גלגולה של הובלה / מאת רכזות מרחב דן:  דליה כרמון, אורלי כהן, עופרה פרל דקל

דליה עופרה ואורלי

זה היה במאי 2017 – דליה, אורלי ואני (בעידודה ובתיווכה של כוכי) נפגשנו במטבח של אורלי

מתחילות לחשוב האם ואיך לקחת על עצמנו את ההובלה של מחוז גוש דן.

מהססות, לא ממש יודעות מה נדרש ומה מצופה מאתנו ואיך בעצם להוביל מהלך כזה.

עזר מאד שלדליה היה ניסיון של מספר חודשים בהיותה כבר חלק מההובלה היוצאת.

ההחלטה הראשונה שקיבלנו היתה לוותר על המונח “גוש דן” ולהיקרא “מרחב דן” עם נכונות להיות במצב של הרחבה ופתיחה אל מה שיבוא.

מהר מאד גילינו את נפלאות העבודה בצוות של נשים – לומדות זו מזו, סומכות אחת על השניה ומתפתחות ביחד. מצאנו את עצמנו בתהליך משותף של התחברות, העמקה והישאבות אל תנועת נשים עושות שלום.

הפרויקט הראשון בו עסקנו היה “קמות מהכורסא” – בו פנינו טלפונית, יחד עם פעילות נוספות, למאות נשים ממרחב דן שרשומות לתנועה אך לא אקטיביות, והזמנו אותן למפגשי הכרות עם התנועה ומסריה ועם אפשרויות הפעילות בה.

בהמשך, יחד עם עשרות חברות פעילות ממרחב דן, לקחנו חלק בכל הפעילויות של התנועה במישור הארצי ובפרויקטים מקומיים.

פעילות השיא שלנו היתה פרוייקט מחצלות השלום ברמת גן. במשך 3 ימים פגשנו ויצרנו קשרים עם דמויות מפתח בעיר ר”ג. במקביל התקיים תהליך דומה ביוזמת נשות חולון שקיימו מפגשים ויצרו קשרים בחולון.

עסקנו בחקירה ובהדרכה בתחום של מגוון, שיח מקדם ותקשורת מקרבת בעת שאנו מדבררות את רעיונות התנועה במרחב הציבורי – בעזרת מרשה קרייזל, דבי פרוש ודורית שחר-קראוס מצוות שיח מקדם, ורדית קפלן, מירי לינדר ואביטל בראון למודות הניסיון ועוד…

אחת התובנות שלנו היתה, שלצד הדרישה מנשים “לקום מהכורסא” ולהצטרף לאקטיביזם, יש צורך להשקיע ולטפח את תחושת השייכות המקומית והכלל תנועתית שלהן. המענה לכך היה מפגשי פעילות בהם נבנה הקשר בין החברות ונוצרה חוויה של העשרה אישית והעמקה בתכנים המהותיים של התנועה, סייעו לנו בכך מפגשים עם דמויות מפתח מלאות השראה:

  • אשת השלום – הודא אבו-ערקוב
  • אנשי יוזמת שורשים – הרב חנן שלזינגר וחאלד אבו עוואד
  • על החלטת מועצת הבטחון באו”ם 1325 – עו”ד נטע לוי

ועוד…

בחודשים האחרונים, לאחר שנה וחצי ושנתיים של הובלת מרחב דן, פנינו בקריאה לנשים הפעילות להצטרף להובלה ולממש את המסר “כל אחת היא מנהיגה”. כתוצאה מכך קמה קבוצת חשיבה והובלה של חברות פעילות וביחד אנו מעצבות ובונות את מבנה ההמשך של ההובלה במרחב דן.

בימים אלו אנו בעיצומו של פרויקט נוסף של “קמות מהכורסא” שכמו קודמו, מלפני שנה וחצי, משרת שתי מטרות במקביל:

עידוד נשים (מתוך כ-7,000 א-נשים רשומות) להצטרף למעגל האקטיביזם, כניסת נשים שכבר פעילות לתהליך של מעורבות ושותפות בתפקידי ארגון, קבלת החלטות והובלה.

תקופת ההובלה היתה והנה התנסות משמעותית ביותר לכל אחת מאתנו. באמצעותה התאפשר לנו לחוש את העוצמה של חברות נשית תומכת ומדרבנת, גילינו את היכולות המופלאות של נשים בתנועה מהן למדנו ועדיין לומדות כל יום משהו חדש… ואת החוויה של לפעול ביחד, בנחישות ובהתמדה.

השינוי הוא כבר כאן, אנו מאמינות בו בלב שלם ואנחנו חלק ממנו….