מסע השלום – מעגל שיח עם נשות תקוע

*תקציר ותרגום כתבה מאת איטה פרינס גיבסון באתר פלוס 61J*

כ-30 נשים הגיעו למפגש בתקוע, במסגרת מסע השלום 2022. לחלקן זו היתה הפעם הראשונה שהן מגיעות ליישוב בשטחים, אולם הן יודעות שהמטרה היא ליצור קשרים, לדבר ואפילו להתווכח.

כ-20 נשים מהיישוב, קיבלו את פניהן בחיוך ובכיבוד. אחת המשתתפות, עליית ניסת, בת 48, לבושה בחיג'אב שחור צמוד ובחולצה רקומה המזהים אותה כבדואית. היא מבוסמת טבעון, כפר בצפון הארץ. היא, לדבריה, חברה ב-WWP, הכוללת נשים ערביות מישראל. בהתחלה היא פחדה להגיע ליישוב, היא אומרת, "אבל אני רואה איך קיבלו אותנו, ואני מרגישה בנוח. אני מאמינה שגם הנשים האלה מתחילות משהו חדש, הן מתחילות להבין שחייבים להתייחס לכולם מכל הלאומים והדתות בצורה שווה"

האוירה במקום פסטורלית, אולם שאלות קשות נמצאות ברקע. אם בפגישות מסוג זה עולות נושאים קשים כמו אלה, אומרת יעל אדמי, מנע"ש, זה רק לאחר שנוצרו קשרים עמוקים בין המשתתפים. "המטרה של נשים עושות שלום", היא מסבירה, "היא לכלול כמה שיותר נשים, כך שאנו נמנעים ממונחים טעונים שירחיקו נשים.

מיכל פרומן מתקוע, שארגנה את המפגש, מציינת שהוא מתקיים מיד לאחר ראש הנשה ויום כיפור "בזמן שהלב שלנו פתוח, הרבה דברים שונים הביאו אותי למקום הזה בזמן ובמחשבה".

היא מציעה למשתתפים להסתובב במעגל, להציג עצמם ולהוסיף את מה שהן מייחלות לו בשנה הקרוב. לירז מתקוע אומרת "אני מקווה שנוכל לשמוע את הקולות" ומסבירה שהיא מתכוונת "לראות באמת את הדרך לשלום, עם כל הווייתנו". 

 

לתיאור המלא של המפגש במאמר באנגלית.