תופרות עתיד: הנשים שיוצרות שמיכת שלום שתיפרש בין ירושלים לרמאללה / עוז רוזנברג, מעריב 08/09/2016

אחרי חודשים של עבודה, עליזה ארז כבר השלימה עם העובדה שאנשים ששומעים על הפרויקט שלה מעקמים את האף. “זה קורה כל הזמן”, היא אומרת, “המון סקפטיות וחשדנות וציניות וחוסר אמון. גם בתוך התנועה שלנו. אנחנו שומעות שאין עם מי לדבר ואין פרטנר ורק צריך להיות חזקים ובכוח. זה בסדר, בתוך עמי אני חיה ומודעת לכל הקולות האלה”.

התנועה שלה היא “נשים עושות שלום”. תנועה שמכריזה על עצמה כבלתי מפלגתית, עם מטרה פרדיגמטית, יש שיאמרו מכוונת מגבוה מדי: להשיב את מושג השלום אל התודעה. אם זה נשמע לכם הכי ניינטיז, אתם לא לבד. “אני חושבת שהמילה שלום כל כך שגורה בשפה שלנו, הרי ככה אנחנו מקבלים כל אדם”, היא מסבירה, “האנשים המאמינים בתפילות שלהם כל מילה שנייה זה ‘עושה שלום במרומיו’, ופתאום בשנים האחרונות הציבוריות הישראלית נכנסה לאיזה מין מצב של ייאוש, אובדן תקווה. וזה חבל, כי המילה הזאת היא כל כך רבת־רבדים. אם אני יכולה לתרום משהו קטן כדי להעלות את זה למודעות, עשיתי את שלי”.

עליזה ארז יזמה את פרויקט שמיכת טלאי השלום. גם כזו שאפשר יהיה להתכרבל בה ולהירדם, אבל לא רק. מפני שהפעם המוצר הוא רק תירוץ. כדי ליצור את השמיכה, שמורכבת מחיבור של המוני טלאים, יש צורך בעבודה משותפת, שארז מקווה כי תהיה מה שיאפשר לה לקרב בין אנשים – בעיקר נשים – מכל קצוות החברה בארץ, אבל גם בעולם. נשים שלא היו נפגשות אחרת, ובאמצעות השמיכה קוראות בקול אחד: עשו שלום ולא מלחמה.

 

… כשהיעד יושג, תיפרס השמיכה בין רמאללה לירושלים. “אלא אם יבוא שלום קודם”, מוסיפה ארז. בחול המועד סוכות מתכננת התנועה לאגד אלפי נשים מכל הארץ, שיצעדו לירושלים ב”צעדת התקווה”, כדי להניע את המנהיגים משני הצדדים לשוב אל שולחן המשא ומתן.

שטיח השלום               שטיח השלום

להמשך קריאה באתר מעריב