300 צמות וצמים חתמו 50 ימי צום לציון שנה לצוק איתן / עפרה אידלמן, הארץ, 27.8.15

פעילות תנועת “נשים עושות שלום” ציינו אתמול (רביעי) את סיום 50 ימי הצום לזכר 50 ימי מלחמת צוק איתן בעצרת מול בית ראש הממשלה בירושלים. פעילות התנועה – יהודיות וערביות, צבריות ועולות, חילוניות ודתיות, נשים מכל רחבי הארץ, עלו לבמה וקראו לראש הממשלה בנימין נתניהו להביא להסכם שלום. מאות אנשים מילאו את הרחוב שנחסם לרגל העצרת בהבעת תמיכה. בעצרת הוקרנה ברכה מצולמת של כלת פרס נובל לשלום לשנת 2011, לימה גבואי, ממובילות מחאת נשים בליבריה.

מדי בוקר ב-50 הימים האחרונים, תחת שמש יולי־אוגוסט הקופחת, הקימו פעילות התנועה את אוהלן מול בית ראש הממשלה. מדי לילה נאלצו לפרקו כי לא קיבלו אישור מהעירייה לשהות בו ברציפות. תוך כדי ניהול הצום במשמרות מתחלפות של 25 או 50 שעות נאלצו הפעילות לנהל מאבק משפטי מול העירייה כדי להמשיך את שהייתן במקום. בתקופה זו צמו להערכתן כ-300 נשים וגברים מ-114 יישובים בכ-7,500 שעות צום מצטברות. ההתמדה הזו, כך מקוות פעילות התנועה, תניע בסופו של דבר את ההנהגה הישראלית להביא להסדר מדיני.

ב-50 הימים באוהל הזה אפשר היה לפגוש נשים לבושות לבן מכל הארץ, מקשת של דעות. חלקן ענדו שלט כחול שעליו נכתב “אני בצום”. בזמן ההתכנסות באוהל ערכו המשתתפים מעגלי שיח וחלקו דעות. בזמן הזה פקדו את המקום פוליטיקאים מכל הקשת הפוליטית, מהשר נפתלי בנט בימין ועד ח”כ דב חנין בשמאל, סופרים כמו צרויה שלו ואשכול נבו, משוררים, זמרים, שחקנים ואנשים מן היישוב. אבל נתניהו לא בא.

להמשך הקריאה באתר הארץ