״רוב האזור – כולל הנערים – לא דורש מלחמה, הם דורשים שקט״ ויויאן סילבר, מקיבוץ בארי שבעוטף עזה, בראיון לרזי ברקאי, גלי-צה"ל, 14.11

״נשים עושות שלום תומכות בהפסקת אש ומאוד מעריכות את הנחישות של ראש הממשלה״

לשמיעת התוכנית באתר גלי צה"ל (מדקה 1:38)

״אנחנו חושבות, בנשים עושות שלום, שהשקט יבוא לא מאסטרטגיה צבאית אלא מאסטרטגיה פוליטית״

ר: ויויאן סילבר מקיבוץ בארי. שלום ויוויאן.
ו: בוקר טוב רזי.
ר. מה שלומך?
ו: טוב, כפי שאמרת, אני חברה בקיבוץ בארי, צמוד לגבול עזה, אבל אני גם פעילה בתנועת נשים עושות שלום.
ר: מה שאומר שמחר בערב, בהפגנה בעזריאלי, לא תצטרפי מן הסתם.
ו: לא, וגם לא אצטרף לנערים שלנו שעוצרים את המשאיות מלהגיע לכרם שלום.
ר: בין השאר גם נערים מבארי?
ו: כן, בין השאר. כפי הנראה לא כל תושבי העוטף מסכימים עם הקו שנקטה הממשלה, קרי הפסקת אש וחזרה להסדר שנרקם, אבל אני וחברותי בנשים עושות שלום אכן תומכות בהחלטת הקבינט, ומאוד מעריכות את הנחישות של ראש הממשלה.

ר: תכף נדבר על זה, ויוויאן, אבל אני קראתי שראשי מרצ, שבאו לתמוך בתושבי העוטף, נתקלו בקללות וביריקות ובקריאות 'עופו מכאן', מה שאומר שאת במיעוט שהולך ונעשה יותר קטן.
ו: קשה להגיד רזי, כי אני חושבת שהרוב פשוט שותק, שותק מחוסר תקווה. ולכן מי שמפגין נגד הוא לא בהכרח הרוב. הם בהכרח הקולניים אבל לא בהכרח הרוב, ואם תבחנו את המצב ברוב האזור - כולל הנערים דרך אגב - הנערים לא דורשים מלחמה, הם דורשים שקט. והבעיה היא להבחין בין איך להגיע לשקט הזה. ואנחנו חושבות, בנשים עושות שלום, שהשקט יבוא לא מאסטרטגיה צבאית אלא מאסטרטגיה פוליטית. שחייבים לכבד את ההסדר שהממשלה הגיעה אליו, כשלב ראשון. אבל כשלב שני, להגיע לאסטרטגיה של הסכם פוליטי.

ר: אבל בשביל הטנגו הזה צריכים שניים, והביקורת שלכן היא בעיקר כלפי ממשלת ישראל. גם היכולת שלכן להשפיע היא בעיקר כלפי הציבור הישראלי. תשמעי, בצד השני יושבים אנשים, איך אגדיר אותם? בסדר, אפשר להגיד מיואשים ורעבים וככה וככה, אבל אנשים שמחר בבוקר, לו היו יכולים, היו משמידים אותך ואותי גם יחד.
ו: לא. לא רזי, לא מקבלת את זה בכלל. אני חושבת שהם מיואשים ורעבים, ואילו היתה להם אפשרות...

ר: מה, החמאסניקים מוכנים לסבול את נוכחותך?
ו: אני לא מדברת על החמאס.

ר: אבל אני מדבר על החמאסניקים.
ו: אני לא מדברת על החמאס. אני מדברת על העם הפלסטיני. ויש לי הרבה חברים שם, ושותפים שם, ושותפים לחלום שלי שאנחנו נחיה צד בצד בשלום ובכבוד הדדי. יש בעיה של מנהיגות. עכשיו, יש לנו הנהגה בישראל שמוכנה ללכת להסדר, וזה דבר נפלא. זה לא היה. ביבי מבין והבין ושכנע, שצריך לא ללכת למלחמה, אלא להסדר. הצעד הבא שהוא חייב לעשות, זה לבחון חלופות מדיניות, כמו ש...

יום שישי 30.11 - תל אביב - הצטרפו אלינו!

נשים עושות שלום מעוטף עזה ומכל הארץ
דורשות פתרון שיבטיח שקט ארוך טווח
ולא עוצרות עד הסכם מדיני!

12:00 התכנסות וצעדה | רחבת קרית הממשלה (מול קניון עזריאלי) 
12:30 עצרת תמיכה בתושבי העוטף | קפלן פינת ליאונרדו

אין עניין של ימין ושמאל פה, יש עניין של תפיסה, איך הכי טוב להגיע להסכם בין הצדדים

ר: תקשיבי, לשמוע מ'אישה עושת שלום' כאלה תשבחות לראש הממשלה, ראש ממשלת הימין, זה משהו מאוד מאוד יוצא דופן.
ו: כן נכון? גדול הא? כמו שאתה ציינת יותר מוקדם בשידור שלך, זה מאוד מוזר שהימין מבקר את רוה"מ. מצביעי ראש הממשלה מתנגדים לו. זה בדיוק העניין. אין עניין של ימין ושמאל פה, יש עניין של תפיסה, איך הכי טוב להגיע להסכם בין הצדדים. האם זה עוד מלחמה? לדעתנו בנשים עושות שלום – לא. כל השלוש מלחמות תוך חמש שנים באזור
שלנו, ואני יכולה להעיד איזה סיוט זה היה, וממשיך להיות. לפני יומיים איזה סיוט היה פה - אתם יודעים את זה. זה לא יביא לנו שום ביטחון. אנחנו טוענות שקודם כל צריך לחוקק חוק של חלופות מדיניות תחילה לפני שמחליטים...

ר: כן אני כבר ראיינתי נשים שלכן על זה. להקים גוף של חלופות מדיניות... ואין לנו זמן להיכנס לזה עכשיו. ויוויאן סילבר מקיבוץ בארי, בואי נסתפק בזה, ושלום. ושיהיה יום שקט.

ו: רק עוד מילה אחת רזי, כי אני חושבת שנורא חשוב להבין, שיש צעירים מכל הקשת ויש 700 צעירים וצעירות שמגיעות לקונגרס בינלאומי באוניברסיטת תל אביב, ומשתתפים בהאקתון, ואנחנו נציג את התוצאות של ההאקתון גם לממשלה וגם לציבור, על החסמים בפני ההגעה לשלום.

ר: ויוויאן סילבר, תודה רבה לך. להתראות.