12 נובמבר 2018: נשים עושות שלום הגיעו לכנסת אחרי יום של הסלמה בדרום

מוניקה מניר יצחק: ״כאם שכולה, אני מדגישה שיש להמשיך בפעילות התנועה ובחתירה להסכם מדיני״

המפגש תוכנן מראש, אבל התאים לרוח הימים המתוחים האלה, משום שבין מאה הנשים שהגיעו השבוע לכנסת, היו רבות מיישובי עוטף עזה בפרט והדרום בכלל. הן באו אחרי לילה ללא שינה, מתוחות וחוששות מההתפתחויות.

זילפה יוז, מקיבוץ רעים סיפרה לח״כ סתיו שפיר (המחנ״צ) כמה היא כועסת לנוכח השאננות שהיא רואה בכנסת, והאדישות שהיא מזהה לגורלה ולתושבי הדרום מצד נבחרי הציבור.

ויויאן סילבר מקיבוץ בארי הזכירה את האופטימיות מהאיפוק שגילה ראש הממשלה עד כה.

מוניקה מניר יצחק העלתה דמעות בעיני המשתתפות כשסיפרה שכל אירוע שבו נהרג חייל מחזיר אותה אל החוויה הפרטית שלה כאם שכולה, ומהמקום הזה הדגישה שיש להמשיך בפעילות התנועה ובחתירה להסכם מדיני.

ח״כ שפיר: "יש להיכנס למשא ומתן מיידי בשיתוף הקהילה הבינלאומית ומדינות ערב, ולהציב לו יעדים ולוחות זמנים"

ח״כ שפיר אמרה כי לדעתה"יש להיכנס למשא ומתן מיידי בשיתוף הקהילה הבינלאומית ומדינות ערב, ולהציב לו יעדים ולוחות זמנים. ישראל חזקה היום,״ הוסיפה, ״כדי להיכנס לתהליך מדיני, שצריך להיעשות בשני שלבים: כינון הסכם עם הפלסטינים בשיתוף ותמיכה של הקהילה הבינלאומית ורק אחר כך לבצע מהלכי היפרדות חד-צדדית.“

ח״כ שפיר חלקה עם חברות נשים עושות שלום את ההתקפות שהיא חווה כאישה שמנסה להיאבק לשינוי סידרי העדיפויות בתקציב והוסיפה:"נחוצה התגייסות ציבורית עצומה כדי להטות בחזרה את הדרך של ישראל לשלום לצדק ולשיוויון"

ח״כ חיליק בר: "על כל ממשלה לדון בחלופות מדיניות לפני יציאה למבצע צבאי או למלחמה"


גם הפעם צביעת יציע מליאת הכנסת בלבן וטורקיז זכתה לתשומת לב רבה. חמישה חברי כנסת שיבחו את פעילותנו מעל דוכן הנואמים: נחמן שי, רויטל סוויד, איציק שמולי ויוסי יונה. הגדיל לעשות ח״כ חיליק בר, מהמחנ״צ, שבחר להקדיש את נאומו ל׳חוק החלופות המדיניות‘ שנוסח ומקודם על ידי נשים עושות שלום. הוא הציג אותו בקצרה, עמד על כך שהרעיון מתבקש ואינו שנוי במחלוקת, וכי על כל ממשלה לדון בחלופות מדיניות לפני יציאה למבצע צבאי או למלחמה.״הן לא ימין, הן לא שמאל. יושבות פה גם נשים מעוטף עזה שאולי בבית הזה מוצאות מקלט מהאש והתופת ומהטילים, כי בבית שלהן אין שקט. הן אומרות דבר מאוד ברור: אנחנו רוצות בחוק הזה לוודא רק דבר אחד - שיש מנגנון חוקי, חוקתי, מסודר שבו לפני שאנחנו שולחים חיילים למבצע או למלחמה אנחנו יודעות שהממשלה מיצתה את כל החלופות המדיניות שישנן.״

מהדרום הגיעו נשים מערד, מיתר, ניר יצחק, חורה, צאלים, רעים, בארי, אשקלון, באר שבע. מהמרכז מרחובות, נס ציונה, ראשון לציון, לפיד, מודיעין, רמת גן, כפר סבא, רעננה, תל אביב וירושלים. מהצפון: מקדימה, עתלית, טבעון ומושב יערה.

גם נאהידה לוקבי, תושבת באר שבע, ילידת עזה במקור ואימא לחמישה הביעה את החשש שלה, והוסיפה שהיא דואגת גם לבני המשפחה שלה מצידו השני של הגבול בעזה.