צוות גרפיקה – איך בונים תדמית / ענת נגב

איך בונים תדמית לתנועה חדשה?

שאלה קשה.

ענת, רכזת צוות גרפיקה, מספרת על התהליך שעברנו בארבע השנים האחרונות:

כשהתחלתי את פעילותי בתנועה היה לנו לוגו נתון שקיבלתי, עד היום אינני יודעת מי היה או הייתה המעצב/ת. לוגו מבחינתי הוא דבר כמעט קדוש – לא משנים אם אין סיבה טובה ותקציב גדול כדי להטמיע משהו חדש. אז שם התחלנו. תנועה שטוחה, אין עדיין ארגון מסודר, יש לוגו ואין כלום חוץ ממנו – ואני לבד.

עקב בצד אגודל התחלתי לעצב פריטי עיצוב לפי דרישה. היה אירוע והיינו צריכות שלטים – אז עיצבתי שלטים. הראשונים היו 120 שלטים עם דיוקנאות חברי הכנסת וקריאה לפעולה. היינו צריכות פלריגים – נולדו פלריגים. היה צורך בחומרים מודפסים – נוצרו חומרים מודפסים.

במשך הזמן נוצר צוות גרפיקה ונוספו אליו חברות נאמנות המסייעות ככל יכולתן. כולן נשות מקצוע מהשורה הראשונה בתחומן, לפעמים הן יכולות להושיט יד ולפעמים הן עמוסות מדי בעבודה במשרדים שלהן. לכן המצאתי שיטת עבודה ייחודית שאינה אופיינית בתחום העיצוב הגרפי – שיטת שיתוף הקבצים. כל החומרים של התנועה נמצאים בענן אינטרנט ולכל חברה בצוות יש גישה אל החומרים האלה. בשלב העיצוב אנחנו מעלות סקיצות ומחשבות ונעזרות אחת בשניה להערות והשראה. וכאשר יש מוצר מוגמר, ואם עברה תקופה ויש לשנות אותו, כל אחת מאיתנו יכולה להכנס לקבצים ולהמשיך מהמקום בו הפסיקה המעצבת האחרת. באופן זה תמיד יש מישהי שיכולה לעזור ומהירות התגובה של הצוות תמיד זריזה.

עוד שינוי שהכנסנו במשך הזמן – לוגו התנועה עבר שינויים ונוספו לו גרסאות המתאימות לסוגי הדפסה ושילוט ספציפיים. באופן זה שמרנו על העיצוב שהיה אך הרחבנו את השפה הויזואלית של התנועה לאפשרויות נוספות. לאירועים ספציפיים או פרוייקטים ספציפיים יצרנו לוגואים, כמו סעו לשלום, רוכבות לשלום, צעדת השלום, אוהל האימהות ורבים רבים נוספים.

היום אני גאה לציין שלתנועה יש קו גרפי וצבעוניות שקל לזהות. זו דרך ארוכה, המורכבת מאלפי פריטים שעברו עיצוב. הרשימה ארוכה והיא מקיפה את כל תחומי פעילות התנועה. הדרך היחידה להגיע לאחידות היא בשמירה מתמדת על שימוש במאפייני העיצוב של התנועה. לכן אנחנו מבקשות מחברות התנועה שצריכות הזמנות לאירועים או פריטים גרפיים אחרים לבקש אותם מצוות גרפיקה ולא להכין באופן ״עצמאי״. חשוב לנו לשמור על שפה גרפית עקבית שתורמת לניראות שלנו במרחבים הציבוריים ובמרחבים הוירטואליים. העבודה הגרפית תמיד רבה, אבל אנחנו משתדלות להיענות לכל בקשה במהירות ובמקצועיות.

אני מצרפת כאן תמונות מהארוע האחרון של התנועה – יום השלום. בבחירה האקראית שלי ניתן לראות כיצד פריטים קודמים שנוצרו עבור התנועה בזמנים שונים משתלבים ביחד ליצירת תדמית כוללת.

רכזת צוות גרפיקה: ענת נגב

חברות בצוות: ליאת פרי, אוסו באיו, נינה איסקוב, יעל בראודו בהט, יעל וויס, איילה נצר.