נשים עושות פוליטיקה של היכרות / חמוטל גורי

פוליטיקה של היכרות1

השבוע התחלנו ביוזמה חדשה – חוגי בית בהם נארח חברות פלסטיניות למפגשים של היכרות ולשיחה על הדרך לייצר עתיד משותף של שלום.
כתבה על המפגש חברת התנועה חמוטל גורי:

יום רביעי, אמצע השבוע, חמש אחר הצהריים. קבוצה של נשים מתכנסת למפגש ראשון של “נשים בונות פוליטיקה של היכרות” עם הודא אבו-ערקוב, מנהלת אזורית של רשת ארגוני השלום ותושבת העיר דורה ליד חברון.
המטרה היא ללמוד, להכיר, להקשיב ולהשמיע, וליצור יחד פוליטיקה אחרת – פוליטיקה שיש בה מקום לקיום ולחיים. המטרה היא ליצור שפה אחרת; להיפרד מאמירות שתוקעות אותנו באותו מקום שוב ושוב, ליצור שפה שיש בה סקרנות אמיתית – שפה שמבקשת לגלות את מה שאפשרי.
משך שעתיים ניהלנו שיחה שהיו בה הערכה וכבוד הדדיים לצד שאלות קשות ונוקבות ותשובות עמוקות ומלאות מחשבה. יחד התחלנו להעז לפרק הנחות שהתקבעו עמוק כל כך; שאין פרטנר לשלום, שמערכת החינוך הפלסטינית מחנכת בשיטתיות להסתה ולשנאה. יחד התחלנו להבין את מציאות חייהן של נשים פלסטיניות, אבל גם את מציאות חיינו כנשים כאן בישראל. יחד התחלנו להבין שלסכסוך הקשה הזה יש השפעות מרחיקות לכת על חיינו כנשים ועל חיי היקרים לנו.
ולכן, אנו הנשים, חייבות להיות שותפות מלאות בקידום הסכם מדיני.
הודא סיפרה על הנשים הפלסטיניות; על המאמץ היומיומי לשמור על הילדים והנערים וללוות אותם מבית הספר הביתה. לשמור עליהם בבית, שלא ייקלעו או יתפתו להיכנס לעימותים אלימים. היא מספרת על מציאות חיי היום יום ועל הדברים הנאמרים בשיחות בין חברים ובני משפחה, בין שכנים ומכרים. שיחות שאנו לא יודעות עליהן דבר.
הודא מדברת על תנועת נשים עושות שלום בהערכה רבה. היא רואה בנו תנועת שטח משמעותית ובעלת יכולת השפעה. ואומרת שוב שהיא ונשים פלסטיניות נוספות מוכנות להגיע לכל מקום בישראל לשיחות עם נשים.
המפגש הזה היה צעד ראשון שבעקבותיו יבואו עוד רבים. כי מהמפגשים האלה תצמח לאט לאט פוליטיקה של היכרות והכרה הדדית; פוליטיקה שמבקשת את האפשרי ולא נצמדת לשיח של “משחק סכום אפס” שיש בו רק מפסידים.

בקרוב נפרסם כאן בדף מועדים למפגשים כאלו – עיקבו אחר דף האירועים שלנו.