יום האשה בסלובניה: נציגות נשים עושות שלום ונשות השמש השתתפו בפורום האסטרטגי של בלד, סלובניה

לכבוד היה לנו להיות מוזמנות לפאנל שאורגן על ידי הפורום האסטרטגי של "בלד" בסלובניה ושרת החוץ של סלובניה, הגברת טניה פג'ון במסגרת יום האישה הבינלאומי. מבקשת להודות על ההזדמנות לשתף בקריאת האמהות לשלום, חירות ובטחון לישראלים ופלסטינים.

تشرفنا بأن تتم دعوتنا للندوة التي نظمها منتدى بليد الإستراتيجي في سلوفينيا ووزيرة خارجيتها السيدة تانيا فجون ضمن إطار يوم المرأة العالمي. أود تقديم شكرنا الجزيل على فرصة مشاركة صوت الأمهات للسلام والحرية والأمن للإسرائيليين والفلسطينيين.  

מדבריה של אינעם פראח אודה: لبينا دعوه من وزارة الخارجيه السلوفانيه ومركز Bled لزياره دولتهم والمشاركة في مؤتمر سياسي أكاديمي الذي عقد بتاريخ 08.03.2024. حيث التقينا مع وزيرة الخارجيه والشؤون الاوروبيه لجمهورية سلوفانيا السيده تانيا فاجون، يليها مؤتمر صحفي ومناقشة مع صحفيين، من ثم انتقلنا للقاء رئيسة الجمعيه الوطنيه السيده اورسكا واستضافتنا لوجبة الغداء الامينه العامه لوزارة الخارجيه السفيره ريناتا. التقينا ايضا مع وزير الدوله للشؤون الدوليه والامن الوطني والدولي للجمهوريه، واختتمت اللقاءات رئيسة الجمهوريه سعادة السيده نتاشا. وفي المساء اشتركنا في مائده مستديره بعنوان "النساء في السعي لتحقيق السلام في الشرق الاوسط". شاركت انا والصديقه مانويلا من قبل نساء يصنعن السلام. كنت بمثابة ممثله عن الفلسطينيات الاسرائيليات ومانويلا ممثله عن النساء اليهوديات. ومن بين المدعوات ايضا الاخت ريم حجاجره فلسطينيه من مخيم دهيشه التي حازت قبل أيام قليله على لقب اكثر النساء المؤثرات- The Women of The Year من قبل مجله تايم الامريكيه، ريم شاركت معنا لكي تُسمع الصوت الفلسطيني والمعاناه التي يعيشون بها وتطالب من دول العالم ان يكونو منصفون وان لا ينحازو لشعب واحد على حساب الاخر، ريم كأم تريد الحريه والعيش بكرامه لها ولاولادها، كما نحن ايضا كامهات اسرائيليات نناشد بمستقبل افضل لاولادنا عن طريق إيجاد حل سياسي والمباشرة بمفاوضات ووقف الحرب وسفك الدماء.

קיבלנו הזמנה ממשרד החוץ הסלובני וממרכז בלאד לבקר בארצם ולהשתתף בכנס פוליטי אקדמי, אשר התקיים בתאריך 08.03.2024. שם נפגשנו עם שרת החוץ ולענייני אירופה של הרפובליקה של סלובניה, גב' טניה פאג'ון, ולאחר מכן התקיימה מסיבת עיתונאים ודיון עם עיתונאים. לאחר מכן עברנו לפגוש את נשיאת האסיפה הלאומית, גב' אורסקה, והתארחנו לארוחת צהריים אצל המזכירה הכללית של משרד החוץ, השגרירה רנטה. נפגשנו גם עם השר לעניינים בינלאומיים ולביטחון לאומי ובינלאומי של הרפובליקה, ואת הפגישות חתמה נשיאת הרפובליקה, כבוד הגב' נטשה. בערב, השתתפנו בשולחן עגול שכותרתו "נשים במרדף אחר שלום במזרח התיכון". חברתי מנואלה ואני השתתפנו מטעם "נשים עושות שלום". בין המוזמנות הייתה גם רים חג'ג'רה, פלסטינית ממחנה הפליטים דהישה, רים זכתה לפני מספר ימים בתואר הנשים המשפיעות ביותר בעולם- נשות השנה של מגזין "טיים" האמריקאי. רים השתתפה איתנו במטרה להשמיע את הקול הפלסטיני ואת הסבל איתו הם חיים ביום יום, ולדרוש ממדינות העולם להיות הוגנות ולא לצדד בעם אחד על חשבון השני. רים כאמא רוצה חופש ולחיות בכבוד היא וילדיה, בדיוק כפי שאנו, כאמהות ישראליות, קוראות לעתיד טוב יותר לילדינו על ידי מציאת פתרון מדיני ונקיטת צעדים לפתרון הסכסוך המדמם וסיום המלחמה.

מוסיפה מנואלה רוטשטיין:

המארחים הסלובניים נתנו לנו את ההזדמנות להשמיע את דרישתנו: הכרה הדדית, והסכם מדיני שיבטיח את הזכות של שני העמים לחיות בארץ הזאת, הדרך היחידה לשלום בר קיימא. אנו קראנו פה אחד לשחרור החטופים ולהפסקת אש הומניטרית לאוכלוסיית בעזה.

בסלובניה הבינו אותנו היטב: הם עדיין מחזקים את הפיוס, 30 שנה לאחר תום המלחמה להפרדת יוגוסלביה ושתפו איתנו איך לאחר המלחמה האיומה הם מצליחים, יום אחר יום, לשמור על השלום.

היוזמה של ממשלת סלובניה לא רק אפשרה לנו להשמיע את דרישתנו הדחופה לשלום בר קיימא לשני העמים, אלא גם מהווה דוגמה על איך הקהילה הבינלאומית עשויה להגביר את מסר השלום וגם לקדם אותו:

  • שרת החוץ, גב' טנג'ה פאג'ון, הקדישה תשומת לב והקשבה רבה לשאיפות המשותפות של נשים עושות שלום ונשות השמש למען עתיד של שלום, חופש וביטחון עבור עמינו. במסיבת העיתונאים שארגנה גם סיפקה לנו הזדמנות ייחודית להעביר את המסר לקהל רחב יותר, תוך שימת דגש על תפקידן החיוני של נשים בתהליך בניית השלום.

  • בפגישה שלנו עם H.E. גב' Urška Klakočar Zupančič, נשיאת האסיפה הלאומית של הרפובליקה של סלובניה, היא שיתפה אותנו על התוכניות להזמין אותנו לוועידת נשים בינלאומית לשלום במזרח התיכון.

  • השר אלש באלוט, הציע לנו שיתוף פעולה כדי ללמוד מניסיון ארצות האזור לבניית שלום

  • הפאנל "נשים במרדף אחר שלום במזרח התיכון", סגר יום שופע השראה, דיאלוג בונה ונחישות קולקטיבית להשגת שלום בר קיימא במזרח התיכון.

חזרנו מסלובניה מחוזקות ונחושות להמשיך לעבוד יחד.״

תמונות וסרטונים מן האירוע

הנאום של מנואלה רוטשטיין: