השראה ותקווה – משלחת נשים עושות שלום בדרום אפריקה

משלחת של נשים עושות שלום: היאם טאנוס, ורד איל-סלדינגר, יסמין רובין קופר ומנאר אבו-דחל - סיימה אתמול ביקור של שבוע בדרום אפריקה. עשרות מפגשים, מאות אנשים, ראיונות בתקשורת המקומית: טלוויזיה, רדיו ועיתונים. שעות ארוכות של למידה על המאבקים בתקופת האפרטהייד, על הדרך בה הסתיימה, ועל המציאות המורכבת והעבודה הקשה שנותרו שם גם אחרי כינון הדמוקרטיה. מפגשים רבים עסקו בתפקיד המשמעותי שלקחו נשים בשינוי שהיה שם ועדיין יש להן כיום, בתהליכי ההמשך.
אמנם הרקע לסכסוך, הביטויים שלו וגם הפתרונות שונים, אך מהתהליכים, דרכי הפעולה, החסמים וההצלחות, יש הרבה מה ללמוד. הרבה חומר למחשבה, והרבה הרבה השראה ותקווה.

ההשראה היתה הדדית: הקהלים המגוונים שפגשה המשלחת היו צמאים לשמוע על הקשיים והמורכבויות של הסכסוך שלנו כאן, על פעילות התנועה ועל הדרך שלה להתמודד עם הקשיים ועל הנחישות לסיים את הסכסוך. מבני נוער ועד פוליטיקאים, נדמה היה שיש צמאון ענק לשמוע שהמצב כאן, בפיסת האדמה הקטנה שבה אנו חיות, יכול להשתנות ושיש מי שפועלות לשנות אותו.

אנחנו יודעות שגם פה הסכסוך יסתיים יום אחד, וגם אצלנו זה יקרה בזכות הרבה עבודה קשה של הרבה נשים וגברים נחושים.

אנחנו מודות ל South African Jewish Board of Deputies על ההזמנה, והאירוח, על ההזדמנות להשמיע קול וללמוד.

إلهام وأمل
بعثة نساء يصنعن السلام المكونة من عضوات الحركة : هيام طنوس، فرد سلدينغر ؟ ياسمين روبن ، ومنار ابو دحل - أنهت أمس زيارة أسبوع لجنوب أفريقيا . عشرات اللقاءات ، مئات الأشخاص، مقابلات بالإعلام المحلي - تلفزيون ، راديو وجرائد اهتموا بالبعثة . ساعات طويلة من التعلم والاستفادة من النضال ضد الابرتهايد ، على الطرق بإنهاء النزاع ، وعلى الواقع المركب والعمل الشاق ألذي عليهم بالاستمرار به لتذويت الديموقراطية . عدة لقاءات للاستماع بالوظيفة القيمة اللواتي قاموا بها نساء بالتغيير وحتى الآن يستمرون بالتغيير ، وبسيرورة تتمة التغيير. وبما ان مصدر النزاع ،والتعبير عنه والحلول تختلف ،لكن من السيرورات ، طرق التعامل ،والعقبات والنجاحات ، يوجد كثير من التعلم والاستفادة من الشعب الأفريقي ، يوجد الكثير من المواد للتفكير ، والكثير الكثير من الإلهام والأمل .
الإلهام كان متبادل :
الجمهور المختلف ألذي قابلته البعثة كان عطشان للمعلومات والتعرف على الصعوبات والتعقيدات عن صراعنا هنا ، عن نشاطات الحركة وعن طريقنا في التعامل مع النزاع.
من الشباب وحتى السياسيين ، كان هنالك عطش كبير للسماع عن الوضع هنا في البلاد ، عن قطعة الأرض الصغيرة ألتي نحن نحيا بها، هل ممكن ان تتغير ويوجد من يعمل على ذلك .
نحن نعلم بان النزاع سينتهي يوما ما ، وطبعا عندنا سوف يحصل ذلك شكرًا لعمل صعب ومتواصل لرجال ونساء مصممين على ذلك .
نحن نشكر اللوبي اليهودي على الدعوة ، والاستقبال ، والاهتمام ، وعلى الاصغاء لنا وعلى التعلم والاستفادة من كل شيء

