האם יש אלטרנטיבה לסכסוך הכואב והמדמם ביננו לבין שכננו הפלסטינים?

האם יש אלטרנטיבה לסכסוך הכואב והמדמם ביננו לבין שכננו הפלסטינים? האם קיימת אפשרות של עשיה שעשויה לקדם הסכם מדיני בפועל? אנחנו בנשים עושות שלום סבורות שכן.

במסגרת תקווה עמוקה זו קיימנו בזמן האחרון שלושה מפגשים עם נשים פלסטיניות, לצורך בניית אמון, וניסיון להבנה הדדית.

אנחנו מאמינות שחשוב שנתחיל בהכרות אישית, למצוא את המשותף בחוויות ובשאיפות. ומשם נוכל לפתח שיח מקרב גם על נושאים קשים, כגון הסכסוך ביננו.

ביום ראשון 30/6 יצאנו ליום טיול משותף עם קבוצת נשים פלסטיניות חזקות ומעוררות השראה משכם, בשיתוף פעולה עם ארגון טיול-ריחלה ונשים עושות שלום. היום שלב מעגלי שיח והיכרות הדדית, וביקורים במקומות בעלי ערך מוסף חברתי ואתרים היסטוריים.

כבר בנסיעה נרקם חיבור חם. כשהגענו לתחנה הראשונה בגבעת חביבה העמקנו את ההיכרות. משם המשכנו לארוחת צהריים משובחת אצל אמנה, אישה מדהימה מכפר קרע, אשר הקימה עמותת נשים הנקראת ״למענך למודעות״. אמנה סיפרה לנו על מה מוביל אותה - שלום, חיבורים והעצמה נשית.

משם המשכנו לערערה שבואדי עארה ופגשנו נשים שהקימו עמותת נשים שמקיימת חקלאות אורגנית מקומית ומוכרת את התוצרת המצויינת וסיימנו בביקור באתרים היסטוריים בקיסריה ובמעגל שיח מסכם על שפת הים. נשארנו עם סקרנות לשמוע עוד ועוד אחת על השנייה ועם רצון להעמיק את ההכרות במפגש המשך.

ביום חמישי 4/7 התקיים מפגש ׳פוליטיקה של הכרות׳ בעיריית ראשון לציון בחסות ״רשת נשים״ של המעמד לקידום האשה בעירייה בשיתוף עם נע״ש.

במפגש הנכנו והדגמנו הלכה למעשה, כיצד ניתן לקיים שיח מקרב ודיאלוג מכבד וקשוב, גם על נושאים מאתגרים ומורכבים כגון הסכסוך הישראלי-פלסטיני ובין שני צדדים עם עמדות שונות בנוגע לסכסוך.

הדוברות היו ראפה מוסמר, פעילת שלום צעירה משכם, עיתנואית ובעלת תואר שני בלימודי תקשורת, דמוקרטיה וזכויות אדם, וליאורה הדר פעילת תנועה נשים עושות שלום הגרה ביישוב עלי שבשומרון.

הקהל היה מגוון ועלו שאלות טעונות שקיבלו תשובות כנות מצד הדוברות, כל אחת מעמדתה והשקפת עולמה השונה - פלסטינית, חילונית, רווקה, דוגלת בשתי מדינות לשני העמים, וישראלית הגרה בהתנחלות ביו״ש, דתיה, נשואה ואם ל- 4 שרוצה פתרון לסכסוך שאינו בהכרח פתרון שתי המדינות. לכל אורך הערב שהונחה ע״י פעילת התנועה ריבי דיימונד, הדגשנו את המשותף לכולנו והקפדנו על שיח קשוב ומכבד את כל הדעות, גם כשהן הפוכות זו מזו.

המפגש השלישי התקיים ביום שישי 5/7. נפגשנו בבית ג׳אללה עם קבוצה של 13 נשים משכם ומספר נשים מהיישוב תקוע שבגוש עציון.

מעגל של נשים בחיג׳אב משכם לצד נשים בכיסוי ראש מגוש עציון. היו נשים בשני הצדדים שזה היה להן מפגש ראשון עם הצד השני.

פתחנו בסבב הכרות ראשוני שהיה מאד מרגש והגיע עמוק מהר. הובעו חששות ותקוות.

הפלסטיניות שכבר נפגשו איתנו ספרו לחברותיהן על התהליך שכבר עברו בעקבות המפגשים. עלה מהן רצון לעשייה משמעותית ומשנת מציאות לצד המשך העמקת הכרות בין-אישית.

המשכנו לצפייה בסרט הדוקומנטרי על נשות ליבריה - גרשו את השטן בחזרה לגיהנום. כולן צפו בו מרותקות.

בסבב אחרי הצפייה הוזמנו מילים שעלו בתגובה: כוח, אימהות, אומץ, אחדות, עוצמה, סבלנות, כח הישרדות, תקווה, נחישות, כוח רצון, אחריות, שוויון, סליחה, וויתור.

סיימנו עם תפילת האמהות והברכה של ליימה גבואי ונזכרנו שוב (לא ששכחנו לרגע) שאסור לוותר וששלום אפשרי.