סיכום הכנס MBBI – Mediators beyond borders International בארמון השלום בהאג, 3-4.10.17, מיכל שמיר

ראשית, אני רוצה להודות שבחרתם בי לייצג את התנועה באירוע כל כך משמעותי. היתה לי חוויה יוצאת דופן. הצלחתי לספר ולהפיץ  את הסיפור של התנועה שריגש שם את כולם. (הסרטונים מהצעדה מופיעים בעמוד הראשי של הארגון ושל כמעט כל אחד מהמשתתפים) ואני מאמינה שיצרתי קשרים שיעזרו לנו בעתיד.

MMBI conference

חוויות ותובנות מהכנס: 

יום שלישי היה יום בדגש נשים והחלטת האו"ם 1325

הדוברת המרכזית היתה ה Marriet Schuurman שגרירה של כוחות המשימה של מועצת הביטחון של האו"ם, אשה מרשימה מאוד, פעלה רבות באזורי סכסוך ברחבי העולם. סיפרה מניסיונה הרב.

בשיחה אישית טענה שחשוב לנו מאוד לפעול בזירה הבין לאומית. לייצר מודעות והשפעה של המסרים החיוביים שלנו – כח נשי ודרישה לייצוג הולם, דרישה להסכם מדיני + שותפות עם ערביות אזרחיות ישראל ותושבות פלסטינאיות ופניה אל דעת הקהל ולתומכים ממדינות שונות. כמן כן – לנסות להגיע לאו"ם לדיונים שקשורים בנשים באזורי לחימה, תקנה 1325 ועוד. לטענתה כל זה יכול לתת תוצאות מאוד משמעותיות. – (נושא שאולי כדאי לנו לשקול שוב).

ביום הראשון של הכנס עצמו היו שני מושבים

הראשון היה – החתיכה החסרה בפאזל – הדוברים סיפרו מניסיונם מה היה חסר להם במהלכים ופרויקטים לשלום ולישוב סכסוכים שהם נהלו

  1.  Shadia Marhaban מאינדונזיה אחראית על כל המזרח מטעם הארגון. סיפרה על הקשיים של נשים באזורי המלחמה באזורה  קוריאה פילפינים וכו על פרויקטים של העצמה נשית ושלוב נשים במוקדי קבלת החלטות שהיא מובילה שם. גיוס כספים ובנית לובי.

https://mbbinternational.org/

  1. Lia Valero  עיתונאית מקולומביה עובדת בעיתון דיגיטאלי  Rutas Del conflicto שחוקר את פשעי המלחמה שהן לוחמי הגרילה והן הממשלה – מעלימים מהם עין. הם עוקבים אחרי סיפוריהם של נעדרים מנסים לאתר מסתובבים בכפרים נידחים ומוציאים לאור את הסיפור שלהם .
  2. Ludy shmidt – היום אחראי על כוחות היבשה ההולנדים שעובדים עם האו"ם. דיבר על התקופה שהיה באפגניסטן ועל הצורך לתווך להתידד להכיר באחר לכבד אותו. להכיר את עצמך (קודם כל) ואת המגבלות של עצמך…ושחברות וקשרים אישיים שנרקמים בסוף – מייצרים את כל ההבדל…

נושא הפאנל שלי: "נקודת המפנהמה גרם לך לקום מהכסא ולפעול כדי לשנות את המציאות

1.Mekka Abdelgabar  הולנדית שהגרה מסודן לפני 20 שנה. בעלת תואר שני בניהול מהאוניברסיטה באמסטרדם  שעם פרוץ המלחמה בסודן הקימה עמותה לתמוך בנשים שם מכל כיוון אפשרי – החל מהעצמה נשית ובנית מנהיגות וקבוצות תמיכה בסודן ושילוב נשים במוקדי החלטות ועד הגנה מאונס ..

2.- Mediature de la Republique du Senegal  Alioune Badara Cisse המדיאטור הראשי של סנגל – תפקיד רשמי בממשלה. סיפר את סיפור חייו המרגש על ארבע האמהות שלו.. ואיך למד קרא וכתוב.. נהיה עורך דין והגיע למקום שלו היום…

  1. Nariman Hamo– פליטה סורית שגרה היום בתורכיה, תארה את מסלול חייה (רק בת 30) ואיך זה להיות פליטה להשאיר הכל מאחור. הקימה עמותה לתמוך בפליטים ולקדם נשים עצמאיות בסוריה בתורכיה ובמרכזי פליטים. הקשר בנינו היה בין המרגשים. היא פעם ראשונה פוגשת ישראלית… התחברנו מאוד והיא הפיצה כבר את החומרים שלנו..
  2. ראאד אל האדר– נציג של לוחמים לשלום מלווה קבוצות פלסטיניות בסיורים בשטחים. עובד של הרשות והיה בעצם אחראי על כל האוטובוסים שהביאו את הנשם לאירוע שלנו בירחו. סיפור חייו מרגש על מסע של אלימות ו 3 נשים בכלא הישראלי. חבר טוב ובן דוד שנורו לו מול העיניים על ידי חיילי צה"ל והמסע האישי שעבר כדי להבין שאלימות היא לא פתרון.

 

בפנל של יום שישי

1.סוחר יהלומים – עסקים הוגנים באפריקה

3.Padraig O'Malley – peacmaker  בן 84 היה שותף מלא במאבק ובהסכמי השלום בדרום אפריקה עם מנדלה, באירלנד, בעירק ובכל מקום שיש בו סכסוכים כולל בארץ. ראינו גם את הסרט עליו –"peace maker" שיוקרן בקרוב בערוץ 8. הספר שלו -– state delusion  two

יצא לאור לא מזמן. השיחה איתו היתה קשה ולא אופטימית במיוחד. יש לו הרבה מאוד ניסיון הייתי ממש ממליצה להביא אותו לארץ לשמוע אותו….

  1. גונדלין מליבריה אחראית על הקמת תאי צעירים בליבריה ובעוד מדינות באפריקה – שיקחו אחריות על החיים שלהם ושלא ייגיסו אותם צעירים מידי לימודים פוליטקה ושלום
  2. רג'י סבניגאר  מסרלילנקה. ממוצא טאמילי שגוייס למלחמה כשהיה בן 13היה ילד חייל  עד גיל 16 וערק. היום דרך העסקים מקים עמותות להילחם בתופעה.

אחרי כל פאנל היתה חלוקה לקבוצות עבודה עם משימות ספציפיות הקשורות לנושא שהועלה בפאנל. הן לצורך הכרות יותר אינטימית עם הפנליסטים וגם כדי ללמוד אחד מהשני ולייצר קשרים

.

היה לי חשוב לצאת עם משהו ביד. שוחחתי ארוכות עם המנהלים של MBBI  (רובם יהודים אגב)

הם הקימו שם צוות מיוחד בשבילנו  שיתמוך בנו ויעזור לנו לקדם כל רעיון שנחשוב עליו. הן ברמה האירגונית הן ברמה של הגישה והעשייה ( mediators) והן – תמיכה כספית… הם גם מוכנים לשלוח נציגים לארץ וכו.

הרעיון הראשוני היה לשבת עם הנציגים של לוחמים לשלום (לא חובה ) אבל הם היו שם והם חברה נהדרים.. ולחשוב יחד (ו/או לחוד) מה היינו רוצים מהם…