מדוע נשים מנהיגוֹת מנהלות בהצלחה גדולה יותר, את משבר קורונה בארצותיהן?

פאנל שגרירות

עשרות חברות התנועה נכחו בפייסבוק בפאנל שהנחו אתי לבני ואנג'לה שרף עם חברות וחברי הסגל הדיפלומטי בארץ ממדינות שבהן המנהיגוּת היא בהובלה נשית. השתתפו:

Ambassador Dr Wasum-Rainer – Germany
Ambassador Paul Chang – Taiwan
Ambassador Lehto – Asikainen – Finland
Ambassador Riggelsen – Royal Danish Embassy
Minister Counsellor Ms Roetzer – Royal Norwegian Embassy
Deputy Head of Mission Emily Wright – New Zealand

ניו-זילנד הנציגה הדיפלומטית של ניו-זילנד בישראל יושבת דרך קבע באנקרה. האוכלוסיה קטנה וקל יותר להעביר מידע לכל התושבים. הממשלה מקשיבה למדענים ומעניקה חשיבות רבה לבריתות ושיתופי פעולה בינלאומיים. ראש הממשלה פונה לאזרחים ומבקשת מהם שיתוף פעולה להדברת המגפה.

שגריר טיוואן מייצג מדינה בת 24 מיליון תושבים והיו בה, נכון לאמצע אוגוסט,  רק 500 חולי קורונה. כשכנים של סין, הם התחילו לסגור את הגבולות כבר בינואר 2020 אך לא סגרו לגמרי את התעופה. הניסיון ממגפת ה-SARS שפגעה בארצות מזרח אסיה לפני כמה שנים לימד אותם להתכונן למגפות ולהגביר  יצור מקומי של ציוד רפואי. לנשיאת טוויאן יש לה תואר דוקטור מ-LSE ולראש הממשלה רקע רפואי. כולם עובדים בחמלה וברגישות ומדגישים את הסולידריות.

גרמניה: שגרירת גרמניה מעריכה את היוזמה של נע"ש לשוחח על המגפה שהיא אסון עולמי. בגל הראשון גרמניה הצליחה למתן את המגפה לאחר שנוכחו בהתפשטות המגפה בארצות אחרות (סין, איטליה). לגרמניה נסיון של מאות שנים בהתמודדות עם בעיות בריאות ויש להם תשתית  לבדיקות המוניות. הקנצלרית אמרה מהתחלה שמדובר באסון עולמי ממושך ולכן צריך ללמוד לחיות עם המגיפה תוך נקיטת אמצעי זהירות קפדנים. גם אצלם היו ויכוחים לגבי דרכי ההתמודדות כי בדמוקרטיה יש דעות שונות. הם ניסו להכיל ולהקשיב לדעות השונות אך בעיקר קיבלו חוות דעת ממוסדות מדע עצמאיים ללא התערבות של פוליטיקאים. עכשיו הממשלה פועלת לגיבוש קונצנזוס לגבי צעדי ההתמודדות על המגפה. לגבי סגנון המנהיגות, אנג'לה מרקל גדלה במזרח גרמניה ולכן חירות וכבוד הם ערכים עליונים בשבילה. הקנצלרית בעצמה מדענית ויש לה אוזן קשבת לעצות של מדענים. היא נעזרת מאוד בשיתופי פעולה בינלאומיים.

פינלנד היא ארץ גדולה עם אוכלוסייה קטנה. גם הם התייעצו עם המדענים וקיבלו את עצתם. בתחילה לא הייתה חובת מסכות אבל עכשיו, לאור התמשכות המגפה. משנים את המדיניות. יש בתרבות הפינית ריחוק תרבותי טבעי (הם אינם מתחבקים ומתנשקים בפגישות) ובממשלה יש 11 שרות, כולל ראשת הממשלה! כלכלה: האבטלה היום נמוכה מ-10% וקצבת האבטלה הוגדלה.

דנמרק: עברה בהצלחה את הגל הראשון אבל עכשיו המצב פחות טוב. השגרירה לא מגדירה זאת כהצלחה. לא במקרה ראש הממשלה היא אישה. לדנמרק מסורת דמוקרטית עמוקה שמאפשרת לנשים חזקות להיבחר לפרלמנט ולמשרות גבוהות. מתחילת המשבר, ראש הממשלה דיברה אל העם – מהלך יוצא דופן בדנמרק. הייתה בעיה עם מסיבות סוף שנה בבתי הספר אבל כללית, החברה האזרחית התגייסה לעניין, העסקים הגבירו את הייצור המקומי והציבור נשמע להנחיות. מדיניות כלכלית בתקופת המגפה: הממשלה לא נתנה לפטר עובדים אלא לקחה על עצמה לשלם לעובדים. כך נמנעה פניקה שגורמת נזק לדמוקרטיה.

נורבגיה:  כשהגיעו החולים הראשונים מחו"ל, הם בודדו מיד. הציבור התבקש להימנע מנסיעות לחו"ל ולהקפיד על ריחוק חברתי. יש מאמץ משותף של האזרחים להיזהר מהמגפה, ולפעול למען הטוב המשותף. ראש הממשלה היא אישה יציבה, צפויה ורגועה ואישיותה מסייעת להפחית מתח וחרדה. חלק מחברי הפרלמנט מתנגדים לחקיקת קורונה ואין חובת חבישת מסיכות אלא בתחבורה הציבורית ובמקומות ובסביבות מסוימות. בשבועיים האחרונים עדים לגל שני של המגפה. לגבי הכלכלה:  הממשלה מממנת עובדים שנמצאים בחל"ת ובאחרונה החלה לשלם גם למפוטרים.