וידאד זייד: לאכול ביחד סביב אותו שולחן בלי לפחד

נולדתי וגדלתי בפרדיס, כפר קטן וקסום באזור חוף הכרמל. אנחנו משפחה קטנה – אני הבכורה ויש לי שני אחים צעירים ממני. התחנכתי על אהבת וקבלת האדם באשר הוא וזה דבר שנשאר איתי עד היום.

אני בת 29 וגרה כיום בכפר עארה באזור ואדי עארה. אני אמא לשתי בנות מקסימות: סלמה בת 3 ורים בת שנה ו -8 חודשים, ואשתו של בהאא אל דין אדריכל במקצועו. למזלי הפכתי להיות חלק מעוד משפחה מקסימה ומיוחדת, המשפחה של בעלי.

הצטרפתי לתנועת נשים עושות שלום לפני כמעט שנה וחצי והתאהבתי בכוח הנשי העצום ומהיכולת של הפעילות, מכל המגוון בחברה, לסחוף ולהוביל בנחישות ובאהבה פרויקטים ויוזמות שונות שיקדמו אותנו עוד ועוד צעד לעבר הסכם מדיני מכבד בין שתי המדינות. יש לתנועה מטרה נוספת והיא יישום החלטת האו”ם 1325 של שילוב נשים במוקדי קבלת החלטות. ואכן, אני מאמינה בלב שלם שיש לנשים את האפשרות לחולל שינוי גדול בחברה, ואם תינתן להן ההזדמנות למלא תפקידים חשובים, ואם יהיו שותפות בניהול המו”מ וייקחו חלק בקבלת החלטות בתחום המדיני,  אכן נרגיש בשינוי הזה.

בחודש מרץ האחרון יזמתי פרויקט “טעימות סביב שולחן השלום”, אותו קידמתי, יחד עם צוות מדהים של נשים ערביות ויהודיות שתרמו והשקיעו זמן ומאמץ גדול כדי להוציא אותו לפועל. באירוע הזה אירחנו שפים מפורסמים, ערבים ויהודים, מכל רחבי הארץ והם בישלו מנות מדהימות. האורחים ישבו סביב שולחנות ונהנו מהמאכלים. מטרת האירוע הייתה לעודד אנשים לבוא ולבקר את אזור ואדי עארה, לעודד שותפות בין ערבים ויהודים וגם לפרסם את התנועה באזור ולעודד נשים חדשות להצטרף. אין משהו שמעודד ומחבר אנשים לשיחה והיכרות ראשונה מאשר לשבת ליד שולחן ולאכול ביחד, ואכן הגיעו כמעט 500 אנשים מכל רחבי הארץ.

אני מאמינה בלב שלם שעלינו להיות מאוחדים, ערבים ויהודים במדינה שלנו, ולא לתת לקשיים בדרך לעצור בעדנו. עלינו להמשיך ולפעול ביחד למען השותפות בין שני העמים ולצעוד ביחד בנחישות לעבר השלום. אין לנו ברירה אחרת, נולדנו לתוך מציאות מורכבת וכל אחד מתמודד איתה בצורה אחרת. יש כאלה שהחליטו לשבת בצד ולהסתכל, ואני החלטתי לקום ולפעול כמה שאני יכולה מתוך הרגש האימהי שלי, כדי להבטיח לבנות שלי עתיד טוב יותר.

החזון שלי הוא שבעת שלום, אנשים יפסיקו להשתתף בהפגנות נגד המלחמה, יורידו את השלטים שקוראים לדו קיום, ויתחילו לקיים זאת בעצמם: ילכו לבקר את שכינהם הערבים, יכירו מקרוב את התרבות שלהם, וישבו לאכול ביחד סביב אותו שולחן בלי לפחד;  שצעירים ערבים ויהודים מבריקים יוכלו  להיות שותפים, לבנות ביחד פרויקטים, לפתח סטארטפים, למכור אותם לחברות גדולות, ולייצג את המדינה בכנסים בחו”ל יד ביד!

ובעת שלום, בכל פעם שאעלה לרכבת ועיניי ייפגשו בעיני אישה יהודייה, היא תחייך אליי, ומיד תקרא לי לשבת לידה ואז לא אצטרך לחפש מקום אחר בקרון, אני והיא נחלוק אותו מושב, ונהנה בנסיעה ארוכה ונעימה, כל אחת לעבר החלום שלה!!