כיכר הכפר הגלובלי בבית ג’אלה / מיכל פנט פלג

6-7 באוגוסט 2021

מזה כמה חודשים אני מתכוונת להשתתף באחד המפגשים עם פלסטינים שמתקיימים בשטח C ובכל פעם צץ מכשול אחר. לפני שבועיים, אחרי שקיבלתי הודעות מנירית ומערפאת, “החרמתי” את המכונית הגדולה יותר של המשפחה, אספתי את חנה ודורית והגענו בשיא החום למרום בית ג’אלה, למפגש של יותר מ-30 פלסטינים וישראלים – יהודים וערבים. מפגשים כאלה נערכים כמה פעמים בשנה ביוזמת ארגון- Center for CEF Emerging Future במטרה להפגיש פלסטינים מהשטחים עם ישראלים, ליצור חיבורים ולהתניע פרויקטים משותפים.

וכך כותבים המארגנים:
כיכר הכפר הגלובלי – מפגש של ישראלים, פלסטינים ובינלאומיים אשר פורץ מעבר לפחדים, לדעות הקדומות ולפוליטיקה הפשטנית, לבנייה של קהילת אנשים המאמינים שעתיד אחר ובר-קיימא הינו אפשרי. במפגש נתחבר, נשתף, נחלום וניצור אפשרויות חדשות יחד. המפגשים מתקיימים משנת 2005, מונחים על ידי צוות מקצועי ומנוסה, ומאפשרים למשתתפים להיפתח כלפי עצמם וכלפי האחר ולמורכבות החיים באזורנו.

למרות השנים הארוכות שלי בתנועות שלום, לא הזדמן לי להגיע לשיחות חולין עם פלסטינים ובעיקר עם פלסטיניות מהשטחים. פגשתי לא מעט מהן באירועים של נע”ש, במסיק הזיתים בשומרון ובסיורים מטעם ארגוני שלום אבל הפעם הגעתי פתוחה וקשובה למפגש בין שוות ושווים, סביב השולחן בארוחות ובקטעים שבהם שיתפו אותנו בסיפורי חיים ובמצוקות. דיברתי בעיקר עם אלה מהמשתתפים שדוברים עברית (רוב הגברים) ואנגלית וכמי שלבושתי לא יודעת ערבית, נעזרתי במתורגמן הנפלא שרפרף בכישרון רב ובמהירות בין 3 השפות.
עדיין, המפגש היה קצר והייתי רוצה להיפגש שוב עם החבורה הזאת.

בשום שלב לא דובר על פתרונות לסכסוך. באחד התרגילים ביקשה ענבל המנחה מכל משתתפ/ת להגדיר במשפט קצר הציפיות שלו/ה מהמפגש, בקטע אחר היא בקשה לומר מילה או שתיים של רגש, לא של עמדות. בתרגול אחר הבענו את הרגשות שלנו על גבי הנייר – בציור ובמילים באחת משלוש השפות. כשעבדנו בקבוצות, העמקנו את ההיכרות בינינו ושמענו סיפורים אישיים לא קלים. כך התוודעתי לזיאד, בוגר הכלא הישראלי שהפך עם השנים לפעיל שלום שדוגל במיזמים כלכליים משותפים, פגשתי שוב את איהב מכפר קרע שניהל את מבצע איסוף הציוד והעברתו לעזה ושוחחתי עם שתי סטודנטיות מחברון שמבקשות להשתחרר מהמסורת הפטריארכלית במשפחתן.

בסופו של דבר המטרה היישומית של המפגש הייתה להגות ולייצר מיזמים משותפים ולכך הוקדש שוק הרעיונות.

מיזם אחד שכבר רוקם עור וגידים הוא פיתוח אזור תיירות משותף לשלושה ישובים – חוסאן (בשטח C), ביתר עילית וצור הדסה – ביוזמת זיאד מחוסאן ואירית מצור הדסה. שלושת הישובים כבר משתפים פעולה בתחומים אחדים וסיורים ראשונים באזור יצאו בשני סופי השבוע האחרונים (בתמונה למטה).

מיזם אחר הוצע על ידי יעלה רענן וזכה לתמיכה נכבדה: מעגלי שיח לנשים פלסטיניות ונשים ישראליות – יהודיות וערביות. עדיין לא נקבע אם המעגלים יתקיימו בשטח C או בשטח ישראל (אישורי כניסה) והאם ישתלבו בפרויקט פרטנריות לשלום של נע”ש  (היינו 5 נשים עושות שלום).

כדוגמה לפרויקט מצליח שנהגה במפגש דומה לפני כמה שנים, הוצגו מרכזים טיפוליים לילדים עם מוגבלויות שבהם מטפלים מקצועיים ישראליים מדריכים פעילים פלסטיניים כיצד לטפל בילדים בעלי צרכים מיוחדים. המרכזים האלה פועלים עד היום.

עד למפגש הבא אני מתרגלת מילים בסיסיות בערבית!