על הקשר בין נשים, החלטה 1325 וקורונה / ערכה, תרגמה וסיכמה רחל סויסה

מה למשבר קורונה ולהחלטת מועצת הביטחון 1325? / ענת בן דוד

מגפת הקורונה מנוהלת בישראל כאילו היתה מלחמה.

מקבלי ההחלטות הבקיאים בפוליטיקה, בניהול מערכות, בהלכה ובמצוות, מנהלים מעין מבצע צבאי, בשעה שבקיאותם בניהול משבר בריאותי בעל השלכות רב ממדיות ובסדר גודל כזה אינה ברורה. כבר התרגלנו לראות גברים שמדברים אלינו כאילו שהם יודעים ומבינים בכל דבר, בעיקר בכל מה שקשור לאיומים ולביטחון. שנים רבות אנו מוחות על חשיבה חד צדדית, ועל היעדרן של נשים בבמות הללו.

לחצו למאמר המלא

מדוע נשים מנהיגוֹת מנהלות בהצלחה גדולה יותר, את משבר קורונה בארצותיהן?

לאחרונה ערכנו פאנל מיוחד בנושא בשיתוף חברות וחברי הסגל הדיפלומטי בארץ ממדינות שבהן המנהיגוּת היא בהובלה נשית.

לחצו לסיכום המלא

נשים בצל הקורונה: השפעתם של משברים על שוויון מגדרי, כתיבה ותרגום עו"ד שי אוקסנברג, שדולת הנשים, אפריל 2020

במציאות שבה הפער המגדרי בין נשים וגברים טרם נסגר בכלל תחומי החיים, מצב משבר עלול להקצין את אי השוויון ולהשפיע באופן לא פרופורציונלי על נשים. כך כבר קרה בעבר, במשברים כלכליים ובריאותיים שפקדו את העולם, וכך מסתמן שקורה כעת, גם בישראל: האלימות כלפי נשים גואה, נשים מתמודדות עם נטל טיפול כבד יותר בילדים ובנתמכים אחרים, ומאבדות באחוזים גדולים יותר את מקומות העבודה שלהן. ההישגים שכבר הושגו לקידום שוויון מגדרי נמצאים בסכנה, כשמובן מאליו שללא מחצית מהאוכלוסייה שלה, אף מדינה לא תצלח את המשבר. כמו בימים שבשגרה, גם בזמן המשבר, השדולה פועלת להגנה על נשים ולהטמעת הפרספקטיבה המגדרית בניהול המשבר.

לחצו לדו"ח המלא

 

ויצו בדו"ח אלטרנטיבי ליציאה ממשבר הקורונה: מתן מענים לקבוצות מוחלשות וצמצום הפגיעה בנשים

על רקע היעדר ייצוג נשי בוועדת המל"ל שגיבשה את אסטרטגיית היציאה ממשבר הקורונה והיעדר התייחסות לתחומי רווחה יזמה ויצו דו"ח משלים, מזווית מגדרית.הוגש היום לרה"מ וע"פ הסיכום עם לשכתו המלצותיו ייבחנו ליישום.את הדו"ח כתבו למעלה מ-30 מומחיות ובכירות המשק והמגזר הציבורי. בין ההמלצות: ביטול ההגבלות הגורפות על הגיל השלישי ומתן חופש בחירה ליציאה ע"פ חלופות, פתיחה מידית של מסגרות לילדים בסיכון, גיבוש מודלים של תעסוקה שיאפשרו לאימהות לשמור על מקום העבודה, מקלטי חירום לנער וצעירות בסיכון, הערכות להסלמה באלימות בתוך המשפחה ופיתחת מרכזי חירום, שילוב נציגי המגזר השלישי בקביעת ההחלטות, החזרתם של טיפולים פרה רפואיים וטיפולי פריון והריון לנשים.

לחצו לדו"ח המלא

משבר הקורונה: נשים - גברים, / ירדן קידר, יוני 2020, המכון הישראלי לדמוקרטיה

מהסקר עולה כי נכון לתחילת אפריל, 48% מהנשים השכירות דיווחו כי יצאו לחופשה או פוטרו, לעומת 32% מהגברים. מרבית הפער נובע מיציאה לחופשה ללא תשלום (חל"ת) – 37% מהנשים דיווחו כי יצאו לחל"ת לעומת 24% מהגברים.

רקע

הסקר נערך בעיצומו של משבר הקורונה, כאשר חלקים נרחבים מהעובדים והעסקים במשק נאלצו, בהנחיית משרד הבריאות, לסגור או לצמצם פעילות. הסקר בוצע במהלך השבוע שלפני חג הפסח, בימים שבין ה- 29.3.20 ועד ל- 2.4, בקרב מדגם מייצג של האוכלוסייה העובדת בישראל.

את הסקר יזם, גיבש וניתח צוות המרכז לממשל וכלכלה, במכון הישראלי לדמוקרטיה, בסיוע ופיקוח מתודולוגי של צוות מרכז גוטמן למחקרי דעת קהל ומדיניות, כאשר הדגימה בשטח בוצעה באמצעות חברת מדגם.

