סיירת הבחירות – חורף 2020

כמו בפעמיים הקודמות בשנה האחרונה, גם לקראת בחירות מרץ 2020, התארגנה סיירת בחירות – קבוצת נשים עושות שלום המגיעות לאירועים פוליטיים של כל המפלגות לבושות בחולצות לבנות וצעיפי טורקיז. חברות הסיירת חושפות את התנועה לקהל ומציגות לדוברות/ים שאלות לגבי עמדת המפלגה בנושא הסכסוך ופתרונו בהסכם מכובד ומוסכם על ידי כל הצדדים. אם מתאפשר, הן שואלות גם על ייצוג נשים במוקדי קבלת ההחלטות בנושאים מדיניים וביטחוניים. מלבד הנראות שלנו בקרב הקהל והבאת המסרים לקהל הנוכח במפגשים, פעמים חשו החברות שלולא שאלו על התהליך המדיני, הנושא לא היה עולה כלל במפגש.

בחוג בית ברמת השרון

דליה כרמון מספרת: בחוג בית של המחנה הדמוקרטי ברמת השרון, הצעיף הסגיר אותי כחברת נשים עושות שלום. המועמדות הדוברות קיבלו אותי באהדה בשעה שהגברים נשארו אדישים. לשאלתי בדבר החלופה שלהם לתוכנית טראמפ: מוסי רז ענה שלא חסרות תוכניות  לסיום הסכסוך: תוכנית ג’נווה, התכנית של הליגה הערבית ועוד. צריך רק לרצות. עוד נשים הכירו את התנועה, חילקתי גלויות בחירות וצרפתי אישה אחת לתנועה.

ליאת אספיר מדווחת: לפני כעשרה ימים היינו במפגש של הרשימה המשותפת בתל-אביב עם הח”כית האנרגטית עאידה תומא סלימאן. בקהל היו משכילי ומתענינים כולל ארבע חברות נע”ש: דליה, כוכי, רותי, לי-את. כולם, ממש כולם נסחפו אחר דבריה הבהירים שביטאו צורך במפלגה שתדאג לאזרח ולבעיותיו. לידי ישב איש מעניין שהציג עצמו כמי שבא ממשפחה רביזיוניסטית ויחד עם זאת אמר: “שכנעת אותי”. ברור  שדובר גם בקושי לבחור במפלגה המזוהה כ”ערבית”.  על כך התנהל דיון ממושך והועלו חששות שני הצדדים. בסיום הערב המרשים, נגשנו ללחוץ את ידה של הדוברת ולהביע את התרשמותיינו מהשיח.

אירית פילמוס מדווחת: בפגישת בחירות עם ח”כ אורלי לוי בביתה של קמיליה פאלח (בתמונה עומדת ליד אורלי לוי) בכפר סמיע על רקע המוזיאון לחינוך והמורשת הדרוזית שהקימה קמיליה לזכר בעלה דר’ סלימאן פאלח השתתפו כ-50 איש. ביניהם אנשי דת, צעירים, נשים דרוזיות ו-3 נציגות נע”ש. נהנינו מהאירוח המרגש של קמיליה שציינה בשמחה שבקהל נוכחות נשים עושות שלום. הייתה שיחה מעניינת על מעמדן של הנשים בקהילה הדרוזית, על אקטיביזם נשי ועל חוק הלאום. בעת ההמתנה לח”כ לוי חילקנו גלויות, סיפרנו על התנועה ודברנו על חשיבות ההצבעה.

בני גנץ בחדר אוכל קבוץ עברון – יום ראשון 16/2/20, אולם גדוש מאות אנשים ובחוץ מסכים לאוהבי הדשא. הוא דיבר קצרות ואיפשר לקהל לשאול המון שאלות. הקהל כלל בעיקר יהודים וערבים ממטה אשר, מעלה יוסף, כפר ורדים, נהריה וקצת ממעלות. כמו בכל מפגש בחירות, לפני שאני מתיישבת אני מדברת עם אחראי המיקרופון כדי להבטיח שאוכל לדבר, לשאול.  הפעם חיכיתי שגנץ יענה על שאלה בנושא הסכם מדיני ואז שאלתיו על עמדתו לגבי הצעת החוק חלופות מדיניות תחילה. התרשמתי שוב שראשי כחול-לבן לא מספיק מכירים את ההצעה. תשובתו הייתה שעל ממשלת ישראל מוטלת החובה למצות כל דרך מדינית בטרם תשלח בניה למלחמה. אם ההצעה מתכוונת לזה הוא יתמוך בה. הודיתי לו על תשובתו. בתום הערב נתתי לגנץ את החוברת הדקה של הצעת החוק. מפאת הדוחק ומפני שהיו הרבה גבוהים חברתי לא הצליחה לצלם אותי אתו. לגנץ היתה הופעה ממוקדת מאד, כנה, אמינה ומכבדת.

אירית פילמוס מדווחת: בערב רביעי 19.2 בקפה כליל בכליל התקיימה פגישה עם נציג הרשימה המשותפת. עופר כסיף לא הגיע מפאת מחלה ובמקומו היה ג’אבר עסאקלה מחד”ש. הוא דיבר בעיקר על חוק הלאום ועל 2 מדינות ל 2 עמים וטען שתוכנית טראמפ איננה יכולה להוות בסיס למו”מ בין הצדדים. אנחנו שאלנו על ייצוג נשים ברשימה לכנסת ובכלל על קידום נשים ערביות למוקדי קבלת החלטות. התשובה הייתה: שאלה טובה, אנחנו צריכים להשתפר. התרשמנו שאין להם תוכנית לנושא זה. הקטע המעניין היה שאנשים מכליל שמצביעים למשותפת שאלו האם ואיך ח”כים של הרשימה מטפלים/עוסקים בפניות הציבור ובנושאים חברתיים. נושא מאתגר שלא קיבל תשובה ברורה. במפגש השתתפו 25 איש שכולם הכירו את צעיף הטורקיז.

חנה בן-יוסף מדווחת: אתגרתי את ח”כ אלעזר שטרן בשאלה מה כחול-לבן עומדת לעשות בקשר לפתרון הסכסוך?
בכנס של הליכוד בכרמיאל, כצפוי בכלל לא נתנו לשאול שאלות. מירי רגב בירכה בקצרה את הקהל, נתניהו נאם והלהיט את הרוחות באולם וכולם ענו לו פה אחד: ביבי מלך ישראל חי וקיים… ועמדו על הכיסאות, הסריטו וצילמו ותיעדו את הפלא. היה מרתק.