צוות מגוון מקיים סדרת מפגשי חשיבה / כדיה מוזס

צוות מגוון של נשים עושות שלום יוזם סדרת מפגשי חשיבה לבירור נושאים מורכבים העולים במסגרת פעילותו בתנועה. המפגשים יתקיימו בכל פעם באזור אחר בארץ.

המפגש הראשון עסק בשאלה מדוע מעטה כל כך השתתפותן של הערביות הישראליות בפעילות ובנראות של התנועה.  כיצד לקדם שותפות ישראלית, ערבית, נוצרית, מוסלמית, יהודית, פלסתינית בפעילות? מהם האתגרים ומה אפשרי?

ביום שלישי, 17.1.2017 נפגשנו ב”בית הגפן” בחיפה כחמישים נשים, מהן 12 ערביות ישראליות, לשיחה ודיון מלב אל לב. הנחו את הדיון נורית חג’אג ואולפת חיידר (יהודיה וערביה).

המפגש היה טעון ומורכב. נשמעו דברים כנים וקשים כגון: “היכן הייתן 70 שנה? מה אתן רוצות מאיתנו? יש חשדנות כלפיכן. נשים ערביות רבות לא רצו להגיע”. כעשר נשים לא יכלו להגיע מסיבה כלכלית ו/או בגלל שהמפגש נערך בשעת הערב.

מאידך, נשמעו דברים מחממי לב: הערכה והתרגשות לעצם העובדה שהגענו מרחבי הארץ לפגוש אותן. נשמעו דברי תקוה והבנה כי אנו כנשים יכולות לעבוד ביחד. הובעה התרגשות וסקרנות אלינו כנשים פעילות בנושא השלום. הערביות בקשו שלא נעשה הפרדה – ונתייחס לכולנו כישראליות לכל דבר.

 

IMG_9297

הייתה אי-הבנה בדרגות שונות לגבי מטרות התנועה ומה קורה בה. מצב זה הקשה מאד על השיח. הייתה אי-הסכמה על כל נושא שהועלה: החל משאלות ההנחיה וכלה בשאלה אם צריך להתחיל פעילות מהשטח או בבניית קבוצת חשיבה ערבית/יהודית מצומצמת. לעתים הייתה תחושה של דיבור “בשפות שונות” ופערים בין עולמות העבר וההווה ובין ישן לחדש.

היה זה ערב של שלל מחשבות ורגשות…הוצעו פעילויות להיכרות, לשותפות מקומית ואפילו פרויקט ענק של אומנות בשטחים נרחבים. גיבשנו מסקנות שונות לגבי שיח בקבוצה גדולה לעומת קבוצות קטנות ולגבי­­ התמודדות עם מטרות וצרכים של הנשים שהגיעו למפגש.

בסיכום הערב, אצל רוב הערביות שדברתי איתן יש רצון חזק לפעול אתנו. חלקן אמרו כי “היה נפלא… לא האמנו שיגיעו כל כך הרבה יהודיות… כולנו חלק מפאזל אחד… השותפות היא טבעית… מודה ושמחה על הפסיפס הנשי….. התנועה נוצרה בשבילי… צריך למצוא דרך להכיר… לבטא סולידריות נשית”. כמעט כולן בקשו זמן להתאקלמות ולהבנה של מהות התנועה. חלקן כבר משתפות פעולה עם יהודיות ונרתמות לעשייה מקומית.

היאם מחיפה סיכמה: “אנחנו פה להסתכל על מה שיש – נעשה זאת ממקום של אהבה”