אילנה אולוס והאופנים – לבד בצומת צאלים

 

את הנטייה לפעילות חברתית ופוליטית ירשתי מהוריי שהיו ציונים בנפשם ופעילים מאוד בהנהגה הראשית של השומר הצעיר ברומניה. שם גם למדו עברית ומיום שעלינו ארצה דיברו איתנו בבית רק עברית. ב-1960 עלתה המשפחה לארץ – הורי, יעקב, ז"ל, אמי שושנה שתיבדל לחיים טובים, אחותי הבכורה מירית בת השבע ואני בת השלוש.

במשך ילדותי ונעוריי ספגתי בבית ערכים אנושיים ומוסריים מאוד ברורים. אדם הוא אדם בכל מצב ובכל זמן. התייחסות לכל איש ואישה בכבוד ובאמון, הסתפקות במועט וענווה. ערכים אלה הינם נר לרגליי מאז ועד היום.

בגן הוורדים בירושלים 23.11.2020

בילדותי  גרתי בגבעת שמואל שהייתה אז שכונה חדשה מעורבת של משפחות אקדמאים, עולים חדשים בעיקר ממזרח אירופה ויוצאי המעברה המקומית  עולים מארצות צפון אפריקה. שילוב לא פשוט למבוגרים… אבל אנחנו הילדים נפגכשנו במשחקים בחצר המשותפת, בבית הספר ובשומר הצעיר – תנועת הנוער היחידה שפעלה באותם ימים בגבעת שמואל. הייתה זו תקופה נפלאה שבה היה שילוב הערכים מהבית עם  חיי היומיום בשכונה המיוחדת והנהדרת הזו, תקופה שהשפיעה עלי מאוד ועוברת עד היום כחוט השני בחיי.

התגייסתי לנח"ל לגרעין הגשמה בקיבוץ רבדים ולאחר עזיבת הקיבוץ, נישאתי למוטי ועברנו לבנות את חיינו בקיבוץ צאלים. למדתי בסמינר הקיבוצים לימודי הגיל הרך. ובמקביל ילדתי 4 ילדים – 3 בנות ובן, כולם מדהימים. עבדתי שנים רבות כמחנכת ומנהלת במסגרות שונות בתחום הגיל הרך.

כל השנים הללו, הייתי פעילה למען השלום, ולמען אוכלוסיות מוחלשות. השתתפתי בהפגנות של שלום עכשיו, התנדבתי בעלה נגב לחיבוק ראשון לתינוקות פגועים נטושים. היום אני אחראית בקיבוץ על פעילויות הפנאי של גיל הזהב.

אני והאופנים המקושטים בצומת צאלים

לנשים עושות שלום התוועדתי בפרויקט צום איתן  ב-2015 דרך אורנה אשכנזי, חברת ילדות וקרובת משפחה. באתי לבקר אותה במשמרת של הנשים מול בית רה"מ בירושלים, הצצתי והתמכרתי. 

לצערי, יש מעט נשים פעילות בעוטף עזה – אזור מגוריי. הפעילויות מעטות אך אני מנסה לפעול, להרחיב ולהפיץ את ערכי התנועה.  בתקופה האחרונה  אנחנו מקבלות תמיכה וביקורים מנשות התנועה מהמרכז והצפון (חברות הקולחוז). אני משתתפת ופעילה בפעילות הארצית, בכנסת, בצעדות ובשיירות. בעיקר, אני עומדת פעם בחודש בצומת צאלים (בתמונה) ומברכת את הנהגים בברכת סעו לשלום!

נשים עושות שלום היא התנועה החשובה והגדולה בישראל שפועלת למען השלום, למען שילוב נשים בקבלת החלטות הרות גורל ולמען נשים באשר הן נמצאות.