לא שוכחות את הדרום – רשמים מעוטף עזה במסגרת פרוייקט אדם ומקום בדרום, חורף-אביב 2021

נראה שהבחירות הקרובות עוסקות רק סביב הקורונה או מי יעמוד/תעמוד בראש המחנה. הדרום כרגע שקט ופורח, והמועמדים אולי שכחו מה עובר על תושביו, אבל אנו לא שוכחות ומקיימות סדרת סיורים ומפגשים עם תושבי ותושבות האיזור, בפרוייקט שנקרא: אדום ומקום בדרום – נשים עושות שלום בעוטף עזה. 

מוזמנות ומוזמנים להצטרף – עקבו אחר ההודעות בדף האירועים ובפייסבוק. 

כותבת חברתנו אביטל בראון, לאחר הסיור הראשון:

"יצאנו מהסגר, יצאתי מהזום, כי כדי לעשות שלום, ולהבין את המורכבויות של הדרום, צריך לצאת מאזור הנוחות, וגם להריח את פרחי האביב בדרום.

אז יצאתי אתמול עם חבורה של נשים עושות שלום לדרום. כדי שיראו וישמעו אותנו, ולא פחות חשוב, שנשמע ונבין את המורכבויות של האזור ושל תושביו ותושבותיו.
התחלנו בעמידה בצומת שדרות, עם המון אהדה מצד הנהגים. כשאנחנו 20+ נשים בצומת, אנחנו כמו שלט חוצות חי המהדהד את המסרים שלנו. המסר העקרי היה שגם לדרום מגיע שלום.
משם וכשאנו צופות על רצועת עזה ביום של ראות מדהימה, קבלנו סקירה מאריק ילין מהאזור, שהתרגש להוביל את הסיור ב"חי" ולא בזום אחרי הרבה חודשים…
בצהרים עברנו לשדרות ושמענו סקירה מאלפת על הקהילות השונות בשדרות, על התפתחות המקום, האתגרים והיופי במרקם. את הסקירה העבירה נעומיק'ה, ממקימות הקיבוץ העירוני בשדרות.
קינחנו עם נציגים של קול אחר, שבנחישות אין קץ מביאים גם את הקולות של א.נשים אוהבי חיים מעבר לגדר."
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חברתנו תמר גל-שראי, סיכמה את הביקור בסרטון:

 
כותבת חברתנו מיכל פנט פלג: 
ביום שבת הצטרפתי לנטע שמש ושרה כספי, פעילות שלום מחויבות, בנסיעה לאירוע המחצלות השני שהתקיים בצל האקליפטוסים למרגלות תל ג'אמא, בואכה קיבוץ רעים. סידרנו מעגל כיסאות, פרשנו מחצלות, תלינו דגלים וחיפשנו כלניות.

פגשנו תושבים מהאזור והתרגשנו מהסיפורים שסיפרו כמה מהם.

משה עציון סיפר על בנו זאביק שנהרג ביום האחרון של מלחמת צוק איתן. זאביק שהגיע עם משפחתו לנירים בגיל 13, היה דמות מוכרת ואהובה על חברי הקיבוץ כמו גם על תושבי הסביבה. כרבש"צ (רכז ביטחון שוטף צבאי?) דאג למיגון ולביטחון של החברים והילדים בקיבוץ לפני צוק איתן ובמהלך המלחמה. סמדר, אחותו של זאביק, וחברו ממפלסים הוסיפו סיפורים על הסיוע שהושיט תמיד לכל מי שהיה זקוק לעזרה בקיבוץ ובאזור כולו. 

אלמוג, רכזת הקליטה בנירים, הגיעה לקיבוץ ימים ספורים לפני צוק איתן כצעירה עליזה וחפה מכל פחד. כעת, כאם לשני ילדים שאחד מהם חווה טראומה קשה בעת מתקפת טילים, היא מבינה את הפחדים והקשיים שהמצב הביטחוני מטיל על תושבי האזור אך גאה לספר גם על הקהילה התומכת, על איכות החיים הגבוהה 360 ימים בשנה ועל משפחות צעירות שמבקשות להיקלט בקיבוץ למרות הסכנות.

רוני קיסין ומיכל שבאו לפגוש אותנו מכרם שלום פועלות לחזק את הישוב שלהן במשפחות נוספות. כרם שלום הנמצא בצומת הגבולות ישראל- רצועת עזה-מצרים חווה בעבר כמה גלי התיישבות ונטישה. כיום גרים בו תושבים חילונים ודתיים שמצאו דרך לחיים בצוותא תוך כיבוד אורח החיים של כל קבוצה. המקום המרוחק משווע לתושבים נוספים ורוני מזמינה את נשים עושות שלום לבוא לבקר בישוב היפה והמרוחק. 

אם חפצתן לפגוש אהבת מולדת וציונות ללא מרכאות, סעו לעוטף עזה ודברו עם התושבים.

רשמים מסיור של  אדם ומקום בדרום ב-23.2.2021 – בסרט שערך צוות הפרויקט 

שוב במסגרת פרויקט אדם ומקום בדרום – נשים עושות שלום בעוטף עזה, בחוה"מ פסח (29.3) יצאנו לסיור מעברים וגדר בין נתיב העשרה לכרם שלום. 

הפעם השתתפו (בעיקר) נשות ירושלים.

למדנו שלמרות הקשיים, אנשים עם דעות שונות מנסים ומצליחים לרקום חיים משותפים. 

מצורפת מצגת מסכמת: המילים, הא/נשים, הרוח.