו טיהור הנשמה”, אמר.

אחריו נשא דברים האב רפיק נהרא, פטריארך קתולי, ולבסוף דיבר הרב חנן שלזינגר, מייסד תנועת “שורשים”, שהקריא תפילה שחיבר לכבוד הרמדאן. התפילה הוקראה בשלוש שפות: ערבית, עברית ואנגלית.

 

הנואם המרכזי, פרופסור מוחמד דג’אני, סיפר כיצד התחולל שינוי בחייו לאחר שהחל לראות מעבר לסיפורו הפרטי, ויזם ביקורים של תלמידיו באושוויץ, על אף גינויים כלפיו בחברה הפלסטינית. הוא דיבר גם על מגמת ההתמתנות באיסלם ועל השלום באיסלם ובדתות אחרות. פרופ דג’אני הזכיר את עשרת הדיברות וערכים משותפים לדתות השונות.

חאלד אבו עוואד מהעיירה בית אומר ליד לחברון, סיפר על אמו שישבה בכלא הישראלי בתקופת האינתיפאדה הראשונה, ועל אחיו שנהרג. “חיינו התהפכו לאחר שיהודים ממשפחות שכולות הגיעו לנחם אותנו בביתנו. גיליתי שבצד השני יש אנשים הסובלים כמונו.” אבו עוואד היה לאחד ממייסדי פורום המשפחות השכולות, והוא ובני משפחות פעילים ביוזמת שורשים עם הרב שלזינגר.

המפגש נחתם בסעודה משותפת, בנגינת העוד של מוחמד זעטרי ובשירה של אהובה-תמר בץ.
“המפגש שימש לבניית גשרים של אהבה וקרבה בין דתות וקהילות שונות. אני רואה את תפקידם של הפלסטינים תושבי ישראל כבוני גשר להידברות בין יהודים ובין הפלסטינים בעזה וברשות הפלסטינית. המפגשים האלה הם לדעתי צעד חשוב בהתקדמות לקראת השלום”. סיכמה גדיר האני