מטרת הסקר - לספק למקבלי ההחלטות במשק תמונה לגבי מצבם של העצמאים והשכירים במשק, שנאלצו להתמודד עם השבתת המשק.

לחצו לדו"ח המלא 

 

 

"Waging war" against a virus is not what we need to be doing, Cynthia Enloe,  March 2020, WILPF website

"לצאת למלחמה נגד וירוס אינו הדבר הנכון לעשות", תקציר מאמר מאתר WILPF

המחברת מתבססת על מחקרי הסטוריוניות פמיניסטיות על זכרונות והמשגה של אמריקאיים את מלחמת העולם השנייה. הזכרונות  ורודים, מדגישים את הגבורה, את לכידות העם נגד האויב, את המאמץ המשותף ואת הניצחון. בו בזמן שבעת ההיא שררו גם בצבא עדוד זנות, הומופוביה, פרקטיקות של גזענות, אנטישמיות והבטחות שווא לנשים.

המטפורה של "יציאה למלחמה" מתאימה רק אם מתעלמים ממה שלמדנו בינתיים על ההשפעות הקשות של מלחמות, במיוחד על נשים. 

 

Care and Connection in Crisis, Madre

דאגה, איכפתיות וחיבור בזמן משבר, אסטרטגיה פמיניסטית בעימות עם קוביד 19 

תקציר נייר עמדה של ארגון  MADRE, מרץ 2020

אלה עתות של סכנה חמורה וגם של הזדמנות לשינוי חברתי שוויוני ומתקדם. תוך הקושי להבין את המשמעויות החברתיות, הכלכליות והפוליטיות סביבנו אנחנו נטפח הזדמנויות ליצירת שינויים לעולם טוב יותר. צפויים סבל מקריסת הכלכלה העולמית, מתגובות מיליטריסטיות, משנאת הזר ומתגובות פונדמנטליסטיות למשבר. 

ארגון MADRE עובד שנים עם תנועות שטח במלחמות ואזורים מוכי אסון. הבראה ו-  well being יושגו ע"י תגובה קבוצתית מבוססת זכויות המדגישה את צורכי החלשים ביותר במשבר.

וירוס קורונה מגלה את האמת העמוקה של תלות הדדית בין כל בני האדם ובין בני האדם לכדור הארץ. MADRE יעמוד בפרץ מול אידיאולוגיות של הפרדה וישמש כמרכז למידה והפצת ידע עבור אקטיביסטיות מקומיות באשר הן. 

צדק גלובאלי בפעולה: MADRE יספק שירותי בריאות וסניטציה דחופים ויראה ע"י פרספקטיבה ביקורתית מדוע התשתיות האלה חסרות. נתמוך בארגונים מקומיים ובין-לאומיים הנלחמים על הזכות למי שתייה ולשירותי רפואה ונראה כיצד קהילות מודרות סובלות מחוסר מידע מציל חיים בגלל שמדינתם אינה מספקת את המידע בשפתם.

הצטלבות מיקומי שוליים (intersectionality): הסובלים מאפליה מערכתית, כגון מבקשי מקלט או בעלי נכות, סובלים יותר מהמגפה שכן יש ניסיון לא לתת להם תמיכה דחופה נוכח הוירוס. יש צורך במדיניות שתטפל בכל הקהילות ובמיוחד במופלות ובמודרות. נתמוך בגישות המחזקות נורמות ותהליכים דמוקרטיים. הם חיוניים בעת שממשלות סמכותיות מנצלות את הבידוד והפחד להעצמתן.

אתיקה של דאגה ואיכפתיות: נדרוש מדיניות מתקדמת: שירותי בריאות אוניברסליים, טיפול וסידור לילדים, ימי מחלה בתשלום, קיימות כלכלית וסביבתית. כן נדאג לנראות העבודה הלא משולמת של נשים וילדות בכל העולם, עבודה הגדלה באופן אקספוננציאלי בעתות משבר וחושפת אותן לוירוס. כל זאת ברמת הקהילות וברמת הסינגור על זכויות אדם.

תגובות נשים מקומיות למשבר העולמי: MADRE תומך באקטיביסטיות מנוסות בקהילות בחזית כמו מחנות פליטים, אזורי מלחמה ומעוטי מים. נשים אלה מוכרות כמקורות מידע מהימנים, ואנשים מקשיבים להן.

בתימן: MADRE משתף פעולה עם Food4Humanity : גישה למים, חלוקת חומרי סניטציה גם לאנשים בבתי כלא וקריאה להפסקת אש מידית.

בניקראגוה: שיתוף פעולה עם Wangki Tangni: חיזוק קהילות ילידים ע"י מידע בריאותי, טיפול ביולדות וביטחון תזונתי.

ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו: שיתוף פעולה עם  :SOFEPADI חלוקת חומרי חיטוי ומדי חום במחנות פליטים, בתי ספר ומקומות ציבור מרכזיים אחרים. בנוסף ניהול מסע הסברה דיגיטאלי בנושא מניעת אלימות הכולל גיוס גברים לספר על התמודדותם עם לחץ ועם דאגה למשפחותיהם.

