“אני רוצה איתך לעשות שלום” – חוויות ממפגשים ברחבי בנימין, השומרון ויהודה / רשמה תמר גל-שראי

בשל שנאת חינם חרבה ירושלים באהבת חינם תבנה. בימי המצרים מרחיבים את המבט ואת הלב.

כדי לסכם את השבוע שחווינו בששה מפגשים ברחבי ארץ בנימין, השומרון ויהודה, אני פשוט אצטט מהרשמים, ואנסה ליצור שלם מחלקי הפאזל האנושי השונים.
כל חלק וצבעיו…כל חלק וצורתו.
כל חלק ושותפיו….כל חלק וייחודיותו.

סיפורו של תהליך בניית השבוע הזה מתחיל באוהל האמהות. אולי כי שם זה המקום ליצור יש מאין. החלטנו לצאת לדרך ההדברות, מציאת המשותף, והעצמת ערך אהבת החינם דווקא בשבוע שקודם לתשעה באב.
באותו שבוע של חשבון נפש והזדמנות להתבוננות פנימה.
לפעמים, נוצר חלון הזדמנויות ייחודי שאסור לפספס. גם כשהכל כל כך עמוס ועסוק. כי דברים נכונים, חייבים להיווצר כאן ועכשו. השיח בין חלקי הפאזל האנושי השונים נבנה תוך הקפדה ורגישות לניואנסים ולרגישויות הקיימים בכל ציבור.
ולכן, כל ציבור קיבל קול קורא ומזמין מותאם.
ביחד, בנינו קונספט של מפגשים, מתוך הבנה שכל מקום ואנשיו יקבעו את הקצב והאוירה שלהם.
בנגיעה – מתוך התחושות שהובאו בכתב לאחר כל מפגש.

שילה:
“…שיח כנה ועמוק. ניפוץ בנועם של סטיגמות וקיטלוגים. הדברות כל כך אמיתית מהלב על חששות ופחדים… ובעיקר – הבנה שיש לנו משימה. להמשיך אל היחד. … יצאנו בתחושה שעם האנשים האלו אפשר להמשיך הלאה. עם האנשים האלו אנחנו רוצות להמשיך הלאה….”
“… לא יכולנו להיפרד משיח החברים שהתפתח בעקבות הערב המכונן שהיה, עדיין מנסים לקלוט “ההיית או חלמתי חלום”. הערב חזינו בעינינו את נפילת החומה, ופרץ של אחווה שטף את הנוכחים במחזה הנפלא….ממשיכים לפעול כמשפחה להגשמת התקווה, ממשיכים לעורר יחד את האמונה שאפשר ביחד להגיע לשלום בין אחים, לשלום על ישראל ואף לשלום עם ישמעאל….”
אורנית:
“…יצאנו בתחושה שגם קצוות שונים מאד יכולות לשבת כמעט שלוש שעות ביחד לשיחה ערה ומשמעותית. נרשמו חברות חדשות, ובאחרות נזרעו זרעים להשתתפות במפגשים נוספים והתקרבות לתנועה….”

ירושלים:
“…התפתח שיח על מחלוקת לשם שמיים ביהדות, (כדוגמת מחלוקת בית שמאי ובית הלל) והרלוונטיות שלה למחלוקת בין החילונים לחרדים בימינו. ..בנושאים מסוימים- לא מגיעים להסכמות, אלא מאפשרים לכל צד להחליט עבור עצמו… “.

תקוע:
“…סבב ההכרות של “מה זה שלום בשבילך” פתח לבבות, תפיסות, תובנות, הזדמנויות ושיח מרתק עם המון משמעויות ורבדים. ההמשך בסדנת “לימוד” ..סיפור מרתק על חורבן ומשיח, על ערבי ויהודי. הסיפור הביא כל אחד מאיתנו לחיפוש הסיפור האישי שלו מתוך הסיפור. סיימנו בשירה ובתחושה של עוד…”

שדה בעז:
“…ערב של אהבת חינם… באוירה נעימה של הקשבה מהלב…. בשיתוף הדאגות והתקוות של המשתתפות. בלי מסכות. ישיר. .. פגשנו גם סקפטיות וידענו להכיל ולתת לה אמירה עוצמתית של ״כן, זה אפשרי!״. פגשנו תקוה מדהימה חדשה שתוכל להכיל הרבה אמונות שונות בלי שאף אחד ירגיש שהוא מוותר על תקוותיו. שמענו על השלום כרווחים גדולים אפשריים במקום מחירים שצריך לשלם. התרגשנו לראות את האור וההתלהבות בפניהן של המצטרפות החדשות….”

עפרה.:
“…מפגש של ‘אהבת חינם’. רגיש. קשוב. נוגע. כזה שפותח את הלב והנשמה. ומזמין. לעוד ועוד. יותר מארבעים א.נשים מעולמות שונים אך כל כך קרובים. זאת הדרך. לדבר עצמנו לפיוס, הכלה, קבלת מי שחושב אחרת. כי כדי לעשות שלום, עלינו להשלים וליצור שלם….”

“…’אהבת חינם’. (בניגוד לשנאת חינם) לא לחינם ולא בחינם… אהבה נוצרת גם מידיעה, הכרות, שותפות ואז היא משמעותית. שנזכה להרבות אהבה!”

“תמצית המפגשים שהיו ואלה העתידיים לבוא, בעיניי, הם המילים שנכתבו בשולי הכביש בדרכינו הפתלתלה להר-

אהבה מביאה אהבה.”