26 נובמבר 2018: פגישה עם ח״כ קארין אלהרר ״התמונה שעלתה מהדיונים על צוק איתן היתה מדאיגה ומטרידה.״

״חדלתי להיות נאיבית כאשר קראתי את דו״ח מבקר המדינה על מבצע ״צוק איתן״

הרגע שבו חדלה ח״כ קארין אלהרר (יש עתיד) להיות נאיבית, היה כאשר קראה את דו״ח מבקר המדינה על מבצע ״צוק איתן״, כך סיפרה בגילוי לב לעשרות חברות ״נשים עושות שלום״ בביקור השבועי שלהן בכנסת.

אלהרר הייתה אז יו״ר הוועדה לביקורת המדינה. היא סיפרה שחשה אחריות, שהרגישה שאינה יכולה לחמוק מהנושא המדיני, למרות שזה לא היה נושא שעסקה בו בעבר והשקיעה יותר בנושאים חברתיים. הסוגיות שעלו בדו״ח ובדיונים - הגלויים והסגורים - שקיימה בוועדה בראשותה, גרמו לה לטלטלה עמוקה. עד אז הייתה לה תפיסה נאיבית לגבי תהליכי קבלת ההחלטות בנושאי ביטחון המדינה. הוועדה קיימה דיונים עם ראש המוסד, הרמטכ״ל ואפילו עם ראש הממשלה. התמונה שעלתה מהדיונים האלה, סיפרה אלהרר הייתה ״מדאיגה ומטרידה.״

בדבריה הגלויים שיתפה את חברות ״נשים עושות שלום״ כיצד נאלצה לספוג לא פעם יחס מתנשא מצד בכירים במערכת הביטחון, בגלוי או במרומז, ״את לא מבינה״, או ״נחזור ונסביר לך״. לדבריה התגברה על הגישה הגברית המנכרת והיא מרגישה שהדיונים התקיימו באופן ענייני, אם כי התסכול שלה מתגבר כאשר היא רואה כיצד בימים של מתיחות צבאית וביטחונית מתמלאים אולפני הטלוויזיה בפרשנים גברים.

אלהרר הביעה תמיכה ב״חוק חלופות מדיניות״ שחברות ״נשים עושות שלום״ ניסחו ומנסות לקדם בכנסת. החוק יחייב את הממשלה והקבינט לבחון חלופות מדיניות לפני יציאה למבצע צבאי או מלחמה. אלהרר אמרה שחוק כזה הוא ״מובן מאליו״ וסיפרה שחבר מפלגתה, ח״כ עופר שלח יזם חוק דומה בעבר, לפיו לכל חבר קבינט צריך להיות מזכיר צבאי שיסייע למקבל ההחלטות להבין את כל המשמעויות והחלופות לפני שיצטרך להצביע אם לצאת או לא לצאת למלחמה או למבצע צבאי. חברי הכנסת של ״יש עתיד״ דורשים לתקן את חוק המועצה לביטחון לאומי כך שלפני שמתקבלות החלטות הרות גורל, יהיה מי שיעדכן ויסביר את כל ההשלכות, כך שההחלטות יתקבלו על בסיס ידע, הבנה ואחריות.

נשים עושות שלום עם ח״כ  קארין אלהרר

״בסוף יגיע היום שנצטרך לשבת בחדר אחד עם הפלסטינים ולהגיע להסדר. גישת ״יש עתיד״ היא לשאוף להיפרדות, לבנות חומה וגבול ולהתנתק״

לשאלת חברות ״נשים עושות שלום״ ביחס לעמדתה בקידום הסכם מדיני, סיפרה שכאשר נחתם הסכם אוסלו הייתה בסך הכול בת 14, נערה מלאת תקווה, אבל התקווה נגוזה והחליפה אותה אכזבה כתוצאה מרצף הפיגועים שבא אחרי החתימה על ההסכם. ולמרות כל הדברים האלה, היא מבינה שבסוף יגיע היום שנצטרך לשבת בחדר אחד עם הפלסטינים ולהגיע להסדר. גישת ״יש עתיד״ היא לשאוף להיפרדות, לבנות חומה וגבול ולהתנתק. ניתן היה לבצע את התנתקות כזאת אחרי ״צוק איתן״ ואף לקבל תמיכה בינלאומית, אולם למרבה הצער ההזדמנות הזאת חלפה.

אלהרר בירכה את חברות התנועה שהגיעו גם השבוע לכנסת - הפעם מיבנה, ראשון לציון, גדרה, כרמי יוסף, לפיד, רחובות, מודיעין תל אביב , ירושלים והסביבה ואפילו מאילת - ואמרה שרוח גבית מהציבור מעודדת את הפוליטיקאים לקבל החלטות קשות, גם אם הדרך ארוכה.

 "בקש שלום ורדפהו" (תהילים לד טו)

זו חובתנו כנשים, כאימהות וכאזרחיות

הצטרפו אלינו!

"פסילתן על הסף של חלופות בתחום המדיני בלי שאלה הוצגו לקבינט, מנעה מחברי הקבינט לשקול חלופות אלו ולדון בסיכוייהן וסיכוניהן" 

מתוך דו"ח מבקר המדינה על צוק איתן.