פורטל הכרמל 27.11.14

לפני שהרכבת יורדת מהפסים.

 

"רכבת ההנהגה של ישראל יורדת מהפסים ודוהרת להתרסקות כשכולנו עליה, יהודים וערבים. רכבת השלום של הנשים בישראל לא תניח לממשלה עד שתחזור לנהוג באחריות ותגיע ליעד – הסכם מדיני הוגן ומכבד, המקובל על שני הצדדים"
כך נכתב במכתב שנשלח הערב לראש הממשלה בנימין נתניהו על ידי תנועת "נשים עושות שלום"

למעלה מ- 1,000 נשים עלו הבוקר על רכבת ישראל ונסעו להסתער על "כנס שדרות לחברה וידידות 2014" כדי להגיד לפוליטיקאים ולקובעי המדיניות בישראל – עד כאן!

דרמה נרשמה בפתיחת מושב הערב בכנס שדרות, כשתנועת "נשים עושות שלום" נדהמה לגלות שבמושב הפתיחה, שהוקדש ל"נאומים חברתיים", כל הנואמים היו גברים, וכך גם במושב הדן בלקחי צוק איתן. לאור זאת, בנות התנועה עזבו את האולם במחאה והשאירו את הגברים לדבר עם עצמם.

להלן ההצהרה שהשמיעה השופטת בדימוס סביונה רוטלוי, ממקימות תנועת "נשים עושות שלום" במושב הערב בכנס:

"בשם נשים עושות שלום אני מודה למנהלי הכנס על שאפשרו לנו להשיק את התנועה החדשה שלנו כאן במכללת ספיר בשדרות.
יחד עם זאת, בשם חברותיי הנשים, ובשם תנועת נשים עושות שלום, אני מביעה את תדהמתנו ומחאתנו על כך שבמושב הפתיחה של כנס שדרות לחברה, שמוקדש ל״נאומים חברתיים״, כל הנואמים הם גברים! וכך גם במושב הדן בלקחי צוק איתן.
מוזרה ומקוממת לא פחות היא העובדה שהנואם הראשון ב״נאומים החברתיים״ הוא שר הביטחון, שמייצג את התקציב העיקרי שמתחרה בתקציבים החברתיים.
כנראה שלדעת מארגני הכנס, החברה הישראלית מורכבת מגברים בלבד!
אנו רואות בזה ניסיון להדיר את הנשים מן הנושאים שקובעים חיים ומוות ולדחוק אותן למקומן המסורתי – חינוך ורווחה.
הנה,  אנו שוב עדות לאופן שבו מובנה בישראל השיח שממנו מוכתבת המדיניות: גברים מנהלים אותו בינם לבין עצמם מתוך שותפות לדעה שביטחון הוא בעיקר צבא.
בטחון הוא לא רק צבא ומשטרה. חברה אזרחית הוגנת ושוויונית היא הערובה לביטחוננו.
אנו כאן כדי להודיע לכם שהעידן הזה הסתיים.
נשים מהוות 51% מהאוכלוסיה ואנו דורשות להשתתף בכל  המהלכים וההחלטות בנושאי ביטחון וחברה, מלחמה ושלום.
לאור ההחלטה להשאיר את המושב על טהרת הגברים, השיח במושב הזה בעיננו אינו רלבנטי, ולכן אנו עוזבות את האולם ומניחות לכם לדבר עם עצמכם".

תנועת 'נשים עושות שלום' היא תנועה חדשה שהוקמה לפני כשלושה חודשים לאחר מבצע 'צוק איתן'. בתקופה הזו אנשים דיברו בשנאה ובפחד, התותחים רעמו, הפוליטיקאים ואנשי הצבא נאמו, עד שחבורה של נשים בעלות דעות פוליטיות מגוונות, יהודיות וערביות, חילוניות ודתיות, מכל רחבי הארץ, הבינו שהן לא יכולות לשתוק עוד והקימו תנועה, שמיועדת להביא את הנהגת המדינה להניע מחדש את תהליך ההסכם המדיני.

פורטל הכרמל – המשך קריאת הכתבה