יוצאות מן הקורונה במבט נשי עסקי / אירית פילמוס

 

היא הכותרת שנתנו למעגל השיח קפה נור שהתקיים ביום ראשון 12/7/20. אורחות המעגל היו שלוש  נשים מאזור הגליל המערבי שיזמו עסק עצמאי:

מנאל שחאדה מכפר יאסיף בעלת מכון קוסמטיקה פרא-רפואי חדשני
לימור ראטס מכליל בעלת עסק לאיפור ותסרוקות בקו טבעי
אמיליה אנטון מג'דידה-מכר שעומדת לפתוח עסק עצמאי לרקמות  סאטן ומשי

כל אחת מהן סיפרה בחן ובכנות איך הגשימה את חלומה לפתח מקצוע ולפתוח עסק, מה היו הקשיים שנתקלה בהם, איך הגיבו המשפחה והחברים על תעוזתה. איך למדה להבחין בהזדמנויות העסקיות שנקרו בדרכה, איך מצאה דרך להתמודד עם התנאים הקשים של משבר הקורונה ואיך גילתה שאפשר להפוך את הקושי להזדמנות לעשות דבר חדש שטרם התנסתה בו.

המפגש האחרון (עם מסיכות) בקפה נור בג'וליס

 

בשל תקנות הקורונה השתתפו במעגל רק 30 נשים. כדי לא לאכזב את מי שלא נותר לה מקום הזמנו צלמת צעירה ממגמת קולנוע בתיכון כברי כדי שתסריט את האירוע. הייתה אווירה מיוחדת, תחושה שאנחנו יכולות לתכנן את דרכנו המקצועית ולנהל את חיינו. כל אחת מן המשתתפות סיפרה בקצרה על מה היא גאה בעבודתה והיה ממש מרגש. קשרנו  זאת בסוף גם לשילוב נשים במוקדי קבלת החלטות בשגרה ולעת משבר.

מעגל קפה נור הוא אחד ממעגלי השיח ערבי-יהודי שאנו מקיימות באזור. הוא הוקם בפברואר 2019 במטרה לעסוק במשמעותה של פעילות נשים והשפעתה במרחב הקהילתי ציבורי. המעגל הוקם בעידודן של נאדיה חמדאן יו"ר נעמת מרכז הגליל וקטיה קרינר רכזת הדיאלוג בנס-עמים.

את המפגשים הנחו בהתנדבות  ובכישרון  תמי חרמש מכברי – מנחת קבוצות , מיוזמות מעגל השיח קפה נור ומאיה בולצמן מכליל – אשת רפואה אדמה-שאמן, מטפלת בפסיכודרמה ומנחת קבוצות. שתיהן חברות נשים עושות שלום. כל מפגש מתנהל עם שלושה דגשים: הכרות אישית / בניה של מרחב פתוח / עשייה משותפת להשגת שינוי חברתי.

במהלך הזמן עסקנו גם בחוק הלאום והשלכותיו. התקיימה  אסיפת בחירות רבת משתתפים בקפה נור עם ח"כ ע'דיר כמאל מריח ממפלגת כחול לבן שבמהלכה העזו נשות ג'וליס לקום ולדבר באומץ בפני קהל שכלל הפעם גם גברים.

לצערנו הקורונה קטעה את סדרת המפגשים (זום לא היה אפשרי) והחלטנו לחדש אותם אחרי  החגים. בינתיים קיימנו  בקפה נור שני מפגשי העצמה נשית "יוצאות מן הקורונה". הראשון התקיים ביוני והשני ביולי. את קפה נור יזמה והקימה בסמה הנו אלמנת צה"ל,  פורצת דרך בג'וליס. כולנו מעריצות אותה וחבות לה תודה ענקית על הכנסת האורחים ועל חלקה בהקמת מעגל השיח קפה נור.

ב- 13/8/20 בסמה הנו תהיה בין האורחות של מעגל השיח "קפה מדיני" שנקיים בג'דידה-מכר. מפאת הקורונה נאלץ כנראה להעביר את האירוע לפייסבוק וכולכן מוזמנות להצטרף.