“סלט ישראלי” – מפגש של נשים עושות שלום עם נשות מרכז חוסן באופקים

סלט ישראלי2

 

 

 

 

 

כ-100 נשים ממרכז חוסן באופקים ומתנועת נשים עושות שלום התכנסו  לפני יום העצמאות בחצר היפה של לילי במושב בית הלוי למפגש מופלא, מרגש ופותח לבבות של שיח ישראלי חדש. על עצמאות, על משפחה, על קהילה, על מנהיגות, על כאב ושמחה – על החיים. את המפגש הנחו יהלומה זכות, מקימת מרכז חוסן באופקים ולילי ויסברגר מנשים עושות שלום. היה זה המפגש השלישי של סלט ישראלי שבכל פעם מתרחב ומזמן יחדיו עוד ועוד נשים.

מתוך דברים שנשאה יהלומה זכות במפגשים של סלט ישראלי

“סלט ישראלי” הינו הצורך של החברה לשיח ישראלי חדש. נשים מהפריפריה ומהמרכז מגבשות זהות ישראלית אישית וקהילתית. החיבור לנשים ממקומות אחרים בארץ פותח ערוצי תקשורת וחיבור מחוץ למסגרות הקיימות והמוכרת ובעיקר נותן השראה לחזון חדש ומשותף.

החזון הזה אינו נובע מתחום הידע, הנתונים האישיים, היוקרה האקדמית או המקצועית. החזון המשותף מגיע מלב פתוח, מהקשבה פנימית וחיצונית ומתחושות של האחר. ברגע שכל אחד ואחת מאתנו תבין שאין אמת אחת, שיש פסיפס של רקמה אנושית, פסיפס המורכב מאנשים שנראים אחרת, חושבים אחרת, גרים באזורים אחרים, נוכל ליצור, בשיח ובעבודה משותפת, ערכים קהילתיים ותקווה לדור הבא.

הקוטביות בחברה הישראלית מורכבת משיח “ישן”, מבחירה של אנשים לתפוס עמדה, לבנות חומות ולהישאר מקובעים בעולם הצר והנוח. “סלט ישראלי” הוא בחירה שלנו ליצירת שיח ישראלי חדש. הקוטביות תהפוך לשונות מבורכת. ההבדלים בין מרכז לפריפריה, בין ימין ושמאל, בין דתיים לחילוניים, בין ערבים ויהודים לא ייעלמו אך היחסים יתקיימו ללא משוא פנים, ללא התנשאות של צדק ואמת אלא תוך יצירת הקשבה ישראלית שמצמיחה קרבה וסולידריות. כמו בסלט כל מרכיב שומר על הטעם, האיכות והיופי שלו אך יחד נוצר מרקם אנושי המחזק את החברה הישראלית בשגרה ומהווה בסיס לשיתוף פעולה בשעת חירום.

איך יוצרים מציאות חדשה, שיח ישראלי חדש?  לא ממקום של “החזק” או “החלש” או “המסכן”, כי אם מעמדה לא שיפוטית של סקרנות ואמפטיה לאחר תוך כדי יצירת מופת של יחד.  ובכן, ראשית,  נפגשים מרכז ופריפריה, ואז, תוך כדי שיח מחבר ומעצים, מכירים את החזקות של כל אחד ואחת מהנוכחים, את הכאב המשותף ואת ההנאות ושמחת החיים.  בין מרכיבי השיח אנחנו מתרגלות גם מדיטציה משותפת של הקשבה פנימית וניקוי פנימי. המדיטציה מסייעת למצוא את המקום שלנו, להכיל את עצמנו, להקשיב פנימה בצורה מאוזנת ואז לצעוד בדרך לחירות אישית וקהילתית.

רבים יחפשו פתרונות לסכסוכים ולהוויה חדשה במחקרים ובידע הקיים. נכון, ידע מעשיר ומסיר בורות אך אינו מוסיף נועם לטבע האדם, אינו מסייע למוסס את החולשות האמתיות שלנו. חיבור קהילתי, חיזוק המשמעות האישית, העשרת העצמי וצמיחתו הם אלה שיפתחו חירות אישית, קבלת האחר והשונה, חמלה ושיח של אהבה.

כתושבות הדרום, חשבנו גם על התנהגות במצבי חירום. אנו מאמינות שההיכרות בין הנשים המערבבות את הסלט תיצור מחויבות לאירוח בשעת חירום, כך שנשים הגרות במרכז ובצפון יארחו את נשות הדרום בשעת חירום ולהיפך אם יהיה מצב חירום בטחוני בצפון או במרכז.

יום העצמאות הוא סמל לעצמאות אישית ורוחנית שלנו כפרטים, עצמאות להיות חופשיים, לשלוט בגורלנו בהווה וליצור עתיד נוח ותקווה לדור הבא. רק כשכל אחד מאתנו ירגיש עצמאי, נוכל ליצור קולקטיב של אומה עצמאית. השלום תלוי בנו. המלחמות, המשברים והייסורים מבטאים את הניגודיות שקיימת בינינו. אם נעשה שלום בתוכנו, אם נפתח את לבנו לשיח של אהבה, נוכל לזכות גם לעצמאות ולשלום בין קהילות ומדינות.
מפגש נשים עושות שלום ונשות אופקים

https://www.facebook.com/WomenWagePeace/videos/931818073584155/