10 דצמבר 2018: נשים עושות שלום מגיעות לכנסת בשבוע קשה של אובדן וכאב

התוצאות הקשות של הפיגוע בעופרה

הביקור השבועי של חברות תנועת ״נשים עושות שלום״ בכנסת היה טעון בתוצאות הפיגוע הקשה בכניסה לעופרה, פיגוע שבו נפצעה קשה שירה איש-רן, שהייתה בחודש השביעי להריונה. הרופאים נאלצו ליילד אותה ונאבקו על חייו של התינוק במשך ארבעה ימים, עד שנאלצו לקבוע את מותו.

התוצאות הקשות של הפיגוע הפגישו את חברות התנועה עם הצעת החוק ״חלופות מדיניות״ ועם השאלות הקשות: עד כמה החוק שהתנועה מנסה לקדם ייתן מענה למציאות האלימה והטעונה בנקודות החיכוך בין ישראלים ופלסטינים, ועד כמה, במציאות שממשיכה לדמם מדי יום, ניתן יהיה לרתום חברי כנסת מהקואלציה בכלל ואת ראש הממשלה בפרט, לקידום החוק החשוב הזה.

ח״כ מוסי רז: "פעם אחר פעם יצאנו למלחמות ואלה לא הביאו לנו לא ביטחון ולא שלום״

ח״כ מוסי רז: "פעם אחר פעם יצאנו למלחמות ואלה לא הביאו לנו לא ביטחון ולא שלום״

ח״כ מוסי רז (מר״צ) הביע צער על הפיגוע ואמר ״דרך המלחמה נכשלה בלהביא לנו שלום. פעם אחר פעם יצאנו למלחמות ואלה לא הביאו לנו לא ביטחון ולא שלום.״ הוא הוסיף כי לדעתו יש לחפש פתרונות יצירתיים, והודה שקשה לקדם את הנושא המדיני לראש סדר היום הן בתקשורת והן בשדה הפוליטי. מעודד היה לשמוע אותו מדבר באופן חיובי על ראש הממשלה, כאשר חיזק אותו על מדיניות האיפוק מול עזה, על כך שהוא היה קשוב לשמוע את הקולות שקראו לו לא להגרר לעימות נוסף.

עם זאת, חלק רז על תפיסתו של ראש הממשלה בפרט, ושל חברי הקואלציה בכלל, לפיה ״אין פרטנר״. רז הדגיש שאבו-מאזן הוא פרטנר המציע פתרון וכי על ישראל להקשיב לו ולקחת את הצעותיו ברצינות.

לשאלתה של רחל קסל, חברת התנועה מחריש, איך ניתן לקדם את חוק ״חלופות מדיניות״, ענה רז כי לדעתו הממשלה הנוכחית חוששת מהסכם, מאחר והיא רואה בעיקר את הקשיים הנלווים לו, ולא את היתרונות העצומים שיביא.

נשים עושות שלום עם ח״כ מוסי רז (מר״צ)

ח״כ רז: ״נשים עושות שלום מזכירות לכולם שצריך לייצר תקווה ולחתור להסכם מדיני... פעילות אזרחית יכולה לחולל שינוי״

גם השבוע קשה היה להתעלם מעשרות הנשים הלבושות לבן, עטויות צעיפי טורקיז, שמילאו את מסדרונות הכנסת. הפעם היו אלה נשות עמק חפר והשרון. גם ח״כ מוסי רז, כמו ח״כים וח״כיות רבות לפניו, שיבח את נשות התנועה על הפעילות האינטנסיבית, על כך שאנחנו לא מוותרות, על הרוח החיובית שאנחנו מכניסות לכל מקום ועל העובדה שאנחנו מזכירות לכולם שצריך לייצר תקווה ולחתור להסכם מדיני. הוא אמר שלא ניתן להתעלם מחברות נשים עושות שלום שמגיעות בכל שבוע לכנסת, משתתפות בישיבות הוועדות השונות וממלאות את שורות הקהל ביציע המליאה. ״פעילות אזרחית,״ אמר, ״יכולה לחולל שינוי!״

רז סיפר לחברות התנועה שהוא מתכוון להעלות הצעה לחוק יסוד, שכותרתו: ״מדינת ישראל תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין״ במסגרת ציון יום זכויות האדם הבינלאומי בכנסת.

בקבוצה הגדולה היו הפעם בעיקר נשים מאזור עמק חפר והשרון מהיישובים: בורגתה, עין החורש, משמר השרון, כפר ויתקין, חיבת ציון, חריש, גבעת חיים איחוד, קדימה, אבן יהודה, מעברות , בני דרור וגם מרמת גן, רמת השרון, כפר סבא, רעננה, תל אביב, סביון, כרמי יוסף, מודיעין בית זית , מבשרת ציון, הר אדר וירושלים.

נשים עושות שלום מגנות בחריפות את פיגועי הירי של השבוע האחרון ומביעות את השתתפותנו העמוקה בצער הנורא של משפחות הנרצחים. דווקא ברגעים קשים אלה, אנחנו נשים יהודיות וערביות מאמינות שיש לפעול במשותף למען חזרה לדיאלוג ולמו"מ וקידום הסכם מדיני.

 "בקש שלום ורדפהו" (תהילים לד טו)

זו חובתנו כנשים, כאימהות וכאזרחיות

הצטרפו אלינו!

"פסילתן על הסף של חלופות בתחום המדיני בלי שאלה הוצגו לקבינט, מנעה מחברי הקבינט לשקול חלופות אלו ולדון בסיכוייהן וסיכוניהן" 

מתוך דו"ח מבקר המדינה על צוק איתן.