צעדת התקווה – לא רק בישראל / יעל טריידל

אירועי הזדהות ברחבי העולם

במהלך הצעדה התקיימו אירועי הזדהות ותמיכה ברחבי העולם. את האירועים יזמו נשים וגברים מרקעים שונים – נשים ממוצא יהודי, ישראליות ואף ישראלים לשעבר, וגם נשים שאינן יהודיות ואינן ישראליות אבל התחברו מאוד לכך שנשים לוקחות אחריות ויוצאות לעשות שינוי. כולן הביעו התלהבות עצומה, השראה ורצון לתמוך ולהיות חלק מהיזמה החיובית והעוצמתית של צעדת התקווה. אירועי התמיכה נשאו אופי מגוון ונעו בין יוזמות מורכבות ורבות משתתפים עד מפגש חברות שיצאו לצעדה סמלית וצילמו תמונות קבוצתיות של תמיכה.

נושאות שלטים באמסטרדם

נושאות שלטים באמסטרדם

האירוע המורכב ביותר היה צעדה ועצרת על גשר הזהב בסאן פרנסיסקו, שאורגן על ידי קבוצה מחויבת של נשים עושות שלום מהאזור, בהן נרי חומה ומולי פרידמן. ביום הצעדה הייתה סופה – גשם סוחף ורוח פרצים. למרות זאת השתתפו בה כ-150 איש ואישה. נגה וילאן הובילה צעדה בפורטלנד, אורגון, דני נחושתאי ארגן קבוצת של ישראלים ויפנים שצעדו בעיר Chichibu ביפן, ובקורנוול, בפינה הדרום-מערבית של בריטניה, צעדה קבוצת פעילים בהובלתה של בריג'יט מוריגן. בסיאטל, ברברה להב וקבוצת פעילים ערכו צעדה קצרה והצטרפו לאירוע מרכזי בעיר, שם חילקו חומרים ומידע על נשים עושות שלום וצעדת התקווה.

בפריס אירגנה פסקל חן אירוע תמיכה בהשתתפות סגנית ראש העיר, אנשי רוח ומובילות דעה. בפירנצה, במסגרת יום התרבות היהודית שהתקיים ברחבי איטליה, ארגנה תמי אייל וקבוצת הנשים המוסלמיות ויהודיות בה היא חברה מיצג של "מביטות בעיניים". גם בניו יורק התקיים המיצג, בהובלתה והנחייתה של רוני פלזן, ולאחריו הנחתה רוני מפגש של נשים מהאזור. באמסטרדם, אורית ונֵלֵקה ארגנו הקרנה של הסרט על נשות ליבריה והנחו שיחה על עשיית שלום ועל צעדת התקווה. לסיום קינחו בצעדה קצרה ברחובות העיר. בברלין, רֵנַטה ואינה ארגנו סלון בנושא צעדת התקווה ושלוש פעילות נע"ש בארץ התחברו דרך סקייפ ושוחחו עם המשתתפים. בסידני, אוסטרליה, חיה ורוהיני ערכו מפגש חברות לתמיכה בצעדה, וגם שם הצטרפו שתי פעילות נע"ש באמצעות הסקייפ. בכיכר האום בג'נבה ארגנה מייסה קבוצה שמשתתפיה נשאו כרזות תמיכה בנשים עושות שלום ובצעדה. בפורטוגל הרצתה אֵמה שם-בה איילון בפני פעילי שלום מכל העולם על תנועת נשים עושות שלום ועל צעדת התקווה. אחרי שסיימה להרצות הגיעה אמה אלינו לישראל כדי להצטרף למסע הרגלי מראש הנקרה  לירושלים.

האירועים המרגשים ביותר היו כנראה במדינות השכנות. אלא שאין לנו כמעט מידע עליהם. במרוקו וטוניס נעשה קידום של הצעדה במדיה החברתית במקביל לתקופת הצעדה בישראל. באוניברסיטאות בפז ובעמאן התקיימו ביום השיא של הצעדה, ה-19 באוקטובר, שיעורים מיוחדים בהקשר של צעדת התקווה, ובמצרים התקיים דיון שולחן עגול על תפקידן של נשים בתהליך השלום, בהשתתפות חברות פרלמנט ועובדות ממשל.

על גשר הזהב בסן-פרנסיסקו

על גשר הזהב בסן-פרנסיסקו

נוסף לאירועים אלה, קיבלנו תמונות וקטעי וידאו המביעים סולידריות ותמיכה מחברים בפרלמנט הבלגי, וחברת הפרלמנט סימון סוסקינד אף הגיעה לכאן כדי לצעוד אתנו. סרטוני תמיכה הגיעו גם מלואיזה מורגנטיני שכיהנה כסגנית נשיא הפרלמנט האירופי, ועוד.

התקווה מדבקת ואינה יודעת גבולות. קבוצות אחדות שפעלו לארגון אירועי תמיכה בעולם נוצר רצון להיות "סניף של נשים עושות שלום" ושגרירות שלנו במקום מושבן. בתקופה הקרובה נבחן איך להמשיך ולטפח את הקשר עם הקבוצות השונות ונאפיין ביחד את המשך שיתוף הפעולה.

 

ותודה ליעל טריידל ששלחה מסרים של אהבה וחומרים לכל הנשים המוזכרות בכתבה וסייעה בעדן לארגן את האירועים.