“שלומי קשור בשלומך” / רעיה מרן

מפגש מרגש ומעצים של נשים דוברות שלום 

ביום שישי האחרון ה-16.06.2016 התקיים באולם הספריה האזורית בנהלל רב שיח עם 4 נשים שהציגו את נקודת מבטן על שלום והאופן שבו כל אחת מהן סוללת את דרכה האישית והמיוחדת להשגתו ולהשכנתו. בפנל על הבמה היו 3 נציגות פעילות בנשים עושות שלום – הילה (המנחה), רחאב ואמה. בקהל היו נשים מכל האזור, בתוכן חברות נע”ש יהודיות וערביות שבאו להאזין ולחזק – מעמק יזרעאל, עמק הירדן, עמק המעיינות, הגליל העליון, חיפה ונצרת. למרות שלא היינו רבות נוכחותנו הורגשה  וריגשה את הדוברות. 
את הבוקר המיוחד והמרתק הזה הפיקה והנחתה הילה טוכמכר-משעלי בשיתוף עם מנהלת הספריה – נורית גבעוני.
 מיכל כהן-שמחה – פתחה ונעלה את המפגש בהזמנה למדיטציה עם קערות טיבטיות ובנגינת סיטאר. היא ספרה על החלטתה להיכנס לוועד המנהל של הישוב בו היא מתגוררת – בית קשת – מתוך בחירה והחלטה אמיצה להביא רוח אחרת לאופן בו נפתרים קונפליקטים ואי הבנות בין חברי הקהילה. היא משתמשת בכוחות פנימיים דרך טקסים ותפילות תוך גיוס אנרגיה רוחנית ואמונה עמוקה בצדקת דרכה אל השלום החברתי. בראייתה עם ההתכוונות הזו השלום יגיע לישוב שלה גם אם הדרך להשגתו עדיין נעלמה. כאשר ישכון שם שלום אזי הוא ישכון בכל מקום. 
דר’ אראלה שדמי – אקטיביסטית פמיניסטית ופעילה ב”נשים בשחור” הציגה את משנתה על השינויים הנדרשים בחברה הקפיטליסטית הפטריארכלית וההישגית. חברה שמאפיינת את העולם המערבי כיום, וגורמת לשסעים ולניכור. נדרשת בניה של קהילות מסוג חדש שיש בהן נתינה ללא תמורה (כמו של אם למען ילדיה) ונחוצה יצירה ובניה של חברות מטריארכליות. בתנאים כאלה יתאפשר שלום ומערכות יחסים בריאות ועמוקות יותר בין אדם לאדם.
 דר’ רחאב טלאל עבד אלחלים – לשעבר מנהלת בי”ס ניסויי במנשיה-זבדה בו שולבו ילדים עם צרכים מיוחדים וכיום ממובילות תנועת “נשים עושות שלום” סיפרה על המחויבות שלקחה על עצמה לשנות את ביה”ס שהיה במבנה רעוע בכפר והפכה אותו לדוגמה למצוינות והצלחה. אחרי יציאתה לגימלאות הקימה מרכז בו היא מנחה ומלמדת מהידע והניסיון שרכשה על נקודת האור שיש לגלותה בכל אדם וילד. היא סיפרה על פעילותה ותרומתה היום יומית למען תנועת נשים עושות שלום שהיא מאמינה מאד בחזון שלה. רחאב הקריאה את השיר “חשוב על זולתך” של מחמוד דרוויש בערבית ובעברית.

אמה שם-בה אילון – הקריאה 2 שירים מרגשים מספר שיריה שיצא לאור לפני שנה (שיר וציור שלה מופיעים בהמשך). היא סיפרה על חייה כציירת ומשוררת ועל הצטרפותה בשנים האחרונות לקהילה בטמרה אשר בפורטוגל – קהילה שמנסה ליצר מרחבים של כנות ואמת ובכך מתאפשרים יחסים של כבוד הדדי וקבלת האחר באופן הכי עמוק. הקהילה מנסה להפיץ את רעיונותיה במטרה לקדם שלום עולמי.

כל האורחות הציגו בעשייתן אומץ ונחישות כשכל אחת מהן מהווה דוגמה מעוררת השראה למנהיגה משנה מציאות בחברה בה היא חיה.
 *********

חשוב על זולתך / מחמוד דרוויש 

כשאתה מכין את ארוחת הבוקר שלך, חשוב על זולתך
(אל תשכח את מזון היונים)
כשאתה מנהל את מלחמותיך, חשוב על זולתך
(אל תשכח את שוחרי השלום)
כשאתה משלם את חשבון המים, חשוב על זולתך
(אל תשכח את מי שיונק מי עננים)
כשאתה שב אל הבית, ביתך, חשוב על זולתך
(אל תשכח את עם-האוהלים)
כשאתה ישן ומונה את הכוכבים, חשוב על זולתך
(יש מי שאינו מוצא מקום לשינה)
כשאתה נותן דרור לנפשך בהשאלות, חשוב על זולתך
(חשוב על אלה שאיבדו זכותם למילים)
כשאתה מהרהר באחרים הרחוקים, חשוב על עצמך
(אמור: הלוואי שהייתי נר בחשכה) 
                                                                  מערבית – עפרה בנג’ו ושמואל רגולנט
———————————-