דיווח על סיור – נציגות "נשים עושות שלום" על הביקור במילווקי

Roni Yavin Nadia Hamdan Milwaukee

לקראת פרידה, הוזמנו באופן מיוחד מתוך סולידריות ושותפות לסיור מרתק ב America's Black Holocaust Museum  הייחודי למילווקי. שם פגשנו צוות שערך לנו סיור והמתעקש לראות בהיסטוריה של חטיפת השחורים, הגלייתם בכוח והפיכתם לעבדים כסוג של "שואה" שעברו השחורים האמריקאים. אכן, מאות ואלפים מתו באניות המסע כתוצאה מרעב, עינויים ושיברון לב כמו גם רבות ורבים אחרים שמתו מוות מוקדם כתוצאה מחיי העבדות הקשים. שמו של המוזיאון, "שואת השחורים" שנוי במחלוקת,  ההוגה והמקים שלו קיבל את ההשראה לשם אחרי שביקר בשנות השבעים ב"יד ושם" הוא וממשיכי דרכו, כאמור, מתעקשים על שם זה, למרות חילוקי הדעות והביקורת שהוא מעורר. 

 בין המפגשים והסיורים נפגשנו גם פגישות אישיות עם א.נשי המנהיגות המתנדבת של מחלקת יחסי החוץ והפדרציה. בהם מצאנו תומכות ותומכים חמים של ישראל ושל תנועות ופעילויות מהסוג שלנו.  

נקודה מעניינת הייחודית למילווקי בהקשר שלנו כנע"ש היא העובדה כי זו עיר הולדתה של האישה היחידה עד כה שהייתה ראש ממשלה בישראל, גולדה מאיר. במוזיאון היהודי הנמצא בבניין הפדרציה, מוקדשת תערוכה צנועה לסיפורהּ של גולדה מאיר כילדה וכנערה וכן לעשייה שלה בתנועה הציונית בארצות הברית ולפועלה בישראל.

האירוח של הפדרציה היה חם, אוהד ורחב לב, כל הא.נשים שפגשנו הביעו תמיכה רבה בפעילות הן לקידום נשים ושוויון והן לקידום הסכם מדיני. בכל המפגשים התרשמנו כי למאזינים.ות  אכפת מאוד מהנעשה בישראל. חלקן.ם הביעו דאגה רבה ממה שהם מזהים כהידרדרות הדמוקרטיה ומהידרדרות יחסי ישראל עם יהדות ארה"ב. למרות זאת, הרגשנו כי הבאנו משב רוח רענן ופתח לתקווה. 

אנו מבקשות לנצל במה זו להודות מקרב לב, לחברות התנועה שבחרו ונתנו בנו אמון במשימה ייצוגית חשובה זו. כן, שלוחות תודות חמות לאילנה כאהן, לצוות מחלקת קשרי החוץ ולכל א.נשי הפדרציה היהודית במילווקי על האירוח הנדיב.  

נאדיה חמדאן ורׂני יבין

  

  

דיווח על סיור - נציגות "נשים עושות שלום" על הביקור במילווקי

ב- 18.6.2019 יצאנו נאדיה חמאדן ורׂני יבין לייצג את "נשים עושות שלום" באירוע במילווקי שבארצות הברית, המזמינה הייתה מחלקת יחסי החוץ של הפדרציה היהודית במילווקי. היינו אורחות הכבוד באירוע השנתי של המחלקה, בו נתבקשנו לספר לקהל על "נשים עושות שלום". זהו אירוע סיכום שנת העבודה שחלפה, בו מדווחים על פעילויות המחלקה, מעניקים פרסים על תכניות ומיזמים יוצאי דופן בתחומי המעורבות החברתית, שיתופי פעולה חינוכיים והתנדבות בקהילה.  

