נשים רודפות שלום / שרית בלום

ביום שני, 30 בינואר 2017 הושקה שדולת 'נשים למען בטחון ושלום' בכנסת ביוזמת תנועת נשים עושות שלום.

כ-250 נשים עלו לכנסת על מנת להשיק את שדולת 'נשים למען שלום ובטחון'. פקחי הביטחון לא ידעו בדיוק איך ל'אכול' כל כך הרבה נשים בלבן. אך הצלחנו להתגבר גם על המכשול הזה וכולנו נכנסנו לאולם בו נערך טקס הפתיחה. מראה הנשים היושבות בחדר ומקיפות את השולחן המרובע הרטיט את מיתרי הלב. אפשר היה לחוש בחדר את מעיין האנרגיה החיובית הזורמת בו, מכילה ומקבלת את כולן וכולם. צרוף של נשים השונות זו מזו ברקע, בהשקפת עולם, בדעות ובאורח חיים, המנסות בכל כוחן למצוא את המשותף ואת המחבר ביניהן.

במשך למעלה משעתיים ישבנו מרותקות והקשבנו לכעשרים וחמישה דוברות ודוברים, חברי כנסת ואנשים מן השורה.  כל אחת ואחד תרמ/ה מסרים, שאיפות וחזון. דיברו על כך שלנשים עושות שלום יש את האמונה ברעיון, את הנכונות והנחישות להגיע להסכם ולשלום עם שכנינו, "כי השלום שייך לכולם וחייב להיות המוצר העממי של כולנו" (ח"כ עמיר פרץ). דיברו על כך שאסור לתת לסכסוך להמשיך לנהל אותנו ויש צורך בתכנית ברורה על הדרך לעתיד טוב יותר. הקולות היו רמים וברורים במסרים של תקווה אל נבחרי הציבור כדי שיבינו שבוחרים מנהיגים כדי להביא פתרון לסכסוך ולא כדי לנהל את הסכסוך. כאן במזרח התיכון, נאמר, יש צורך ליזום והזמן הוא כאן ועכשיו. ואפילו פרטנר יש לנו ולראייה  – חברות המשלחת הפלסטינית מרמאללה שישבו איתנו לחגוג את השקת השדולה. הדוברים והתומכים קראו בקול רם וברור –  יש חובה לשנות את המציאות במדינת ישראל! והקולות הושמעו כאן, במקום הנכון – בהיכל הכנסת. אם כי, כפי שציין חבר הכנסת איתן ברושי, יש פער בין האנרגיה בחדר שבו היינו לבין מה שקורה בחדרים האחרים בבית הזה ויש צורך לצמצם את הפער הזה – ואכן זו אחת ממטרות השדולה.

היה ברור לכולנו שנשים משלמות את המחיר הכבד ביותר כאשר המדינה נמצאת במלחמה. אך היה גם בהיר ונהיר לכולנו שאנחנו, כאימהות וכנשים, הצלחנו להעלות  שיח שמזמן לא דובר בו ולהחזיר את המילה 'שלום' ממעמקי השכחה. במעמד השקת השדולה נראה שנשים עושות שלום הצליחו ליצור משב רוח חדש שבו נשים חייבות לקחת את גורלן בידן ולהיות שותפות מלאות להחלטות הרות הגורל של בטחון ושלום במדינה. החלטת האו"ם 1325, המדברת על שיתוף נשים במוקדי קבלת החלטות, חייבת להיות מיושמת גם פה. נשים זכאיות וחייבות להיות שותפות במוקדי קבלת ההחלטות ולתרום את נקודת מבטן ואת הקול הנשי. המצב הנוכחי החליף שלום בביטחון – מושג המתקבל ככוח ושליטה. אך, האם באמת, שואלת פרופ' גליה גולן, המצב הנוכחי מביא ביטחון? השיח על שלום וביטחון לא יכול להתנהל רק דרך כוונת הרובה. נשים יכולות להרחיב  את מושג הביטחון. הן רואות בחיבור שבין אנשים שונים ביטחון רב יותר ומאמינות שמושג הביטחון חייב לכלול גם מצב של שלום.

היה ברור לכולנו עד כמה חשוב שנשים תשמענה את קולן "כי חוסן החברה בא ממגוון של נקודות מבט המובא אל תוך השיח" (דר' שלומית מאיר).

ההרגשה הייתה, כדברי יעל אדמי, שזהו רגע היסטורי, עוד נדבך בדרך אל שולחן המשא ומתן. חשנו שהעוצמה והקול הנשי שהתנועה מביאה הם און אדיר של חיבור, הכלה והבנה הדדית. ועכשיו יש להשתמש בכלים הנמצאים ברשותנו על מנת לאתגר את הבית הזה בו ממוקמת השדולה, לשנות את הלך המחשבה המצוי ולהפר אותו לטובה.  האתגר הוא ליצור גוף גדול וחזק, הכולל את כל סיעות הכנסת, כדי לייצר אפשרות להתמודד יחד לקראת חזון משותף. הגיע העת לקבל החלטה על דמות המדינה שאנחנו רוצים ולהפנים שיש לפנינו החלטות קשות של פשרות וויתורים. אך אסור להתייאש או לפחד. כדבריה של מיכל פרומין – "אסור שהפחד ינהל אותנו. הסכם יבוא כאשר אנשים יראו אחד את השני ויוכלו לחיות אחד עם השני."

"אידיאולוגיה צומחת מנקודת כאב", אמרה דר' רחאב אבד אלחלים, ושרה רוזנפלד, אם שכולה מכוכב השחר מוכיחה זאת. היא בחרה להיות באירוע ההשקה ולא בהפגנה על עמונה שהתרחשה באותה עת. כי נשים עושות שלום היא "קבוצה העוסקת בבניית התקווה". "ואולי," הוסיפה,  "רק נשים מסוגלות ללדת שלווה ושלום. כי כולנו כבר עייפים מקרבות."

זו המדינה של כולנו, נאמר, וכולנו צריכות וצריכים להתגייס למענה ולמען עתיד טוב יותר. אולי הפן הנשי המביא מגוון קולות, קול נחוש שעד עתה היה חסר בשיח הציבורי, יביא לקשב הדדי ולתחילת דיאלוג בונה. ועכשיו יש גם כתובת ליוזמות ורעיונות קונקרטיים, כפי שסיכמה סביונה רוטלוי את השיח בחדר – עתה הגיע הזמן  לדרוש להיות מיוצגות בוועדת החוץ והביטחון, להשתתף בוועדה לקידום האישה, לקרוא לממשלה ליזום הצעה ולדרוש יום יום מנבחרי הציבור לעשות מעשה למען השלום.

פורסם גם באתר סלונה  

לדיון תרמו (לפי סדר הדיבור):

מרילין סמדג'ה, אורנה שמעוני, יעל אדמי,  אביבה פלקסר, ח"כ קסניה סבטלובה, יהלומה זכות, ח"כ חיליק בר, ח"כ עמיר פרץ, ח"כ מיכל רוזין, ח"כ זהבה גלאון, דר' שרי אהרוני, ח"כ איתן ברושי, שרה רוזנפלד, ח"כ רויטל סוויד, אמאל מואסי, פרופסור גליה גולן, דר' שלומית מאיר, דר' סאנה בריטנסקי, מיכל פרומין, דר' רחאב אבד אלחלים, ח"כ יהודה גליק, נצינת 'נשים בשחור',  ח"כ מירב מיכאלי, דר' שרה פיינברג, ח"כ עבדאללה אבו מערוף, טובה לוי, אורית קאשי, סביונה רוטלוי.

 

 

 

 

ר