מנאר אבו דחל, היאם טאנוס, ורד סלדינגר ויסמין רובין קופר מספרות:

מוסלמית, נוצרייה ושתי יהודיות עלו למטוס... נשמע כמו התחלה של בדיחה, אבל במקרה שלנו זו תחילתה של נסיעה מרתקת של משלחת של נע"ש לדרום אפריקה. 

יצאנו לדרך בראשית אוגוסט – מנאר אבו דחל, היאם טאנוס, ורד סלדינגר ויסמין רובין קופר, לביקור שאורגן על ידי ה South Africa Jewish board of deputies, הארגון המייצג של הקהילה היהודית בדרום אפריקה. 

יצאנו לדרך עם סל של אזהרות: דרום אפריקה עוינת, היהודים וישראל מותקפים, גזענות, שנאה...  וגם בקרב הקהילה היהודית עלולה להיות התנגדות לקריאה להסכם מדיני...

מצאנו ארץ מרתקת, שמחד גאה מאד במורשת שלה, במעבר מאפרטהייד לדמוקרטיה, ברב-תרבותיות ובחוקה המאוד מתקדמת, ומאידך, המצב הכלכלי עדיין קשה, הפערים החברתיים עצומים והפשיעה גבוהה, אבל קבלת הפנים בכל מקום היתה חמה ומרגשת. 

פגשנו מאות אנשים – פעילים בקהילה היהודית, נשות עסקים, אקדמאיות, נשים בכירות בממשל ובצבא, ארגונים חברתיים, מנהיגות צעירה ועוד, וקיבלנו חשיפה מרשימה גם בתקשורת. עשינו כל מאמץ לא להציג מסרים שטוחים וורודים, ולתת ביטוי ככל האפשר גם למורכבות, לאי ההסכמות בתוכנו, לקשיים, ולצד זאת להראות את התקווה ואת האמונה בדרך, גם אם היא לא קלה לעיכול. זכינו לקבלת פנים חמה, גם מגופים שנחשבים עוינים, להרבה סקרנות והקשבה וגם לשאלות לא פשוטות. למדנו המון: על כך שהדרך לסיום סכסוך יכולה להיות ארוכה, על החשיבות העצומה שיש למנהיגות מעוררת השראה, על התהליכים החברתיים העמוקים שיש לעשות לאחר חתימה על הסכם, כדי לרפא את החברה מהסכסוך, וכמובן על התפקיד החשוב ביותר שיש לנשים בתהליך. כמעט בכל מפגש עם נשים עלתה הכמיהה לתנועה גדולה ורחבה של נשים, הפועלת לתיקון עוולות חברתיות. ההבנה שהגיע זמן נשים בהחלט ליוותה אותנו במסע.

בנוסף, ביקרנו במוזיאון האפרטהייד וברובע סוואטו (Soweto) – כדי להרחיב את הידע וההבנה שלנו על ההיסטוריה הקשה של משטר האפרטהייד, ועל המאבק לשחרור, שלמעשה, כמו שאמרה המדריכה שלנו במוזיאון, עדיין לא תם. 

