קונגרס עממי בכיכר רבין– 1000 ישראלים ו-1000 פלסטינים ניהלו מו”מ – יום ששי 17.3.2017 / ספיר הנדלמן

ביום ששי, 17.3.17, זה קרה. כ-2000 ישראלים ופלסטינים – מתחומי חיים שונים ובעלי השקפות פוליטיות שונות ומגוונות – הגיעו לכיכר רבין על מנת לדון, לשוחח ולנהל מו”מ על אפשרויות להתניע תהליך שלום אפקטיבי. הדיונים נערכו מסביב ל-40 שולחנות מו”מ ושולחן מליאה. אירוע לא שיגרתי זה היה צעד נוסף לקראת הקמתו של ‘קונגרס ישראלי-פלסטיני עממי‘ – רחב, משמעותי ובעל השפעה פוליטית.congress israli - palestinian banner 

כמו מסרט פנטזיה, 17 אוטובוסים מרחבי הגדה המערבית הורידו מאות פלסטינים שבאו עם דגליהם לדבר שלום עם הציבור הישראלי. הדיונים סביב שולחנות המו”מ היו מרתקים ומאתגרים. ביותר מ-30 שולחנות המתדיינים הגיעו להסכמים. ההסכמים כללו הצהרה כללית, צעדים בוני אמון והסכמה על הפתרון לסכסוך אליו יש להתקדם. הקונגרס ברבין הדגים שהציבור משני הצדדים עייף ורוצה לסיים את הסכסוך. יחד עם זאת, אירוע אחד – מרשים ככל שיהיה – לא יכול לצור שינוי.

יוזמת הקונגרס העממי צריכה להתמסד ולהוביל להקמתו של ‘קונגרס ישראלי-פלסטיני עממי‘ – מוסד בונה שינוי הפועל לאורך זמן וכל העיניים נשואות אליו. הצוות המסור של הארגון ‘מחשבות של שלום‘ מתקדם בנחישות להשיג את היעד.

בקונגרס הייתה נוכחות מרשימה של חברות התנועה. חמוטל גורי וכוכי עם עד הנחו דיונים בשני שולחנות ועוד כעשר חברות תנועה ב”מדים” השתתפו בדיונים ופירסמו את  “נשים עושות שלום”. כ-300 נשים וגברים נרשמו בדוכן שלנו!