“סלט ישראלי” בדימונה / יעל אדמי

ב-6.8, ט”ו באב, יום האהבה,  חיברנו חיבורים של אהבה בדימונה. במספרים זה נשמע די פשוט: “1 אוטובוס עם אנשי אופקים, 1 אוטובוס של נשים מהמרכז וכ-20 רכבים פרטיים, הגיעו לדימונה, התקבלו על ידי כ-120 נשות ויצו בדימונה ויצרו יחד סלט ישראלי”.

אבל מעבר למספרים המשמחים הללו מסתתרת, כמו תמיד, עבודה עקבית ומסורה של נשים רבות, נשים שעסוקות יום וליל בהרחבת המעגלים ובחיבורים עוצמתיים לדבר המאחד את כולנו. דאגה כנה ומחויבת לעתיד. ובכן, הנה הסיפור שמאחורי המספרים, סיפור על כוחן של ההקשבה, היצירתיות והשותפות, על הדרך בה מתרחבים מעגלי ההשפעה בכול פינה בארץ

מכינות את דגל השלום

הקשר עם נשות דימונה התחיל לפני כשמונה חודשים, כשמיכל דובר, פעילה ממיתר, שריכזה את הדרום בימיה הראשונים של התנועה ויצרה את התשתית לכל הפעילות שלנו באזור, חיברה אלינו את דניאלה חרמון, חברתה לעבודה. מיכל ואורלי חקלאי יזמו לפני כמה חודשים מפגש בדימונה עם דניאלה וחברותיה, מפגש אליו הגיעו נשות אופקים בהובלה של יהלומה ומירה יחד עם מיכל, דונה, אורלי, ביתה יובל ורכזות ההיגוי. במפגש נזרעו הזרעים שנבטו באירוע נטיעות בט”ו בשבט, אירוע שדניאלה ארגנה בנוכחות ראש העיר ושני סגניו, שברכו ותמכו בפעילות שלנו.

רצינו ללכת בעקבות ההצלחה באופקים, להתקדם עוד צעד ולארגן “סלט ישראלי”. יהלומה נרתמה וליוותה את ארגון הסלט יחד עם דניאלה, שהדביקה בהתלהבותה את ולה בן סימון, יו”ר ויצו דימונה. כך נוצר אירוע מרגש ועוצמתי, בו ארחו נשות ויצו דימונה את נשות אופקים ונשים מהמרכז ומכל הארץ, מפגש שחיבר נשים רבות חדשות לתנועה שלנו. במהלך המפגש יצרנו יחד את דגל השלום, בהדרכת עדי יקותיאלי, מייסד ומנכ”ל העמותה לאמנות בקהילה, שאביטל בראון חיברה אלינו, ולילי רתמה אותו לפעילות באירוע בדימונה.

כמה ימים לפני האירוע דניאלה ארגנה מפגש עם ראש העיר שבו זכינו לתמיכה נלהבת ולהכרזה על אירוע גדול בדימונה, כחלק ממסע השלום.

נוסף על כך, בעיתון ידיעות של הדרום התפרסמה בשבוע שעבר כתבה ארוכה ומרגשת על דניאלה, כתבה שממשיכה להפיץ את המסר של נשים עושות שלום. “התפקיד של התנועה הוא להפעיל לחץ על מקבלי ההחלטות שיישבו לשולחן הדיונים ויגיעו להסכם מדיני, יש גם נשים פלסטיניות מהצד השני שעושות אותו דבר, מפעילות לחץ שם” ציטוט מדבריה של דניאלה.

ככה אנחנו מתקדמות, לאט לאט אורגות קשרים, מרחיבות מעגלים ויוצרות מארג אנושי, נשי עוצמתי ששובר את ההפרדה הישנה בין פריפריה ומרכז. תודה גדולה לכל מי שהיתה שותפה לארגון האירוע הזה!