נשות העולם צועדות איתנו / יעל טריידל

באחרונה שמחנו להיווכח שהמסר של נשים עושות שלום חורג מגבולות הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הרעיון של נשים הלוקחות אחריות ועושות מעשה בנחישות, תוך קירוב לבבות ומבט אל העתיד, נוגע בנשים (וגברים) ברחבי העולם. רבות מהנשים מתוודעות אלינו דרך תפילת האימהות של יעל דקלבאום, אחרות מגיעות בדרכים אחרות לרבות בעקבות מפגשים עם נציגות שלנו ברחבי העולם.

בחודשים האחרונים נציגות שלנו דיברו באיטליה, שווייץ, ארה"ב, ספרד והודו, והזמינו אותנו לכנסים באיטליה, בפריז ובברזיל. נוסף לכך, חברות תנועה הנוסעות לחופשה, מקדישות ימים לחוגי בית ולהפצת המסר שלנו. קיימנו חוגי בית בשווייץ, גרמניה וקנדה, ובכל מקום, בין אם בכנס, צעדה או מפגש מצומצם, סופגות המאזינות השראה ומברכות אותנו על הקול הנשי החדש, הרענן ומעורר התקווה שאנו מביאות לשיח על הסכסוך המקומי ועל סכסוכים בכלל.

בהשראת צעדת התקווה, יעל דקלבאום מוזמנת שוב ושוב לצעדות וראיונות. לפני שבועיים  השתתפה יעל בצעדת נשים המונית בקורודבה, ספרד (ראו סרטון) בברלין (תמונות/סרטון) ובסוף השבוע האחרון הובילה צעדה במינכן במהלכה הצטרפו אליה הנשים לשירה של תפילת האימהות (ראו סרטון בפייסבוק). כששאלתי את אחת המארגנות בקורדובה לאיזו מטרה צעדו, שהרי אין מלחמה בספרד, היא ענתה שהפעילות שלנו עוררה בה את השאיפה לשלום ואת ההכרח לקום ולעשות מעשה. ארגון הצעדה הייתה הדרך שלה ושל חברותיה להשמיע את קולן ולתמוך במאמצי השלום שלנו. לאחרונה פנו אלינו נשים מסביליה בספרד שרוצות גם הן לצעוד כפעולת תמיכה בנו. חיברנו אותן עם המארגנות בקורדובה ונמתין לשמוע על ההתפתחויות.

יעל דקלבאום שרה את תפילת האימהות בברלין

ויש סיפורים צנועים, כמו הסיפור של אורסולה מעיר הטקסטיל Prato באיטליה. אורסולה כתבה לנו בהתרגשות שבפעילות שעשתה עם נשות הגיל השלישי לכבוד יום האישה, היא הקרינה את הסרטון תפילת האימהות, סיפרה על נשים עושות שלום ועל פרויקט פ[ר]יסות השלום. הנוכחות  התרגשו מאוד וביקשו ליצור פיסות שלום בעצמן. התוצאה הייתה כל כך מוצלחת שהן החליטו להציג את היצירות בכיכרות העיר. בטקס פתיחת התערוכה (ברקע תפילת האימהות) הן הקריאו הצהרת תמיכה בנשים עושות שלום ונתנו לראש העיר 70 פיסות לשגר לישראל. הן גם ביקשו מראש העיר שיהיה הדובר שלהן ויבקש מהפרלמנט האיטלקי להשקיע יותר בתחום החברתי ופחות בצבא.  

מכתב מרגש נוסף הגיעה ממניטה, נערה הודית בת 18, שהתרגשה מאוד ונמלאה השראה מצעדת התקווה ומהתנועה. מניטה ביקשה את עצתנו לגבי הקמת תנועה דומה שתחבר נשים הודיות ופקיסטניות.

מכתבי הדוא"ל ממשיכים להגיע – נשים כותבות לנו על ההשראה שקיבלו, נשים רוצות לעזור ממקום מגוריהן או מבקשות להגיע לארץ ולהתנדב. עוד ועוד פונות ואומרות: אנחנו אתכן ונצטרף אליכן לצעדה הבאה. רבות מאתנו עסוקות כל כך בעשייה, שאנחנו לא תמיד ערות להשפעה שיש לה בחו"ל. הודעות הדוא"ל, סרטוני הוידאו שיוצרים גרסאות כיסוי לתפילת האימהות, והחיבור הכל כך מידי של נשים וגברים מכל העולם עם המסר שלנו, מלמד אולי שאנחנו בדרך הנכונה.

קורדובה – מאות רבות של צועדות בלבן

סרטוני כיסוי לתפילת האימהות:

School in Spain      

From Switzerland

The Lama Gangchen Foundation – Italy

Germany