צוות קשרים עם פלשתיניות / אורנה אשכנזי

דורית זהבי, הודא אבו ערקוב, סוזן עבד אלקאדר בשארה ואיריס גולן

Team for Collaboration with Palestinian Women \ Orna Ashkenazi

צוות קשרים עם פלסטיניות עוסק בחיבורים של התנועה עם נשים בחברה הפלסטינית. בעיקר נשים מנהיגות. בין שותפותינו: פטימה פרוואן שעומדת בראש ארגון ‘שורוק’, פדווה א-שאהר שעומדת בראש ארגון נשים במזרח ירושלים, נשים ממזרח ירושלים ועוד רבות אחרות.

את הקשר התחלנו עם הודא אבו ערקוב, מהכפר דורה, בראשית ימי התנועה. הודא שעומדת בראש ALLMEP האזורי, חברה לאג׳נדה של התנועה ועזרה לנו לייצר שפה חדשה: No shaming No blaming.

צוות הקשרים עם פלסטיניות מונה כעשרים וחמש נשים ורכזות הצוות –  ג’ולט קהווג’י, ליאורה הדר ואורנה אשכנזי – הן דוגמא למגוון הקיים בו.

במסגרת פעילות הצוות יזמו הצעירות (והצעירים) מפגש קסום לפני צעדת התקווה, וקיימנו אירועים משותפים בחלקה של עלי. כאן, במעגלים המשותפים עסקנו ביצירה משותפת ובשיח על זהות והקשיים שאנו חוות. סיימנו בתרגיל משעשע של יצירת פלונטר אנושי והתרתו על ידי אדם אחד.

גם בזמן הצעדה היה אירוע בחלקה אליה הגיעו כמאה וחמישים נשים מכל רחבי הארץ  וכמאה וחמישים נשים פלסטיניות מרחבי הגדה. ערכנו טקס בו דיברו עלי עוואד, הודא, לאמה אחותה של הודא ובתה יארה, וגם חברות התנועה, על ייסורי המלחמה והרצון המשותף לשלום.

קיימנו גם מפגשים בבית ג׳אלה, ביניהם מפגש של אנשי חינוך בו נדונו סוגיות בחינוך ורעיונות להמשך עשייה משותפת. במפגש נוסף בבית ג׳אלה פגשנו בנשים מאזור בית לחם שפתחו את לבן.

אחד הסיפורים המרגשים היה על משפחה פלסטינית שנסעה ברכבה כשלפתע חייל ביקש שיעצרו. אחד הילדים שהיה במכונית ביקש להושיט ידו לשלום לחייל. החייל החביא את הנשק מאחורי גבו והושיט יד בחזרה.

אירוע נוסף התקיים לפני כחודשיים ליד שער שכם. האירוע אורגן על ידי אינה מגרמניה ופדווה מרמאללה ועסק בנושא החלטת האו”ם 1325 על שיתוף נשים בקבלת החלטות. באירוע השתתפו כ 25 נשים מארגונים שונים והיווה פתיחה לסדרת אירועים שארגנו הנשים הפלסטיניות וששיאה היה ביום השלום הבינלאומי והסתיים בצעדה באזור ירושלים.

במסע השלום של התנועה הגיעו כשלושת אלפים נשים פלסטיניות לאוהל הגר ושרה בצפון ים המלח.

קשרים נוספים שנוצרים: ענת בן דוד ואהובה תמר מגבשות קבוצת נשים ממזרח ירושלים במטרה להקים קבוצה ממזרח ומערב העיר. ענת בן דוד הגיעה לאוהל האמהות עם 3 נשים מבית לחם שמאד שמחו למפגש והביעו רצון להמשך הקשר. נוצר קשר עם נשים מג’נין וחברון ונפעל להמשך הפעילות המשותפת. קשר חשוב נוסף נוצר עם נשים מעזה, ואנו תקווה להיפגש גם איתן.

אנחנו מקוות שבעזרת פעילות זו נוכל להוכיח שיש עם מי לדבר!