תקווה במקום מלחמה / מאת ניצן צבי כהן, דבר ראשון, 16.09.2017

האירוע למען השלום שנערך בשדרות הראה את הצורך בשיח פנים ישראלי. עשרות השתתפו אמש (ו’) באירוע בעיר, רוב המשתתפים באו מהסביבה ולא מהעיר. יהלומה זכות, ממייסדות תא אופקים של “נשים עושות שלום”: “ההפרדה והדיכוטומיה משפיעה על אנשים, והצעד הראשון הוא הכי קשה”

עשרות בני אדם התכנסו אמש (שישי), ברחבת הדשא שמאחורי הסינמטק העירוני בשדרות, תחת הכותרת “תקווה במקום מלחמה – משדרות תפתח התקווה” . “אנו דורשים מהממשלה לנקוט באסטרטגיה שתוביל לתקווה לאזור כולו” אמר אבי דבוש, ממארגני האירוע. רוב המשתתפים – כך על פי הרשימות שהעבירו המארגנים – בני קיבוצי הסביבה ולא בני העיר עצמה.

….

מארגני האירוע אמנם פרסמו אותו בשלטים ובמספר פלריגים שנתלו בעיר ובסביבתה – אך ספק רב אם תושבי העיר הרגישו מוזמנים. יהלומה זכות, תושבת אופקים, ממקימי מרכז חוסן להיערכות ולליווי נפגעי טראומה בשל מצבי חירום בעיר וממייסדות התא במקומי של “נשים עושות שלום“, שדיברה אף היא באירוע, סבורה שהאתגר הוא ביצירת שפה משותפת המבוססת על מפגש בין ציבורים שונים בחברה הישראלית. לדבריה הארגון כולל נשים וגברים מכל רחבי הארץ, וגם נשים רבות מעיירות פיתוח דוגמת אופקים, דימונה, טבריה, מעלות ועוד.

אחת היוזמות של הארגון היא מפגשי “סלט ישראלי”. “יש רתיעה מה’תיוג’ הזה, ההפרדה והדיכוטומיה משפיעה על אנשים, והצעד הראשון הוא הכי קשה” הסבירה, והדגישה שכדי לייצר את החיבורים הללו אין קיצורי דרך, ונדרש מפגש אישי מאוד.

 

למאמר המלא בדבר ראשון