מחלקת קשרי החוץ בפדרציה מקדמת שיתופי פעולה בין אירגוניים ובין דתיים במילווקי וסביבתה. המחלקה מקדמת מיזמים חינוכיים וחברתיים התומכים ומטפחים זכויות אדם, שוויון וערכים יהודיים ואוניברסאליים. המחלקה הוקמה כבר ב- 1938 ופועלת שנים רבות במסגרת הפדרציה. זו, האחרונה מהווה ארגון הגג היהודי הגדול והמרכזי בעיר, האחראי והקשור לעשרות פעילויות בתחומים שונים בכל  הקהילות היהודיות בעיר ויחד עם פדרציות יהודיות אחרות גם בכל צפון אמריקה. 

בראש המחלקה, עומדת אילנה כאהן, אמריקאית בת המקום שחייתה שנים רבות בארץ. אילנה נוהגת כבר כמה שנים להזמין נציגי ארגונים שונים מישראל לאירוע השנתי, מרביתם ארגונים ישראליים המייצגים שיתופי פעולה בין תרבותיים, סובלנות וערכי שוויון וזכויות אדם.  

באירוע בו לקחנו חלק נכחו כ 150-200 מתורמי המחלקה וכן עובדים ותומכים של הפדרציה היהודית המקומית בכללה. הפאנל בו השתתפנו חתם את האירוע, התבקשנו לספר על תנועת "נשים עושות שלום" כל אחת מן הזווית הייחודית לה. לדבר על הסיבות הודות להן הצטרפנו לתנועה ועל הפעילויות בהן אנו מעורבות.  השוני ביננו, דרוזית ויהודייה עורר עניין רב בקרב המשתתפות והמשתתפים. העובדה שמדובר בארגון על טהרת הנשים וחברות בו נשים יהודיות, מוסלמיות, נוצריות ודרוזיות עורר סקרנות לצד אהדה רבה. 

בנוסף להשתתפות באירוע המרכזי הכינו לנו סדרה של מפגשי חשיפה בהם: ראיון ברדיו המקומי אשר משדר לאלפי א.נשים במילווקי ומחוץ לה. להפתעתנו, המראיינת הייתה מעיין, בת לישראלית לשעבר מחיפה, כך שהרגשנו במחיצתה קצת בבית; בהמשך סיירנו בהפנינג של הקהילה השחורה בעיר לרגל ציון יום זכויות השחורים בארה"ב; נפגשנו באוניברסיטת מרקט המקומית עם קבוצת אקדמאיות המקדמת תכניות חדשניות של סטודנטיות; קיימנו מפגשי לימוד ושיח בשתי קהילות יהודיות האחת קונסרבטיבית והשנייה רקונסטרקשניסטית (=יהדות מתחדשת), בשני המפגשים סיפרנו גם כן על התנועה, מטרותיה, פעילויות העבר והפרויקטים הקיימים. באחת מן הקהילות הללו, נפגשנו עם חבורה מנומסת וחביבה אך גם עגומה משהו, מרבית המשתתפות והמשתתפים הודו שהם "מיואשים" מישראל. מהשליטה הבלתי צודקת בפלסטינים ללא פתרון באופק, מסבבי האלימות והפיגועים שלא רואים את סופם, מתופעות הדרת הנשים, מהשליטה האורתודוכסית בחיי האישות והדת בארץ. מרביתןם סיפרו כי באו למפגש באי חשק מסוים ועשו זאת הודות להזמנתה של הרבּה מיכל וול, אותה כולםן  מעריכים מאוד. בתום ארוחת הערב ואחרי השיחה הארוכה חלקןם שיתפו כי במידה מסוימת הפחנו בהןם תקווה חדשה לאפשרות של שינוי מעודד ואיחלו הצלחה רבה.

 

Roni Yavin Nadia Hamdan Milwaukee

דיווח על הביקור באמצעי התקשורת

Women Wage Peace Educates Milwaukeeans On Israeli-Palestinian Conflict

  JUL 11, 2019

https://www.wuwm.com/post/women-wage-peace-educates-milwaukeeans-israeli-palestinian-conflict#stream/0

Thursday on Lake Effect: LULAC, Women Wage Peace, Melinda Myers, Radio Chipstone, Bastille Days

  JUL 11, 2019

https://www.wuwm.com/post/thursday-lake-effect-lulac-women-wage-peace-melinda-myers-radio-chipstone-bastille-days#stream/0