פגישה רשמית בין שרת החוץ של אסטוניה ונציגות של “נשים עושות שלום”

ביום ראשון ה- 24/1/16 בשעה 20:00 נפגשה משלחת מטעם “נשים עושות שלום” עם שרת החוץ של אסטוניה, שגרירת אסטוניה בישראל ועוד דפלומטיות ודיפלומטים אסטונים במלון הר ציון בירושלים.

נציגות נשים עושות שלום היו: אמאל ריחאן, ורדית קפלן, לאנה זילברמן, פסקל חן, רוני יבין וריבי דיימונד.

במשלחת האסטונית השתתפו:

Marina Kaljurand, Minister of Foreign Affairs ; Malle Talvet-Mustonen, Ambassador; Kaili Terras, Special Representative for relations with the Palestinian Authority; Paul Teesalu, Political Director (Director general of the Political Department); Priit Kallakas,  counsellor to the Minister; Marin Mõttus, director of  Asia, Africa, Australia and Latin America division, Political department; Sandra Kamilova,  media adviser, Department of Public Relations; Silver Loit, Deputy head of mission and consul, Estonian Embassy in Tel Aviv .

 

שרת החוץ, שמרגישה מאד מחוייבת לנושא של העצמת נשים, הביעה את רצונה במפגש לא פורמלי, שיח פתוח של נשים (וגברים) עם רצון לשמוע מאיתנו באופן אישי ודרכנו להכיר את התנועה. המפגש והשיחה התנהלו תוך כדי ארוחת ערב במלון באירוח המשלחת האסטונית.

השגרירה ביקשה להתחיל את המפגש ע״י כך שכל אחת מאיתנו תציג את עצמה ומה הביא אותה לתנועה. שרת החוץ וחברות וחברי המשלחת הקשיבו בתשומת לב ובסקרנות ואף בהזדהות. בסוף ההצגה האישית, השרה אמרה באמפתיה שלמרות שהתמזל מזלם והם לא במצב מלחמה, הבנים שלהם מתגייסים לצבא ומשרתים במקומות כמו אפגניסטן והיא מבינה איך אמהות לחיילים מרגישות.

בהמשך, סיפרנו על התנועה, מתי וכיצד קמה, מהם עקרונות היסוד שלה ואיך היא פועלת. לאחר מכן חברות/י המשלחת שאלו שאלות ואנחנו השבנו. השאלות היו מעמיקות ומעניינות. ביניהן:

– האם ראש הממשלה נפגש איתנו באוהל צום איתן והאם הגיעו שרים וחכ״ים?

– מה היה תוכן הפגישה עם שרה נתניהו ועם ראש הממשלה?

– כיצד בתקופת זמן יחסית קצרה (קצת פחות משנה וחצי) הצלחנו לרתום כל כך הרבה חברות (כ- 8000) ותומכות ועוקבות (כ- 16,000)?

– האם יש נשים צעירות בתנועה ובכלל מה הרכב החברות – כמה ערביות, כמה גברים…?

– כיצד אנו מגיעות למגוון קהלים?

– איך אנחנו מצליחות לקבל החלטות ולפעול כתנועה דמוקרטית ושטוחה עם 100 חברות בצוות היגוי מורחב?

– שאלו על שיתוף פעולה עם ארגונים בחו״ל והתעניינו לדעת אם נרצה לשתף איתם פעולה בהקשר של החלטת האו״ם 1325, שהשרה מקדמת פעילות על פיה והמליצה על יצירת קשר עם ארגון של נשים אסטוניות בתחום.

– הסתקרנו מדוע כולנו הגענו בלבן ומה פירוש סרטי הטורקיז על דש הבגד.

– לסיום, ובעקבות ביקור ברמאללה ממנו בדיוק הגיעו, הם שאלו מה היינו מייעצות לאבו מאזן ולפלסטינים לעשות בשלב זה לקידום התהליך המדיני.

לפני פרידה הענקנו לחברות וחברי המשלחת פולדרים עם מידע על התנועה וסרטי טורקיז עם לוגו התנועה.

מעבר לעובדה שהיה מפגש מעניין ולבבי, פגישה עם דיפלומטים ברמה הגבוהה ביותר מהווה הזדמנות חשובה לחיזוק התנועה ותורמת ליצירת רשת תמיכה ברמה בין-לאומית.

בתגובה למכתב תודה ששלחנו לשגרירה, היא כתבה את המשפטים הבאים:

“I have to say, that for our whole delegation this dinner and discussion with you, brave and wise women with sparkling eyes, was one of the emotional highlights of the visit to Israel. We are all grateful to all of you came to share your thoughts and stories with us, and for what you are doing.”

שרת החוץ האסטונית