מסע השלום 2022: מה שלומך אחות? נשות ג'יסר א-זרקא מארחות את נשות השמש ונשים עושות שלום

ביום השלום הבינלאומי, ה-21.9.22, נפגשנו במתנ"ס של כפר הדייגים ג'יסר א זרקא להכרות עם המקום ולשיחות בינינו. לזיהוי הכנו  שלט קטן ובו השם הפרטי ומקום מגורים בעברית ובערבית, ותלינו על הצוואר בעזרת סרט שמציין השתייכות: טורקיז אם את מנשים עושות שלום, צהוב אם את מנשות השמש וורוד אם את דוברת שתי השפות ויכולה לעזור בתרגום.

"מה שלומך אחות?" שאלנו זו את זו בפאנל שהתקיים על הבמה ובשיחות אישיות בשפות זרות בעזרתן החשובה של המתרגמות, חברותינו הערביות הישראליות. בפאנל שהנחו נאדיה יונס וורד איל סלדינגר עלו השאלות: מה הביא אתכן להיות פעילות? מה היית רוצה לשנות ולאיזה עתיד את מייחלת? מה צריך לעשות כבר מחר בבוקר? הנה קצת ממה שענו הפאנליסטיות:

– "רוצה להיות חופשיה כמו ציפור שעפה לכל מקום, לא רוצה לחיות בכלוב כמו עכשיו" אמרה רים חג'אג'רה ממחנה הפליטים דהיישה.

– "רוצה להשיג חירות לנשות הכפר" הוסיפה ורדה ג'ורבאן יועצת מעמד האשה בכפר.

– "רוצה למוסס את החומה בין זרקא לקיסריה. ויש עוד חומה בינינו לבין בית ג'אלה. כל פעם כשאני באה לשם אני רוצה פטיש כדי לנתץ את החומות" סיפרה אורנה אשכנזי מקיסריה.

– "למה לחכות עד הבוקר, צריכות להתחיל מעכשיו כדי להביא תקווה. בשם כל האמהות שנשארו במחנה באתי לג'יסר לבקש שביחד נעזור להן, שיוכלו לבקר את הבנים שלהן בבית הסוהר" ביקשה רים. ונאדיה הזכירה: "לנו הנשים הערביות יש קרובי משפחה שגרים בגדה המערבית וכל מה שקורה שם אנחנו מרגישות. אי אפשר להפריד. מה שקורה שם משפיע גם עלינו. אנחנו הנשים הערביות בישראל צריכות להיות הגשר לשלום בין הצדדים". וכך סיכמה ורד את השיחה הכנה: "היום, כשיש קשר בינינו, ביחד ננסה ונצליח להפיל את החומות".
 
 
 
 
המנחות אירית זנדמן ובות'יינה עקל بثينة عقل
 
הזמרת ויאם חילו وئام حلو
 
המפגש במתנ"ס הצטיין באירוח מכל הלב של אנשי המקום וצוות המתנ"ס – מעדניים מקומיים, זמרת מקומית, ברכה ממוראד עמאש مراد عماش ראש המועצה, סיפורי מקום שסיפר מוחמד חמדאן עמאש محمد حمدان عماش מנהל המתנ"ס והכרות עם מי שטרח מאחורי הקלעים, ג'אסר ג'ורבאן جاسر جربان אב הבית.
 
מהמתנ"ס עברנו לביקור בנמל הדייגים. להנות מהים ולפגוש את חמאמה (ג'ורבאן) בת הים حمامة بنت البحرשסיפרה סיפור שובה לב על אומץ לבה של אישה פמיניסטית עצמאית שהצליחה לפרוץ לעצמה דרך ייחודית ולהקים את מועדון הגלישה גולשים לשלום
 
 
 
 
נטע שמש והחליל
 
ולסיום – אל מול השמש השוקעת, מעגל גדול ותפילה משותפת לשלום. מי יתן במהרה בימינו
 
 
 
תודה מקרב לב לצוות המארגן מהאזור המשותף – חוף הכרמל, ואדי ערה, מנשה ועמק חפר – על אירוע מקרב ומחזק.