 

 

All 6 Countries With The Best Response To Covid-19 Have one Thing In Common: Women Leaders, Scoop Whoop, Srishti Magan, 11.4.2020

מה משותף לכל הארצות שהשיגו תוצאות טובות במשבר?

תקציר

ל-6 הארצות (גרמניה, ניו זילנד, בלגיה, פינלנד, דנמרק ואיסלנד) שהשיגו את התוצאות הטובות ביותר במשבר וירוס הקורונה יש מכנה משותף: הן מונהגות ע"י נשים. כל שש הארצות הצליחו לשטח את העקומה, והיו יותר מוכנות מבחינת ציוד רפואי ואמצעי מיגון עבור צוותי הרפואה. בנוסף הראו גישה אמפתית ושקופה, בעלת התחשבות בצרכים החברתייםוהכלכליים של האזרחים. גם טאייוואן, עם אשה כנשיאה, מצטיינת בתוצאות חיוביות.

The Coronavirus is a disaster for Feminism, The Atlantic. Helen Louis, 19/3/2020

וירוס הקורונה הוא אסון עבור הפמיניזם, אטלנטיק

תקציר

פנדמיה מגדילה את כל האי-שוויון בין המגדרים. בכל העולם עצמאות של נשים תהיה הקורבן השקט של הפנדמיה. כאשר מסגרות החינוך על סוגיהן סגורות, עול הטיפול בילדים זז מכלכלה בתשלום לכלכלה ללא תשלום. מנסיון מגפות בעשר השנים האחרונות (Ebola, Zika, SARS,שפעת חזירים, שפעת ציפורים) הכנסת הגברים חזרה יותר מהר לקדמותה מזו של נשים. 

כאשר שני בני הזוג עובדים, יהיה זה רק הגיוני להחליט שזה עם פחות הכנסה יישאר בבית וידאג לילדים, להורים הקשישים ולחולים. "זה" הינו בד"כ "זו", הכנסתה מראש היתה פחותה. על אף שבמאה העשרים נשים הצטרפו למעגל העבודה בהמוניהן, נטל המשרה השנייה עדיין קיים. בכל העולם נשים, אם עובדות מחוץ לבית או לא, מבצעות יותר עבודות בית ויש להן פחות פנאי מלבני זוגם.

להורים יחידניים הג'ינגול הזה עוד יותר קשה. בבריטניה ברבע מהמשפחות  יש הורה יחידני, ומתוכם 90% הן נשים. 

ממגיפת האבולה בסיירה ליאון ידוע כי יותר נשים מתו מסיבוכי לידה מאשר מהמגיפה עצמה עקב העברת תקציבים לנושאי המגיפה. בים של מסמכים שפורסמו בנושא האבולה והזיקה רק 1% דן בשוני השפעת המגיפות על המגדרים.

מתווסף לכך הידע על עלייה באלימות במשפחה. קובעי מדיניות אינם מתחשבים בידע זה. יש צורך בסידורי חירום עבור ילדים, ביטחון כלכלי עבור עסקים קטנים וקצבאות המשולמות ישירות למשפחות. 

בנוסף דואגים חוקרים שמידע חיוני למגיפות עתידיות אינו נאסף, כולל מידע ומחקר על השפעות דיפרנציאליות על המגדרים.

 

 COVID-19: Militarise or Organise? / Ray Acheson, WILPF website

נכתב בגל הראשון של קורונה 2020

תקציר

ממשלות בכל העולם מוציאות קרוב לשני טריליון  USD על נשק על חשבון פיתוח תשתיות בריאות ומחקר וכל פן נוסף של שיגשוג (well being) של חברה. כעת יש מדינות בהן הצבא נקרא "להגן" על בתי החולים, כאשר מה שבאמת נחוץ לצוות הוא ציוד מגון.

מיליטריזם מחמיר גזענות, שנאת זרים ואת המנטליות של אנחנו/ והם.

אנחנו זקוקים לחשיבה רדיקאלית ואף המצאה מחדש של תשתיות הביטחון שלנו. חוסר שוויון הורג, סולידריות כמעשה פוליטי בונה והיא זו שתעזור לנו לצלוח את המשבר הזה ואת אלה שיבואו אחריו. משבר הקורונה הוא משבר עולמי הדורש תגובה גלובאלית. עלינו להפנות עורף לניצול בני אדם, בעלי חיים והסביבה (המלווה בהסתמכות מוגזמת על חברות אל-לאומיות המעדיפות רווחים על בני אדם ועל כדור הארץ). עלינו לפתח כלכלה וייצור מזון מקומיים ואיתנים. זה אומר פירוק מנשק ודה-מיליטריזציה.

חמלה, דאגה ואיכפתיות ופעולה קולקטיבית יהוו הבסיס. העת לדמיין ולהבנות זאת היא עכשיו.

,