היו מפגשים שלמדנו מהם המון, ובכל המפגשים היתה לנו הזדמנות לספר על התנועה ועל הדרך שלה ולקבל משובים נרגשים מאנשים ונשים שעוררנו בהם השראה. אחד המפגשים המרגשים ביותר היה המפגש עם הלן ליברמן, יהודייה דרום אפריקאית, פעילת זכויות אדם, שבתקופת האפרטהייד, בהיותה אשת צוות רפואי, פעלה בניגוד להנחיות הטיפול בשחורים, ועל כך שילמה במשרתה וברישום פלילי. בהמשך הקימה ארגון הפועל בקהילות מוחלשות, והקימה מרכזי חינוך והכשרה למטפלות, גננות ומורות לגיל הרך. ביקרנו באחד המרכזים היפים האלה בלב שכונות הפחונים הפזורות בכל מקום בדרום אפריקה ומהוות ניגוד צורם לשכונות הפאר הלא רחוקות מהם, ועדות לכך שהבעיות הקשות של דרום אפריקה והפערים החברתיים והכלכליים העצומים עוד רחוקים מלהיפתר. 

 

רשימת הארגונים והגופים שנפגשנו איתם:

 • מפגש עם סטודנטים ותלמידי תיכון יהודים ולא יהודים, ב"אורט דרום אפריקה" – גוף שמארגן הדרכות והשתלמויות למורים ולתלמידים, בעיקר בקהילות מוחלשות.
 • ביקור בכנסייה של ארגון Impact for Christ – חובבי ישראל, שהכינו לנו קבלת פנים מלכותית!
 • (Human Sciences Research Council) HSRC - המכון הגדול ביותר למחקרים בסוציולוגיה ומדעי הרוח באפריקה. מהווה חוד החנית במחקר ציבורי בתחומים בעלי השפעה מכרעת בתחום הפיתוח. השתתפו בסמינר נשים מארגונים חברתיים שלקחו חלק בהקמת הדמוקרטיה לאחר נפילת האפרטהייד, קצינות בכירות בצבא, נשות אקדמיה, נשות ממשל, דיפלומטיות ועוד. 
 • סגנית השרה ליחסי חוץ וצוותה.
 • מפגש נשים מדתות שונות ורבות – לשיתוף בסיפור שלנו.
 • מפגש עם צעירי מפלגות.
 • מפגש עם תלמידי כיתות י' עד יב' בתיכון היהודי הרצליה בקייפטאון.
 • מפגש עם שרת השירותים החברתיים בממשלת הפרובינציה של קייפטאון.
 • מפגש במכון לצדק ופיוס (Institute for Justice and Reconciliation).
 • מפגש במועדון הסטודנטים היהודיים באוניברסיטה בקייפטאון (בנוכחות יהודים ולא יהודים).
 • השתתפות באירוע יום האישה במרכז להנצחת השואה.
 • Turquoise Harmony Institute - מפגש עם נשים טורקיות מוסלמיות. מכון שמקדם הידברות בין דתית ושלום. 
 • ארגון JDI - Jewish Democratic Initiative (ורד ויסמין בלבד, לאחר סיום ימי המשלחת).

 

 • אפשר לקרוא עוד בסיכומים היומיים שעלו בפייסבוק בדף של yasmin rubin cooper 

 

חברות המשלחת בראיונות בתקשורת בדרום אפריקה ובארץ

WOMEN WAGE PEACE INSPIRED FOLLOWING TRIP TO SOUTH AFRICA, BY ILANIT CHERNICK, Jerusalem Post, AUGUST 14, 2019 

 Women can bring peace to Middle East, Yanir Grindler, Cape Argus, August 14, 2019

ראיון רדיו עם מנאר ויסמי

http://www.capetalk.co.za/podcasts/127/afternoons-with-pippa-hudson/235625/women-wage-peace-seeks-to-resolve-the-israeli-palestinian-conflict

כתבה ב Jewish Report

https://www.sajr.co.za/news-and-articles/2019/08/08/multi-cultural-israeli-women-give-lessons-in-waging-peace

ראיון רדיו  עם ארבעת חברות המשלחת

http://fusion.ornico.co.za/Broadcast/2019/08/05/2019_08_05_PowerFM_PowerPerspective_Middle%20East_22h08.mp3

יסמין בראיון ב- SABC Digital News

ציוצים בטוויטר: