נשים עושות שלום מארחת את תנועת ישראל יוזמת – יש גברים שעושים שלום / מיכל פנט

בשבוע שעבר הזדמן לי לפגוש איש חכם ואופטימי, צירוף נדיר במקומותינו, בעיקר כשמדובר בנושא פוליטי.קובי הוברמן, יו”ר תנועת ישראל יוזמת, הוא איש עסקים שהאופטימיות שלו אינה מבוססת על “סייעתה דשמיא” אלא על חזון של פיוס, על חיבור בין אינטרסים ועל התמדה. להרצאתו שתוכננה ואורגנהעל ידי מעין שרביט-אליסין שלנו, הגיעו בשבוע שעבר כמאה איש, קהל רב כשמדובר בהרצאה על שלום.

לפעמים נדמה שעייפנו מדיוני מו”מ שמסתיימים בלא כלום ומתכניות שלום נפלאות שמעלות אבק או מוצאות דרכן לארכיון. החל בהסכם אוסלו, דרך מתווה קלינטון, מפת הדרכים, יוזמת ז’נווה, הצהרת אנאפוליס ואחרונה חביבה מהשנה האחרונה – שתי מדינות לשני עמים. כל התכניות הללו מונחות על שולחן אבל אף אחת מהן לא הצליחה לגייס תמיכה מספקת כדי להתניע הסדר כולל.

קובי הוברמן פרס לפנינו את חזון השלום האזורי של ישראל יוזמת שמבוסס על יוזמת השלום הסעודית  מ-2002, יוזמה שקיבלה את ברכתן של כל מדינות ערב (השפויות) ואושרה שוב ושוב על ידי הליגה הערבית.שלא כמו התכניות האחרות, שחלקן מגובות על ידי ארה”ב ואירופה, יוזמה זו נתמכת על ידי הליגה הערבית ומתווה הסכם מדיני אזורי המגבה את המדינה הפלסטינית שתקום.

כשנשאל מאין הוא שואב את האופטימיות שלו כשבבחירות האחרונות נבחרה הממשלה הניצית ביותר שהייתה כאן אי פעם, ענה הוברמן שסקרי דעת הקהל מציירים תמונה שונה. מהסקרים שנערכו באחרונה עולה שרוב אזרחי ישראל היהודים מוכנים לקבל פשרה עם מדינה פלסטינית שתקום במסגרת הסכם אזורי עם מדינות ערב.

הוברמן מציע לממשלה לאמץ אסטרטגיה אזורית שיש לה משמעות מדינית, ביטחונית וכלכלית ושמתייחסת לשינויים הכבירים שעוברים על המזרח התיכון בשנים האחרונות.

החזון המדיני:  ממשלת ישראל תצא ביוזמת שלום על בסיס היוזמה הסעודית שבמרכזה מדינה פלסטינית הנתמכת על ידי מדינות ערב שעדיין לא נפלו לידי האסלמיסטים. התכנית, שיש לה שותפים בכירים ברוב מדינות ערב, מתייחסת מצד אחד לשאיפות של הפלסטינים שכבודם נרמס ומצד שני, מודעת לכך שאם לא נגיע להסכם, תיפול עלינו אינתיפאדה חדשה מבית וטרור של הארגונים האיסלמיסטיים מחוץ. יוזמי התכנית טוענים, שהפלסטינאים לא יוכלו לסרב להצעת מדינות ערב בנושאים הרגישים שהם ירושלים ובעיית הפליטים. אגב, התכנית אינה מזכירה את זכות השיבה, אינה משרטטת מפת גבולות אך יש בה הסכמה עקרונית לחילופי שטחים.

ביטחון אזורי:  יוקם איגוד ביטחון אזורי (דוגמת נאטו) שיכלול מלבד ישראל והמדינה הפלסטינית גם את סעודיה ,ירדן, מצרים ומדינות המפרץ. חיבור זה יטפל טוב יותר בשני האיומים העיקריים מפניהם חוששת ישראל וחוששות המדינות הערביות – שאיפותיה הגרעיניות וההגמוניות של איראן, והתפשטות הטרור של הארגונים האסלמיסטים.

הרווח הכלכלי:  הישראלים יכולים להרוויח 120 מיליארד דולר במהלך העשור הקרוב מפתרון שתי המדינות והפלסטינים כ-50 מיליארד דולר, בעוד שההפסד הכלכלי שעלול להיגרם לישראל מחזרה לעימות אלים מוערך בכ-250 מיליארד דולר. כך עולה ממחקר שעורך מכון RAND ובוחן את עלויות הסכסוך במהלך העשור הקרוב לפי חמישה תרחישים עתידיים חלופיים – בהשוואה להמשך הסטטוס קוו. כולם מציגים תסריט של צמיחה כלכלית משמעותית במקרה של הסכם לעומת נזק מתמשך שייגרם מחוסר פתרון. נתונים דומים הוצגו על ידי כלכלנים גם בכנס הרצליה.

בין האישים הישראלים החברים ב”ישראל יוזמת” – יובל רבין  (שהקים עם הוברמן את התנועה), ירום אריאב מנכ”ל משרד האוצר לשעבר ודורי גולד, מי שהיה שגריר ישראל באו”ם.מיותר לציין שישראל יוזמת משתפת פעולה עם נשים עושות שלום ועם תנועות שלום אחרות בארץ כמו גם עם בכירים שוחרי שלום בארצות ערב.