נוטעות שלום בנגב / פנינה דובו

תנועת נשים עושות שלום מכה שורש באדמת הנגב ומגבירה את פעילותה לקיום בשלום

בשבוע ט”ו בשבט, התאספו עשרות ילדים עם הוריהם מכל אזור הנגב, משפחות של יהודים וערבים, בפרויקט וואדי עתיר ליד הכפר חורה, לנטוע יחד נטיעות של תקווה.

היזמה היא של שתי נשים, חברות תנועת נשים עושות שלום: גדיר האני, ילידת עכו, מנהלנית ואחת המייסדות של פרויקט וואדי עתיר, ופנינה דובו, חברת קיבוץ להב ורכזת אזורית של נשים עושות שלום בדרום.

הפעילות התחילה בהסבר על המקום: הפרויקט הוא יוזמה חדשה של הקהילה הבדואית בשיתוף ארגון אמריקאי והמועצה המקומית חורה, להקמת חווה חקלאית המבוססת על תכנון בר-קיימא. הפרויקט ממנף ידע וערכים בדואים מסורתיים עם טכנולוגיות מתקדמות בנות זמננו.

נטיעות בוואדי עתיר

מייס, ביתה של אמאל אבו-סעד מאום אל חיראן, ריגשה אותנו כשקראה שיר בו הביעה את כאבה האישי ואת סבל המשפחה בעקבות מות דודה, אבי המשפחה, יעקוב אלקיען ז”ל, והריסת ביתם.

לאחר מכן יצאנו כולנו לסיור מודרך במקום ובהגיענו לאזור הנטיעות נטעו 40 שתילי תאנה ואלת המסטיק, כשלכל שתיל מצטרפות משפחות יהודית וערבית.

שיפא אל סאנע, מנהלת שרותי הרווחה בלאקיה ופעילת ציבור, דיברה בהתרגשות ואמרה כי אסור לנו לוותר על התקווה! אנחנו מאמינות במה שאנחנו עושות, אנחנו נשים חזקות ונמשיך לעסוק בדבר הכי חשוב הזה, בשבילנו, בשביל ילדינו ולמען הדור הבא! המפגש הזה הוא ההוכחה שאפשר להגיע לעתיד טוב יותר!

יעל אדמי, חברת צוות ההיגוי של נשים עושות שלום, קראה דברים שאמרה אמאל אבו סעד בעצרת בתל אביב, בהבטיחה לתת לילדיה חינוך מכבד ומקבל את האחר, למען חיים משותפים של כל אזרחי המדינה. יעל הגיבה באומרה שכולנו אומרים את אותו הדבר, את הכל כך ברור, אנושי ובסיסי, זה שמגיע לכולנו: חיים יחד מתוך קבלה וכבוד של האחד כלפי השני.

במהלך המפגש נוצרו הרבה היכרויות וקשרים לעתיד. השתילים שנשתלו, יגדלו ויהיו ההוכחה לכך.