24 דצמבר 2018: פגישה עם ח״כ עיסאווי פרייג': ״השבטיות מחבלת בבניית חברה עשירה רבת פנים״

הידיעה על הקדמת הבחירות תפסה עשרות נשים בחולצות לבנות וצעיפי טורקיז ממש רגע אחרי כניסתן לכנסת לביקור השבועי.

גם חברי הכנסת עיסאווי פרייג׳, (מרצ), כמו כל שאר חברי הכנסת שנפגשו עם חברות נשים עושות שלום, הביע הערכה רבה להתמדה ולנחישות והוסיף שהוא גאה להיות אחרון חברי הכנסת ה-20 שנפגש איתנו.

אבל מעבר להקדמת בחירות, הייתה למשתתפות המפגש הפעם הזדמנות לשמוע פנים-אל-פנים חבר כנסת ערבי, וללמוד על שתי נקודות המבט שלו: נקודת מבט של אזרח ישראלי ונקודת מבט של בן העם הפלסטיני.

״ישראל היא בית משותף ליהודים וערבים... כאזרח עדיף להשתלב במפלגה לא מגזרית ״

ח״כ פרייג׳ הביע דאגתו מכך שהמושג ״שלום״ הפך למילה נרדפת לשמאל קיצוני: ״כל מי שאומר את המילה שלום, או מבקש לדבר על שלום נחשב בוגד, והתופעה הזאת דורשת חשיבת עומק להבין איך הפך השלום למילה מאיימת."

כמי שיש לו שתי זהויות, אזרח ישראלי ולאום פלסטיני, סיפר שהוא נדרש לעיתים להחליט איזו מהן גוברת, ״מבחינתי הראשונה, משום שישראל היא בית משותף ליהודים וערבים וכל אזרח ערבי החי בבית הזה מעוניין לשמור עליו.״ זו הסיבה לדבריו, שהוא נמצא במרצ, כי הוא מרגיש שכאזרח עדיף להשתלב במפלגה לא מגזרית אלא מפלגה שמקדמת שוויון ערכי, מוסר, שלום וזכויות אדם, והוא רואה בה מקום ראוי ונכון עבורו כערבי ישראלי. מצד שני, הוסיף, לא כל בני העם הפלסטיני חיים בבית הישראלי, ועבורם הפתרון הטוב ביותר הוא להקים מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל. פרייג׳ ייצג את עמדת מפלגתו, מרצ, עמדה המסתייגת משליטת המדינה על עם אחר, ולכן הדרך הנכונה בעיניו היא חיים בשוויון, ופתרון שיושג רק כששני הצדדים יישבו ויסכימו עליו ביחד.

נשים עושות שלום עם ח״כ עיסאווי פרג'

״החברה הישראלית נוטה לאחרונה לשבטיות: דובר רוסית מצביע למפלגה רוסית, ערבי לערבית והשבטיות מחבלת בבניית חברה עשירה רבת פנים״

פרייג׳ הדגיש כמה מעודד ללמוד על הפעילות המשותפת של נשים יהודיות וערביות במסגרת נשים עושות שלום, והוא הביע צער על כך שהחברה הערבית בישראל אינה מעורבת מספיק בשדה הפוליטי. ״אזרחיות ואזרחים ערבים בישראל אוכלים אותו אוכל, קונים באותם מקומות, לומדים באותן אוניברסיטאות בדיוק כמו האזרחיות והאזרחים היהודיים. הוא הביע צער על אמירות מכלילות כמו: 'הערבי מבין רק כוח‘, ׳הערבים רצחניים‘. ״אלה אמירות מלבות איבה, בשעה שהחיים המשותפים מוכיחים שאפשר אחרת". לדבריו, החברה הישראלית נוטה לאחרונה ל‘שבטיות': דובר רוסית מצביע למפלגה רוסית, ערבי לערבית מרוקאי למרוקאית וחבל, מאחר והשבטיות מחבלת בבניית חברה עשירה רבת פנים וקולות שוויונית והמבוססת על צדק ושוויון את המגוון יש לראות בחיוב ככוח.

עשרות הנשים הפעם היו : מחדרה, עתלית, חיפה, מעגן מיכאל, זיכרון יעקב, פרדס חמה, גבעת חיים, קיסריה, סביון, אבן יהודה, תל אביב, בית זית הר אדר ירושלים ואפילו אם ובת מלונדון.

נשים עושות שלום עם ח״כ עיסאווי פרג'