הסיפוח: נשות הקולחוז מבקרות בבקעת הירדן / אילנה רינות

מחוז הקולחוז של תנועת נשים עושות שלום כולל את ישובי עמק המעיינות, עמק הירדן, הגליל התחתון  והגלבוע. במפגש האזורי האחרון דיברנו בין היתר על כוונות הסיפוח של בקעת הירדן ע”פ תכנית המאה של טראמפ.

אנחנו שומעות על הסיפוח בתקשורת מפי גורמים שונים, אבל קולם של תושבי הבקעה לא נשמע. לכן החלטנו להיפגש עמם ולשמוע את עמדתם בנושא הסיפוח או החלת הריבונות כפי שהוא נקרא בשפה נאה יותר.

התארגנו ונסענו 27 בחורות וגבר אחד למושב תומר בבקעת הירדן. את המפגש תיאמנו עם אוסנת, מנהלת הקהילה של המושב שהיא בת נווה אור, הקיבוץ שלי.

מאחר והגענו מוקדם, יצאנו לסיור היכרות מסביב ליישוב בהדרכת אוסנת והתרשמנו מגודלו של המושב ומתנופת הבנייה בזכות הבנים\ות  שחוזרים להקים בו את ביתם גם בעצם הימים האלו. ראינו את הכפר הערבי פסאיל הסמוך מאוד למושב, שגם בו ניכרת בנייה מואצת והתרחבות.

חברות הקולחוז מקשיבות לדברי המארחות

במועדון של תומר חיכו לנו חברות וותיקות של המושב. משום מה חלק מהמקומיים הבינו שהמפגש רק עם נשים. הצגנו את עצמנו ואת נע”ש. המקומיות שאלו שאלות על התנועה ואחר כך עברנו לשאלות שלנו אליהן. שמענו על מצוקת המים של החקלאים והמשכנו לשמוע על היחסים המופלאים שיש להם עם הכפר פסאיל הסמוך. הפלסטינים עובדים במושב בחקלאות ובמלאכות אחרות ומתפרנסים בכבוד. שני הצדדים מוזמנים לאירועים חגיגיים האחד אצל השני ובזכות הפרנסה הטובה יחסית הם מצליחים לבנות לעצמם בתים יפים ולפתח את הכפר.

חברת המושב שהקימה גן לגיל הרך בכפר פסאיל, סיפרה על הקשיים בהקמתו, ועל הדילמה בה הם מתחבטים בכל הנוגע לחינוך מיוחד. בכפר וברשות הפלסטינית בכלל אין התייחסות לילדים עם צרכים מיוחדים. ילד המתקשה בקריאה נפלט ממערכת החינוך ומתחיל לעבוד. האם נוכל לעזור בנושא זה?

הבנו שכדי להדק הקשרים, עלינו ללמוד את התרבות והמנטליות הפלסטינית בתחומים רבים, כולל מקומן של הנשים במשפחה ובקהילה…

למעשה נעשה ניסיון מוקדם להזמין לשיחה גם פלסטיניות ופלסטינים, אך מתברר שאסור להם לשהות בהתיישבות היהודית אחרי שעות העבודה. אם הם מפירים את הנוהל, הרשות הפלסטינית מזמנת אותם למחרת לבירור.

בכל הקשור לסיפוח הבנו שנשות תומר אשר נכחו בדיון, מתנגדות התנגדות נחרצת לסיפוח. הן העלו סיבות רבות להתנגדותן כמו התערערות מערכת היחסים עם הפלסטינים, בעיות ביטחוניות, קשיי נגישות צפויים לכל חלקי הארץ כאשר יהיו מחסומים (כרגע אין אף מחסום בכבישי הבקעה) ויהיו שינויים במערכת הכבישים, בעיית המים לא תיפטר בזכות הסיפוח, ועוד ועוד.

שני הצדדים נהנו מהביקור וחברות תומר ביקשו להצטרף אלינו במפגש הבא שייערך בחודש הבא בעילבון.