קולותיהן ותפקידיהם של נשים בתהליכי שלום / רוני פלזן أصوات ووظائف النساء في مسيرة السلام// روني بالزان

נובמבר 2015, כשבחוץ האלימות גועשת, הסכינים נשלפות והפחד מתגבר ומשתלט עלינו, התכנסנו בבית ספר בטירה עשרות נשים- ערביות, פלסטיניות, ישראליות ויהודיות לצפות בסרט על נשות ליבריה ומאבקן לסיום הסכסוך, פריצת מעגל האלימות וקידום תהליך השלום, שנקרא Pray the devil back to hell. ברמה האישית, אני בהתרגשות גדולה. ערב אחד שבו הצטלבו שני המעגלים המרכזיים שאני פועלת בהן בשנה האחרונה ויותר, נעמת הצעירה ונשים עושות שלום. אחת הפעילויות הציבוריות הראשונות שלי הייתה במהלך המלחמה האחרונה באוגוסט 2014, כשהתותחים רעמו. ארגנו מפגש נשים משותף עם מייסם ג’לג’ולי, יו”ר נעמת במרחב משולש דרומי, ודיברנו על מקומן של נשים במלחמות ובשלום.

הערב, בין המשתתפות במעגל בהנחייתי, יושבת אורנה אדר פלזן, שהיא גם אמא שלי, והאישה שבזכותה אני כאן עושה את מה שאני עושה – גם אם זה לא תמיד מוצא חן בעיניה. את הסרט אני רואה בפעם השנייה, והוא כשלעצמו, עוצמתי, מרגש, נוגע, ומעורר השראה. הערב הולך ומשתפר, ומגיע לשיאו בדיון מובנה ומונחה. הדיון מתחיל בנו, ברמה האישית: מה אני לוקחת מהסרט? אחת המשתתפות משתפת בקטע מהסרט שמישהי מדברת על אחד המניעים שלה – שיום אחד הילד שלה ישאל אותה: “אמא מה היה התפקיד שלך בזמן המשבר/סכסוך/מלחמה?” השאלה מהדהדת בה. בשלב השני אנחנו מדברות על – מה הביאו הנשים לתהליך? אנחנו מדברות על האחווה, ושיתוף הפעולה בין קבוצות אתניות שונות, על ההתמדה בתהליך ופעולה מתוך מטרה משותפת – השגת שלום. עולה בין הדברים המימד האנושי של הסכסוך – הרס משפחות, רעב, פגיעה בחינוך ואלימות מינית – נושאים שלא היו לפני כן על שולחן הדיונים. בהמשך, אנחנו שואלות – מה אנחנו יכולות, ביחד וכל אחת לחוד, לאמץ כאן, בישראל כדי לקדם שלום? ההצעות יצירתיות, העקרון המנחה: קריאה להשמיע קול ולצאת מאזורי הנוחות שלנו, שהם גם אזורי הנכות.

כמאמינה בכוחן של מילים וסיפורים, ביכולתן ובתפקידן ביצירת ובשינוי מציאות, ביקשתי לסיים ולשמוע כל אחת, במילה – עם מה היא יוצאת? הסבב איפשר לכל אחת להשמיע את קולה וגם לשמוע את כולן. התמלאנו אמונה בדרך ויצאנו מלאות אנרגיה ורצון לעשות ולשנות. היה מפגש מלא כנות, אומץ, ומגוון של קולות ושיתוף. זכינו למנה גדושה של אופטימיות, למידה, יצירתיות תקווה ועוצמה נשית. צעד אחד נוסף בדרך לשלום. ואנחנו ממשיכות… מוזמנות להצטרף למאות הנשים שכבר צפו בסרט, מנהריה ועד אילת – להקרנות ולשיח של שלום ברחבי הארץ!

الترجمة العربية

טירה_פלזן

הסרט תורגם לעברית וערבית ביוזמת נשים עושות שלום – نساء يعملن السلام – Women Wage Peace

להקרנות נוספות של הסרט במקומות שונים בארץ