נאומה של יהלומה זכות באירוע רכבת השלום בבית שאן, 13.4.17

שמי יהלומה זכות נולדתי, גדלתי והקמתי משפחה בעיר הפיתוח אופקים ואני רוצה שלום. אני גרה באופקים שלא נקראת עוטף עזה, אופקים שבזמן חירום יש לה 45 שניות להתגוננות, חיי השגרה שלנו הנם בצל אי הוודאות, חיי השגרה שלנו מהולים במתח בטחוני לאומי וקיומי. כיום, אני מנהלת את מרכז החוסן הקהילתי באופקים מטעם נט”ל. ופועלת כחלק מצוות ההיגוי של תנועת נשים עושות שלום.yahaloma bet shean 13.4.17

תנועת נשים עושות שלום קוראת להחזיר את המנדט לעם, לכלל אזרחיה, כי השלום הוא עממי. בתנועה הרחבה והצומחת שלנו 32,000 תומכות ותומכים. עשרות אלפי נשים יהודיות וערביות ישראליות, מצביעות ימין, מרכז ושמאל, חילוניות ודתיות, צעירות, סטודנטיות וקשישות. נשים מהמרכז, קיבוצים, מושבים והפריפריה הגאוגרפית והחברתית כולנו מוכיחות לתושבי מדינת ישראל ולעולם כולו שזה הזמן להתעוררות המונית וקריאה לשלום ביננו ועם שכנינו. שיש לנו את הכוח ועצמה לקחת אחריות על חיינו להחליט על גורל עתידנו וצאצאנו בני הדור הבא.
כפורצות דרך ומנהיגות דור העתיד תנועתנו שטוחה לכן כל קולותינו שווים. לכל אחת מאתנו יש תפקיד משמעותי ומקום שמור בפאזל ממנו ייחתם ההסכם המדיני ובלעדינו התמונה הישראלית לא תהיה שלימה ומושלמת. אנו יוזמות ויוצרות את הוודאות שתצית ותלבה את אש התקווה והשלום בלבבות. רבותי, המפתח הוא במילה קהילה, ללא הבדל דת, מין מגזר או מגדר-קהילה. כולנו מבינות שהאיומים הביטחוניים הקורים ברחובות העולם מכוונים לכולנו ולא בוחרים במי לפגוע כך הקהילה שלנו באופקים מבינה ויודעת להתאחד מול איומים כמו טילים, אבל גם מול הזדמנויות לצמיחה והתפתחות. ככל שאנחנו לומדים להכיר אחד את השני טוב יותר כך מתגלה לנו האמת הפשוטה שרב המחבר מן המפריד. והבחירה בסולידריות מעצימה איכות חיים בהווה ופיתוח משמעות אישית וקהילתית.
תנועת נשים עושות שלום מאותגרת ביומיום במגוון הקולות של השותפות בתנועה. אני כבת אופקים המגיעה מקהילה מסורתית שמרנית וימנית עומדת מאותגרת מול השוני החברתי בתנועה. ויש המנצלים את הפערים החברתיים והכלכליים במדינה להעצמת ההפרדה בחברה הישראלית. הפרדה היוצרת משילות פוליטית של כל המפלגות השותפות בשלטון. הפרדה זו מציתה ביננו – נשות התנועה שאלות קיומיות נוספות איך אנו עושות שלום מדויק? איך אנו מפתחות דרכים לשיח חברתי ולאומי חדש שיחבר את הישראלים שיחזק את תחושת הביטחון שלנו? איך אנחנו למרות השוני בשפה, בנטייה הפוליטית, המפלגתית. השוני במיקום האשכול המעמדי כלכלי, חברתי, גאוגרפי, עדתי, מגזרי, דתי איך אנחנו יוצרות איחוד ששואף לביטחון קיומי ולאומי?
אנו – חברות התנועה יודעות שהתשובה קיימת וחיה בנו. בלב, בבטן, בראש, בתחושות וברצון האינסופי שלנו להתחבר ולעשות מעשה שישנה את השיח בחברה הישראלית, כמו בסינרגיה הבנו שהשלם גדול מסך חלקיו למדנו להכיר אחת את חברתה ויחד אנו בוראות מציאות המגשרת על הפערים ומחזקת את השוני והייחודיות של כל אחת דרך שיח חדש וחדשני המדגיש כי מנהיגות נשית היא גם וגם. מנהיגות נשית היא הכלה, למנהיגות נשית יש ביטוי לכל קול מהשטח, מנהיגות נשית מגשרת על פערים מחזקת את הדומה ונותנת מקום לשונה. מנהיגות נשית חייבת לקחת חלק במקום הפוליטי, הביטחוני במדינת ישראל לנו מהפריפריה הדרומית ולחברותנו מהצפון המרכז ומההתנחלויות יש מקום למנהיגות נשית המקום שלוקח אחריות, שקורא לעממיות, לשיח בגובה העיניים לשיח חדש וחדשני שמביא את שורת השלום למדינת ישראל.
רכבת השלום לבית שאן מדגישה את הפעילות המרתקת של התנועה. חלום של שתי נשים אמיצות ומופלאות תמר גל-שרגאי וטל פז-כהן הוויה הפכה למציאות. שתי נשים שבמציאות אחרת במרחב אחר יכלו להיות זרות זוז לזו. אך במציאות הישראלית אותה יצרה תנועת נשים עושות שלום נוצר שיח של חיבורים והגשמה חוג בית עם נשים חדורות אמונה מוליד שיח שלום שבורא יצירתיות, ממגנט נשים נוספות שתוצאותיו הביאו אלף נשים בלבן בשבעה קרונות לבית שאן.
אני מודה לראשי העיר וח”כ יהודה גליק קוראת מעל במה זו לכל ראשי הערים ולמנהיגות במדינת ישראל. אנו נעזור לכם להתחבר לתושבים שלכם דרך הרצון לשלום. כי אין אדם בישוב שלכם שלא מתחבר לשיח הישראלי החדש הקורא לשלום. וכל אחד שמעוניין להיות חלק מההוויה הישראלית כדאי שיצטרף לפני שיפספס את הרכבת ויישאר בתחנה הישנה שלא נותנת מקום לעם. בתחנה הישנה יישארו מנהיגים המפרידים, מפחידים ומוותרים על החיים. על הרכבת שלנו לשלום יצטרפו עוד ועוד קרונות של אנשים שידגלו בביטחון קיומי, באחווה, רעות, סולידריות, אנשים שיבחרו בחיים. כי טוב לחיות בעד ארצנו.


על במה זו יעלו נציגות של התנועה. תריסר מנהיגות המחר, מגוון נשים כמניין שניים עשר השבטים כל אחת מהן מייצגת אוכלוסיה ותרבות אחרת כמו כלים בתזמורת כל אחד יש לה את הצליל המיוחד שלה את הניגון אותו יצרה מתרבותה ומורשתה ויחד בהרמוניה נשמעת מוסיקה ישראלית שמהדהדת לבבות, נציגות התנועה מנהיגות המחר תעלנה לומר את דברן כשבפיהן בשורת השלום. אנו תנועת נשים עושות שלום מבטיחות כי לא נרפה עד שיבוא שלום עלינו ואמרו אמן.