שותפות לשינוי השיח הישראלי / לי-את אספיר ברקוביץ ואורה המר

שניים שנפגשו, היא – פולי ברונשטיין מנכ”לית התנועה האזרחית ‘דרכנו’, הוא – עודד רביבי ראש המועצה המקומית ‘אפרת’, גילו בפעילותם המשותפת שעם כל השוני ביניהם, החילונית מתל אביב והדתי מההתנחלות, משותפת להם ההבנה שהשיח בישראל מקצין ומידרדר ומביא עמו קונפליקטים.

ביחד פיתחו את פרויקט אמנת השיח הישראלי,  אמנה שתנוסח על ידי כל חלקי החברה בישראל, ויהיו בה כללים לשיח ישראלי נקי המכבד את הצדדים.

מכאן החל תהליך מדהים של פנייה הדדית מאנשי האמנה אל ארגונים מכל קצות הקשת החברתית, ומארגונים נוספים אל יוזמי האמנה. יותר מעשרים וחמישה ארגונים וביניהם ‘דרכנו’, ‘שלומית’, ‘מצמיחים’, ‘פנימה’, ‘נשים עושות שלום’, תנועות נוער ועוד ועוד, התארגנו לפעילות אינטנסיבית מהירה מתוך שאיפה לפרסם את האמנה לפני הבחירות המוניציפליות כדי להשפיע כבר על השיח בבחירות הקרובות.

צוות קשרי פנים בראשות הרכזת לי-את אספיר, יצר קשר עם אשת האמנה סיוון מלניק, ועם צוות שיח מקרב והרכזת אורה המר, ובהתקשרות מהירה נוצר שיתוף הפעולה.

בתהליך מדהים של כשלושה חודשים צפופים בפעילות נארגו קבוצות קבוצות על ידי הארגונים השותפים ליוזמה. חברים ושכנים, פעילות ושותפות, עברו סדנת “שיח נקי” מרתקת. התנסות שעזרה למשתתפים להתבונן לתוך עצמם, לתהליכי השיח שלהם, ולהפיק תובנות אישיות  וקבוצתיות.

גם אנחנו, חברות תנועת נשים עושות שלום השתתפנו במעגלים. יזמנו מפגש של שיח למבקרות ב”אוהל האמהות” בירושלים, ובנוסף צוות שיח מקדם קיים סדנה ייחודית לחברות התנועה ול”בונות עתיד משותף” במרכז ובמפגש zoom.

כדי “לקרר את השיח” ולהגיע לקהל הרחב, משתתפי היוזמה ארגנו “אוטו גלידה” שחילק ארטיקים ושאלוני עמדות על מהות השיח הישראלי באירועים ובמקומות ציבוריים בכל הארץ. אלפי תושבים השתתפו בתהליך וקבעו יחד אלו עקרונות, מילים וערכים יכללו בכתיבת האמנה.

מלבד המפגשים של נציגי הארגונים לניסוח הראשוני של נושאי האמנה, נאספו כל ההמלצות של משתתפי הסדנאות (מעל שבעים סדנאות) וכל השאלונים שחול

גם החלק הטקסי לא נגרע, נציגי הארגונים שחתמו על האמנה הגיעו למשכן הנשיא לטקס שבו מסרו את האמנה לנשיא המדינה מר ריבלין. הנשיא שהתלהב מהיוזמה ואמר שהוא מאמין שכל חברי הכנסת יצטרפו ויחתמו.

היום האמנה צוברת תאוצה. עוד ועוד ארגונים מצטרפים ליוזמה שאחת ממטרותיה החשובות היא להגיע לחברי כנסת ולפוליטיקאים, מתוך תקוה שבחתימתם יקבלו עליהם כללי שיח שמכבד את שותפי השיח, שאינו מתלהם ושאינו מוביל להקצנה.

חשוב שכל מי שמאמין בנכתב באמנה יחתום! הנה קישור: http://menakim.org/